افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 25 ژوئن , 2016 لینک کوتاه خبر :

دیدار صلاح الدین ربانی با مشاور امور خارجی صدر اعظم پاکستان

ربانی

 

صلاح الدین ربانی وزیر امور خارجه افغانستان و سرتاج عزیز مشاور امور خارجی صدر اعظم پاکستان، دیروز در حاشیه نشست سران سازمان همکاری های شانگهای در تاشکند، با هم ملاقات کردند. محمد حنیف اتمر مشاور امنیت ملی افغانستان نیز، در این ملاقات حضور داشت.

 

به دوام دیدگاه های طرح شده در ملاقات معین سیاسی وزارت امور خارجه افغانستان و معاون وزارت امور خارجه پاکستان به تاریخ 31 جوزا در اسلام آباد، دو طرف به ایجاد یک میکانیزم عالی رتبه دوجانبه برای مشوره و همآهنگی روی مسائل مختلف مهم در روابط و همکاری های دوجانبه، به شمول امنیت، رفت و آمد مردم و وسایط میان دو کشور و مسائل مرتبط دیگر، توافق کردند.

 

میکانیزم پیشنهاد شده را صلاح الدین ربانی وزیر امور خارجه افغانستان و سرتاج عزیز مشاور امور خارجی صدر اعظم پاکستان به گونه مشترک ریاست خواهند کرد و مشاورین امنیت ملی افغانستان و پاکستان در آن حضور خواهند داشت. این میکانیزم، برای پرداختن به نگرانی های هردو کشور، یک گروه تخنیکی کاری نیز خواهد داشت.

 

هدف اصلی این میکانیزم، نه تنها رسیدگی به مسائل مورد نگرانی هردو طرف و رفع این نگرانی ها از راه های دوستانه، بلکه همچنان جلوگیری از وقوع مجدد حوادث خشونت آمیز، مانند حوادث اخیر در تورخم، می باشد.

 

با اغتنام از فرصت این ملاقات، دو طرف به بررسی ابعاد مختلف روابط دوجانبه پرداختند. دو طرف بر احترام به حاکمیت ملی و تمامیت ارضی همدیگر و رعایت اصل عدم مداخله در امور داخلی همدیگر تأکید ورزیدند.

 

وزیر امور خارجه افغانستان و مشاور امور خارجی صدر اعظم پاکستان بر اراده متقابل به گسترش روابط دوجانبه برای تأمین صلح، ثبات، مبارزه با تروریزم و پیشرفت اقتصادی هردو کشور تأکید نمودند. در این راستا، برای تعمیق روابط، روی افزایش همکاری های متقابل در ساحات متنوع توافق صورت گرفت.

 

هردو طرف تعهد راسخ شان را مشخصاً برای ادامه تلاش های جدی در راستای از بین بردن پدیده شوم تروریزم که تهدیدات خطرناکی را متوجه صلح و امنیت هردو کشور و منطقه ساخته است، ابراز داشتند. در این زمینه، دو طرف بر ضرورت همکاری و همآهنگی نزدیک میان دو کشور در همه سطوح تأکید کردند.

 

ضمن بحث پیرامون روابط دوجانبه، دو طرف بر ضرورت ادامه تلاش های مشترک برای تأمین صلح در افغانستان با اقدامات به موقع، اساسی و دارای نتایج ملموس، به شمول تلاش ها در چهارچوب پروسه گروه همآهنگی چهارجانبه، تأکید کردند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار