افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 26 آگوست , 2017 لینک کوتاه خبر :

دیدار سرور دانش با رییس جمهور قرغیزستان

سرور دانش

سرور دانش معاون دوم رییس جمهور با المازبیگ اتمبایف رییس جمهور قیرغیزستان در آلا آرچا، رزیدانس ریاست جمهوری قرغیزستان، ملاقات نمود.

در این دیدار مسایل مهم روابط بین دو کشور در عرصه های مختلف مورد بحث و گفتگو قرار گرفت.

رییس جمهور قرغیزستان از این که روابط بین دو کشور به صورت دوستانه بوده و در حال گسترش است اظهار خرسندی کرد.

سرور دانش در این دیدار برای انتخابات ریاست جمهوری پیش روی قرغیزستان که در کمتر از دو ماه آینده برگزار می گردد، آروزی موققیت نمود و اظهار داشت که دوره شش ساله رهبری رییس جمهور اتمبایف یک دوره افتخار آمیز و سازنده برای کشور قرغیزستان بوده و ابراز امیدواری نمود که میراث ایشان برای ترقی و پیشرفت و توسعه قرغیزستان همچنان ادامه پیدا کند.

معاون رییس جمهور با تأکید بر توسعه روابط بین دو کشور، مسایل مهمی را در سه عرصه سیاسی، اقتصادی و کولتوری با رییس جمهور قرغیزستان در میان گذاشت.

سروردانش در بخش سیاسی گفت: اگرچه در طول سال های اخیر چهار تفاهمنامه بین وزارت های امور خارجه دو کشور به امضا رسیده است، اما عرصه های مهم دیگری باقی مانده که تفاهمنامه ها و توافقنامه های دیگری نیز باید به امضا برسد و همچنین برای تعقیب آن ها و اجرایی شدن توافقات، کمیسون های دو جانبه تشکیل شود.

وی افزود: ما در سازمان های منطقوی مثل ایکو و شانگهای و پروسه قلب آسیا همکاری های خوبی با هم داریم و از شما تشکری می کنم که از عضویت افغانستان در شانگهای، همواره حمایت کرده اید و امیدوارم افغانستان هرچه زودتر در این سازمان مهم عضویت رسمی پیدا کند.

وی در زمینه مسایل امنیتی گفت: امروز تروریزم، افراط گرایی، قاچاق، مواد مخدر و خطرات محیط زیستی تهدیدات مشترک ما است و لازم است همکاری های امنیتی و تبادل تجربیات و اطلاعات بین ما بیشتر گردد.

معاون رییس جمهور با تأکید بر توسعه روابط پارلمانی بین پارلمان های هر دو کشور، از جانب قرغیزستان خواست که سفارت کشور قرغیزستان در کابل باید از شارژدافیر به سطح سفیر ارتقا پیدا کند و گفتگو برای توافق در رفع ویزه از دارندگان پاسپورت های دیپلوماتیک بین دو کشور آغاز شود.

وی بیان داشت: در زمینه همکاری های بین المللی، با توجه به موفقیت های افغانستان در زمینه مسایل حقوق بشری و اهمیت این موضوع برای مردم افغانستان، ما برای سالهای 2018 تا 2020 کاندید عضویت در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد هستیم و در اکتوبر آینده در این رابطه رأی گیری به عمل می آید و انتظار دارم دولت قرغیزستان از ما برای کسب عضویت در این شورا حمایت کند.

سرور دانش در عرصه مسایل اقتصادی و تجارتی گفت: افغانستان من‌حیث قلب آسیا از موقعیت جغرافیه یی ممتازی برخوردار است و می تواند آسیای میانه، آسیای جنوبی، آسیای غربی و آسیای شرقی را به همدیگر وصل کند و از این جهت ما همگرایی منطقوی را عامل اصلی ثبات و توسعه در منطقه می دانیم و برای همه انواع همکاری های اقتصادی و تجارتی منطقوی آماده هستیم و به همین جهت پلان یک کمربند یک راه که از سوی رهبری چین مطرح شده، یک فرصت مناسب برای اتصال منطقوی است و ما علاقه مندیم در چوکات این پلان، خط آهن بین کشورهای ما از هر طریق ممکن وصل شود.

وی تصریح کرد: پروژه مهم کاسا یکهزار برای انتقال برق قرغیزستان از طریق تاجکستان به افغانستان و پاکستان یکی از پروژه های مهم منطقه است و ما در افغانستان از همین ماه آگست امسال کارهای مقدماتی در باره آن از جمله مطالعات اجتماعی و محیط زیستی آن را آغاز کرده ایم و امیدواریم از جانب شما نیز این پروژه طبق تواققات قبلی، به جدیت تعقیب شود.

معاون رییس جمهور گفت: در عرصه های انرژی، معادن و زراعت، در افغانستان ظرفیت های خوبی برای همکاری و سرمایه گذاری جانب قرغیزستان وجود دارد.

وی بیان داشت: ما در افغانستان آماده هستیم از تجربه غنی شما در مورد انرژی، زراعت و مدیریت منابع آب استفاده کنیم.

