افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 23 ژانویه , 2018 لینک کوتاه خبر :

در دیدار محقق با سفیر انگلیس چه گذشت! +تصاویر

محمد محقق سفیر انگلیس (1)

در دیدار محمد محقق معاون ریاست اجرائیه با سفیر انگلستان که در ارگ شورای وزیران برگزار شده بود، طرفین روی تحولات اخیر کشور، انتخابات و مبارزه با تروریزم صحبت و تبادل نظر نمودند.

نیکولاس کی سفیر انگلستان مقیم کابل، با محمد محقق معاون ریاست اجرائیه جمهوری اسلامی افغانستان دیدار نمود.

در این دیدار که در ارگ شورای وزیران برگزار شده بود، طرفین روی تحولات اخیر کشور، انتخابات و مبارزه با تروریزم صحبت و تبادل نظر نمودند.

سفیر انگلستان، سال گذشته را سال تلخ برای مردم افغانستان و خصوصا جامعه هزاره عنوان کرده و یادآوری نمود که حمله بر مراکز دینی و مردم ملکی تلفات زیادی را به بار آورده است و این میرساند که باید با تروریزم مبارزه جدی و همه جانبه صورت گیرد. وی از پلان امنیتی حفاظت از مساجد و مراکز دینى استقبال کرده و خاطر نشان نمود که تطبیق آن بر کاهش حملات تروریستی موثر بوده است.

نیکولاس کى ضمن اشاره به تحولات اخیر افغانستان و تنش های بوجود آمده، نگرانی شان را از ادامه تنش هاى موجود ابراز داشته و تاکید نمود که مسایل داخلی افغانستان باید بطور مسالمت آمیز و در اسرع وقت ممکن حل گردد تا بتواند انتخابات به موقع برگزار شود .

سفیر انگلستان از محقق معاون ریاست اجرائیه کشور خواست تا با توجه به جایگاه مردمی و وجهه سیاسی که دارد، در حل مشکلات پیش آمده شریک شده، در یک اقدام خیرخواهانه و با گفتگو و مذاکره با جریان های مختلف، در حل آن نقش موثر ایفا نماید .

سفیر انگلستان در مورد انتخابات گفت که جامعه جهانی خواهان برگزاری انتخابات شفاف، به موقع و عادلانه در افغانستان است.

محمد محقق معاون ریاست اجرائیه ضمن قدردانی از کمک ها و تلاش های انگلستان برای مردم افغانستان، نقش آن کشور برای بازسازی و تامین صلح در افغانستان را برازنده توصیف نمود.

معاون ریاست اجرائیه از افزایش ناامنى وگسترش ساحه نفوذ تروریستان به شمال کشور ابراز نگرانی کرد.

محقق در مورد قتل عام هاى سیستماتیک و جنایات ضد بشرى اعمال شده توسط تروریستان خصوصاً گروه تکفیرى داعش یادآوری نمود که د اعش طی دو و نیم سال گذشته، علاوه بر جنگ هاى خونین و عملیات انتحارى کور علیه مناطق مشرقى و جنوب و شمال کشور، ١۶ حمله خونین به مراکز دینی و تجمعات مردمی جمعه هزاره و تشیع سازماندهى نموده که طی آن بیشتر از یکهزار و دوصد تن از افراد ملکی شهید و زخمی شده اند.

وی تاکید کرد: برای از بین بردن تروریزم در افغانستان باید جامعه جهانی و حکومت و مردم افغانستان یکصدا و یکدست تلاش نمایند.

معاون ریاست اجرائیه خاطر نشان کرد: همانگونه که پلان امنیتی حمایت از مساجد و مراکز دینى مفید واقع شد، عملی شدن پلان امنیتی و اداری مناطق مرکزی که قبلا ما آن را به شورای امنیت ارایه نموده ایم، نیز به تامین امنیت مناطق مرکزى کمک کرده و از بروز حواث ناگوار جلوگیری خواهد کرد.

وی بیان داشت: ما طرفدار برگزاری انتخابات هستیم و روی آن تاکید می کنیم و زمینه انتخابات باید قسمی فراهم شود که همه احزاب و جریان های سیاسی و مدنی در آن اشتراک کرده و نیز نظارت همه جانبه داشته باشند

معاون ریاست اجرائیه در ارتباط تنش هاى موجود بین بلخ و کابل یاد آور شد که ما همیشه نقطه نظرات خویش را بطور صریح بیان کرده ایم که مسأله از طریق مفاهمه و مذاکره بدون توسل به خشونت حل گردد زیرا خشونت راه حل نیست و علاوه کرد در صورتى که از طرف حکومت ضرورت احساس شود، با توجه به شرایط وطن، براى ایفای نقش مثبت آمادگى دارند، در غیر آن آرزو میکنم قضایا بطور مسالمت آمیز و مطلوب با قناعت طرفین حل و فصل گردد.

محمد محقق سفیر انگلیس (3)

محمد محقق سفیر انگلیس (2)

  1. Roshan Muhammadi :

    انگلیس خود فتنه درجه یک وشیطان بزرگ است

  2. سمیر جهانگیر :

    ما چی خبر داریم . ولی تنها بودن با خارجی ها خوب نیست

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار