افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 5 مارس , 2016 لینک کوتاه خبر :

دیدار والی میدان وردک با صبغت الله مجددی

در این دیدار آقای مجددی گفته است که یک هیاتی بی طرف به منطقه اعزام شود تا بررسی های خود را انجام داده و آن را با مقام ها شریک کنند.

دفتر مطبوعاتی ولایت میدان وردک با نشر یک خبرنامۀ گفته است که قرار است هیات اعزامی در این ولایت روی منازعات که همه ساله در ولایت میدان وردک رخ می دهد بررسی های خود را انجام دهد.

در این خبرنامه آمده است که حیات الله حیات والی میدان وردک با صبغت الله مجددی رییس کمیسیون حل منازعات باهم دیدار و روی چگونگی حل مشکلات گفتگو کردند.

در این دیدار آقای مجددی گفته است که یک هیاتی بی طرف به منطقه اعزام شود تا بررسی های خود را انجام داده و آن را با مقام ها شریک کنند.

این گفتگو ها در حالی مطرح می شود که همه ساله کوچی ها در ولسوالی بهسود ولایت میدان وردک رفته و با باشندگان محل درگیر می شوند.

معضل میان کوچی ها و ده نشینان در ولایت های مرکزی و عمدتا هزاره نشین، از جمله بخش هایی از ولسوالی بهسود ولایت میدان وردک، از آغاز بر قراری نظام جدید در سال ۲۰۰۱ تاکنون ادامه داشته و جنگ های خونینی را نیز در پی داشته است.

باشندگان محل مدعی اند که کوچی ها برای استفاده از علف چر و کشتزار های آنان، به مناطق شان هجوم می آورند اما بزرگان کوچی، همواره گفته اند که زمین های مورد منازعه مربوط به این قوم (کوچی ها) است و آنان از حکومت های پیشین، سند شرعی و فرمان رسمی به دست دارند.

باشندگان محل می گویند که فرمان ها و اسناد داده شده به کوچی ها، در دوره هایی داده شده است که حکومت های غیر ملی و دارای رویکردهای قومی، بر سر کار بودند.

در همین حال حیات الله حیات از ضبغت الله مجددی رییس کمیسیون حل منازعات خواسته تا برای رفع  مشکلات کوچی ها در این ولایت همکاری جدی کند.

در خبرنامه منتشر شده از سوی مقام ولای میدان وردک گفته شده است تا هنوز تلاش های به هدف رفع مشکل موجود میان باشنده های محل و کوچی انجام دشه است، این بار اما والی میدان وردک به صورت جدی این موضوع را پیگیری می کند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار