افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 31 آگوست , 2015 لینک کوتاه خبر :

دیدار وزرای خارجه افغانستان و جرمنی در کابل

وزیر امور خارجه جرمنی در این سفر اش با رئیس جمهور افغانستان نیز دیدار کرده و از وی دعوت نموده تا به جرمنی سفر کند.

 

با آنکه روابط میان افغانستان و پاکستان در این اواخر به تیره گی گراییده است، جرمنی از پاکستان می خواهد تا سهم اش را در برابر حکومت افغانستان و پروسه صلح با طالبان مسلح ادا نماید.

 

فرانک والتر شتاین مایر روز گذشته در نشست مشترک با وزیر خارجه افغانستان در کابل با ستایش از تلاش های رییس جمهور غنی در خصوص پروسه صلح گفت که این پروسه نباید متوقف شود.

 

وی گفت:

 

“امیدواریم تا روابط میان افغانستان و پاکستان بهبود یابد و جرمنی از پاکستان می خواهد تا سهم اش را در گفتگو های صلح ادا کند و همین موضوع را در سفر فردا در پاکستان با مقامات آن کشور مطرح خواهم کرد.”

 

فرانک والتر شتاین مایر که به هدف بزرگداشتصدمین سال روابط جرمنی با افغانستان روز گذشته وارد کابل شد از ادامه روابط دوستانه کشور اش با افغانستان اطمینان داد.

 

وی همچنان گفت: قرار است در سال آینده میلادی نشست را در رابطه به افغانستان در ادامه کنفرانس لندن و توکیو در بروکسل برگزار کنند.

 

فرانک والتر شتاین مایر وزیر خارجه جرمنی گفت: در مورد اینکه کشورش پس از سال 2015 در افغانستان چگونه ماموریت را پیش خواهد برد، پارلمان این کشور فیصله خواهد کرد.

 

وی همچنان افزود که موجودیت نیرو های خارجی به تنهایی نمی تواند در افغانستان امنیت را تامین کند چون به باور وی جنگ در افغانستان ابعاد منطقه یی دارد .

 

وزیر امور خارجه جرمنی در این سفر اش با رئیس جمهور افغانستان نیز دیدار کرده و از وی دعوت نموده تا به جرمنی سفر کند.

 

این اظهارات در حالی مطرح می شود که رییس جمهور اشرف غنی پس از یک سلسله حادثات در کابل ابتکار گفتگو های صلح را از پاکستان گرفت و آن کشور را متهم به عدم همکاری صادقانه با افغانستان نمود.

 

در همین حال صلاح الدین ربانی وزیر خارجه افغانستان گفت، با همکاری جرمنی و کشور های جامعه جهانی میخواهد تا به کشور های دخیل در جنگ افغانستان این پیام را برساند که پالیسی روان جنگ نه به نفع افغانستان و نه هم به نفع سایر کشور هاست.

 

آقای ربانی گفت: پاکستان باید برنامه عمل اش را علیه کسانی که در برابر مردم افغانستان اعلان جنگ می کنند واضح سازد:

 

“ما از پاکستان می خواهیم تا هرچه زودتر واضح بسازد که برنامه عمل را که علیه کسانی که بر علیه مردم افغاستان جهاد اعلان می کنند چیست.”

 

پس از سقوط رژیم طالبان در کشورمان، جرمنی در چوکات ماموریت سیزده ساله آیساف 5350 سرباز اش را به افغانستان اعزام نمود، که از آن جمله 58 تن آنان کشته شدند.

 

این کشور در ماموریت حمایت قاطع نیز نقش دارد و تعهد نموده که همه ساله 190 میلیون یورو در بخش آموزش با نیرو های امنیتی افغان کمک خواهد کرد.

 

جرمنی همه ساله 250 میلیون یورو در بخش باز سازی نیز باافغانستان کمک می کند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار