- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

دیدار موسی زی با مولانا سمیع الحق

سفیر افغانستان در اسلام آباد در اکوره ختک با مولانا سمیع الحق رهبر جمعیت علمای پاکستان و مسوول مدرسه حقانیه دیدار کرد.

 

پس از آن که رهبری جدید طالبان مذاکرات صلح را تبلیغات دشمن عنوان کرد، حکومت افغانستان برای موفقیت پروسه صلح راه دروازه مولانا سمیع الحق را در پیش گرفت و از وی خواست تا در این عرصه همکاری کند.

 

جانان موسی زی سفیر افغانستان در اسلام آباد روز شنبه در اکوره ختک با مولانا سمیع الحق رهبر جمعیت علمای پاکستان و مسوول مدرسه حقانیه دیدار کرد و از او خواست تا با پروسه صلح افغانستان همکاری نماید.

 

شورای عالی صلح این تلاش حکومت افغانستان را می ستاید و می گوید که مولانا سمیع الحق و افرادی دیگری که همچو او برطالبان نفوذ دارند باید در پروسه صلح شامل ساخته شوند.

 

عبدالحکیم مجاهد سرپرست این شورا روز گذشته گفت که همه جناح های درگیر در افغانستان باید برای صلح تلاش کنند بخاطریکه هیچ بهانه برای ادامه جنگ در کشور باقی نمانده است:

 

” اینکه حکومت افغانستان این ابتکار را بدست گرفته و با همچو افراد در تماس شده است، من باور دارم که این کار بالای پروسه صلح تاثیرات خوبی خواهد داشت.

 

حالت فعلی افغانستان ایجاب نمی کند که ما روند مذاکرات سیاسی را عقب انداخته و به سوی گفتگوها نه شتابیم.”

 

مولانا سمیع الحق از رهبران مذهبی پاکستان بوده که گفته می شود بالای رهبران طالبان افغان نفوذ داشته و اگر خواسته باشد می تواند طالبان را برای مذاکرات صلح با حکومت افغانستان تشویق کند.

 

در اعلامیه یی که از سوی سفارت افغانستان در اسلام آباد به نشر رسیده آمده است که مولانا سمیع الحق باید از نفوذ مذهبی و سیاسی اش بالای طالبان استفاده کرده و با پروسه صلح افغانستان همکاری کند.

 

مولانا یوسف شاه سخنگوی سمیع الحق نیز گفته است که سفیر افغانستان در پاکستان پیام رییس جمهور غنی را به رهبر جمعیت علمای آن کشور سپرده است.

 

گفته شده که مولانا سمیع الحق به جانان موسی زی از همکاری اش با پروسه صلح اطمینان داده است اما گفته که پیش از مذاکرات صلح باید برای طالبان فرصت داده شود تا اختلافات درونی شان را حل کنند.

 

در این حال نذیر احمدزی معاون دوم ولسی جرگه می گوید که امیدواری ها برای تأمین صلح کاهش یافته و حکومت افغانستان باید پالیسی اش در بخش صلح را تغییر دهد:

 

” هر چند ما تا آخرین رمق حیات به تلاش های صلح ادامه خواهیم داد اما حالا امیدواری بیشتر در این راستا وجود ندارد.

 

شش ماه می شود که دست های نیروهای امنیتی بسته شده است و بخاطر صلح بالای مخالفان مسلح دولت تعرض نکرده و حالت دفاعی دارند.

 

طالبان و کشور های همسایه تعهداتی را انجام دادند اما نتیجه لازم در قبال نداشت.

 

حالا ما ناگزیر هستیم تا راه خود را تغییر دهیم، ما برای شان شش ماه فرصت دادیم اما دشمن صلح نمی خواهد.”

 

اما شورای عالی صلح افغانستان می گوید که دور دوم گفتگو های صلح بزودی آغاز خواهد شد و کار روی زمان و محل برگزاری آن ادامه دارد.

 

این در حالیست که نا امنی ها در افغانستان نسبت به هر زمان دیگر افزایش یافته و تنها شهر کابل در دو روز گذشته شاهد سه رویداد خونین بوده است.