وی افزود: ما در افغانستان کار روی منابع آبی و تدوین قانون جدید برای مدیریت آب را آغاز کرده ایم و از آنجا که دولت قرغیزستان در این زمینه، تجربه موفقی دارد، انتظار داریم در این مورد از جهت تخنیکی و حقوقی ما را کمک کنید.

سرور دانش با تأکید بر ایجاد یک خط پرواز هوایی مستقیم بین کابل و بیشکک و ایجاد تسهیلات برای رفت و آمد تجار دو کشور، ابراز داشت که باید روابط بین اطاق های تجارت دو کشور توسعه یافته و صادرات و واردات دو کشور افزایش یابد و برای آشنایی هر چه بیشتر، نمایشگاه های مشترک در کابل و بیشکک برگزار شود.

معاون رییس جمهور در عرصه روابط فرهنگی بین دو کشور گفت: یکی از اقوام شریف ما در افغانستان قوم قرغیز است که در واخان بدخشان ساکن هستند. نام این قوم در کنار سایر اقوام باهم برادر ما به صورت رسمی در قانون اساسی ما ثبت است و ما در تذکره تابعیت برقی، هویت قومی شان را در تذکره ثبت خواهیم کرد و دولت افغانستان با توجه به سوابق محرومیت این قوم، پروگرام های خاص تعلیمی و صحی را در این منطقه آغاز کرده و از شما هم تشکری می کنیم به خاطر کمک های خاصی که به قرغیزهای افغانستان داشته اید.

وی افزود: هم اکنون تعداد بیش از 300 تن از محصلین افغانستان در پوهنتون های مختلف قرغیز مشغول تحصیل هستند که اکثر آنان با هزینه شخصی خود تحصیل می کنند و عده ای هم به صورت بورسیه هستند و از شما انتظار داریم که دروازه پوهنتون های شما همچنان به روی محصلین ما باز گذاشته شود تا هم به صورت شخصی و هم به صورت بورسیه، جوانان ما از تجربیات علمی کشور شما استفاده کنند و هرگاه بورسیه های بیشتری از جانب شما در اختیار دولت افغانستان گذاشته شود ما سعی خواهیم کرد که جوانان قرغیز افغانستان را در اولویت قرار دهیم.

وی خاطر نشان کرد: قبلا بین پوهنتون پول تخنیک کابل و پوهنتون مناس بیشکک تفاهمنامه ای امضا شده که برای توسعه روابط علمی ما بسیار مفید و مؤثر بوده و امیدوارم این تفاهمنامه ها بین سایر پوهنتون های دو کشور نیز به امضا برسد.

رییس جمهور قرغیزستان با اظهار خرسندی و رضایت از بیانات معاون رییس جمهور افغانستان، تأکید کرد که همگرایی منطقوی تنها راه برقراری صلح و ثبات و پیشرفت در منطقه است و ابراز امیدواری کرد که با تحکیم و توسعه روابط دوستانه بین افغانستان و همه همسایگانش و همه کشورهای منطقه، به جای جنگ و خشونت، صلح و توسعه حاکم شود.

وی افزود: ما در قرغیزستان نیز تجربه های تلخی ناشی از اختلاف و خشونت بین اقوام اوزبک و قرغیز داشتیم که ریشه خارجی داشت و در سال های 1990 و 2010 متأسفانه قربانیان زیادی از ما گرفت ولی ما کوشش کردیم که بین مردم خود همدلی ایجاد کنیم که در اثر آن در شش سال گذشته اقتصاد و تولید ناخالص داخلی ما دو برابر رشد کرده است. ما علاقه مندیم این تجربه خود را در اختیار کشور دوست خود افغانستان قرار دهیم.

وی بیان داشت: برخی از پیشنهادات شما در باره پلان های کلان اقتصادی و اتصال منطقوی نیاز به زمان بیشتری دارد و در دراز مدت قابل تحقق است ولی در باره همه مواردی که مطرح کردید، به وزیر خارجه خود هدایت می دهم که در اسرع وقت ممکن این مسایل را بررسی کند و در خلال ده روز آینده نتیجه را به من ارایه نماید تا از طریق سفارت شما به کابل اطلاع دهیم.

رییس جمهور قرغیزستان یک بار دیگر از حضور معاون رییس جمهور سپاسگذاری کرده و بر توسعه روابط دوستانه بین دو کشور تأکید کرد.

دانش در پایان اظهار داشت: در قرغیزستان تعداد یک هزار نفر باشنده گان افغانستان چه به صورت مقیم و یا مهاجر زنده گی می کنند که از نحوه برخورد حکومت و مردم قرغیز اظهار رضایت کامل دارند. ما از جانب دولت افغانستان از بابت این برخورد نیک و برادرانه و دوستانه شما با باشنده گان افغانستان، صمیمانه سپاسگذاری می کنیم.

در این ملاقات وزیر امورخارجه قرغیزستان، شهزاده مصطفی ظاهر رییس اداره ملی حفاظت محیط زیست افغانستان و آقای محمد عیسی مصباح سفیر کبیر و نماینده تام الاختیار افغانستان مقیم بیشکک نیز حضور داشتند.

 

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار