افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 9 ژوئن , 2017 لینک کوتاه خبر :

دیدار سران کشورهای افغانستان و تاجکستان

افغانستان و تاجکستان

اشرف غنی با امام علی رحمان، رئیس جمهورتاجکستان دیدارو گفتگوکرد.

ابتدا، رئیس جمهور تاجکستان به خاطر حادثات اخیر تروریستی به دولت و مردم افغانستان تسلیت گفت و بر همکاری های مشترک منطقوی بر مبارزه علیه تروریزم تأکید کرد.

سران دوکشور در رابطه به تقویت و گسترش روابط دو جانبه و منطقه به ویژه همکاری های اقتصادی، تجارتی، امنیتی، مبارزه با تروریزم و کنترول سرحدات بحث و تبادل نظر کردند.

رئیس جمهور تاجکستان از برگزاری کنفرانس “پروسۀ کابل” تحت رهبری دولت افغانستان حمایت کرد و آنرا آغازی برای تقویت همکاری های منطقوی و صلح دانست و تأکید ورزید که افغانستان با ثبات به نفع همه کشورهای منطقه می باشد.

رئیس جمهور تاجکستان گفت که ما آماده هستیم تا در عرصه های ترانزیتی به ویژه خط آهن قرقیزستان- تاجیکستان الی شیرخان بندر و همچنان خط آهن چین و ایران همکاری نماییم.

رئیس جمهور غنی نقش تاجکستان را در همکاری های اقتصادی و ترانیزیتی منطقه مهم خوانده گفت که افغانستان آمادگی های لازم برای تطبیق پروژه های بزرگ به خصوص پروژۀ کاسا یکهزار را دارد و کشورهای شامل این پروژه نیز کار را در این بخش آغاز نموده اند.

وی گفت که با عملی شدن پروژۀ کاسا یکهزار و سایر پروژه ها، همگرایی بیشتر میان افغانستان و کشورهای مسیر این پروژه ها شکل میگیرد و ما علاقمند اجرایی شدن پروژه های بیشتر می باشیم. او همچنان افزود که ما خواهان وارد نمودن بیشتر انرژی برق به قیمت مناسب از تاجکستان به افغانستان هستیم.

رئیس جمهور تاجکستان گفت که کشورش افغانستان را در همه عرصه ها به ویژه در بخش انرژی همکاری میکند و تاجکستان ظرفیت مناسب برای تولید سمنت را نیز دارد و دراین زمینه آماده است با افغانستان همکاری کند.

رئیس جمهور تاجکستان خاطرنشان کرد که کشورش علاقمند است تا بیست و پنجمین سال روابط دوستی افغانستان و تاجکستان را در کابل تجلیل نماید و به همین منظور وزیر خارجه آن کشور به افغانستان سفر خواهد کرد.

روسای جمهور افغانستان و تاجکستان بر تقویت و تحکیم مناسبات اقتصادی و تجارتی میان دو کشور تأکید کردند.

در این ملاقات محمدحنیف اتمر مشاور امنیت ملی کشور، داکتر محمدهمایون قیومی مشاور ارشد رئیس جمهور در امور زیربناها، شاه‌زمان میوندی مشاور ارشد رئیس جمهور در امور روابط عامه و ارتباطات ستراتیژیک، محمدشاکر کارگر نمایندۀ خاص رئیس‌جمهور در امور کشورهای مشترک‌المنافع و نجیب آقا فهیم رئیس حقوق و معاهدات .وزارت امور خارجه کشورنیز حضور داشتند

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار