افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اجتماعی, اخبار, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 2 آوریل , 2018 لینک کوتاه خبر :

دیدار رییس‌جمهور غنی با شماری از بزرگان اقوام پکتیا

پکتیا علما

در این دیدار بزرگان مذکور بیشتر مشکلات شان را در بخش صحت عنوان کردند.

رییس‌جمهور در جریان سفرش به ولایت پکتیا، شب گذشته با شماری از بزرگان و متنفذین اقوام مختلف آن ولایت دیدار کرد.

درین دیدار بزرگان مذکور از تلاش‌های رییس جمهور در زمینۀ تمدید انرژی برق و پروژه های عمرانی تشکر کرده، گفتند که ما از تمام برنامه‌های انکشافی حمایت می‌کنیم و امروز ثمرۀ تعهداتی را که به پکتیا نموده بودید، شاهد هستیم.

آنان بیشتر مشکلات شان را در بخش صحت عنوان کرده، گفتند که اگرچه شفاخانۀ پکتیا حوزوی شده، اما تجهیزات و پرسونل مکمل ندارد و باید در این خصوص توجه صورت گیرد.

بزرگان مذکور خاطرنشان کردند که مردم پکتیا در یک جرگه به این فیصله رسیدند که تمام دختران و پسران خویش را به مکتب بفرستند و مشکل ما نبود تعمیر مکاتب و معلمین مسلکی می‌باشد.

آنها خواستار توجه حکومت در زمینۀ اشتغال‌زایی و معادن این ولایت شده، گفتند: چیزی‌که باعث تحکیم وحدت ملی می‌شود انکشاف متوازن است و در خصوص صلح و معارف تمام مردم از برنامه های حکومت حمایت نموده و همکاری می‌کنند.

بزرگان پکتیا با اشاره بر اینکه مردم می‌خواهند از تطبیق پروژه های انکشافی نظارت کنند، تا از فساد جلوگیری صورت گیرد.

آنان ضمن تاکید بر برگزاری انتخابات شفاف و آزاد، خواهان تجهیز قوای سرحدی به منظور جلوگیری نفوذ تروریستان شدند.

همچنان بزرگان مذکور خواهان سهم بیشتر تحصیل‌کرده‌ها در ادارات دولتی و تخصیص بورسیه های دولتی به جوانان این ولایت شدند.

رییس‌جمهور غنی پس از استماع صحبت‌ها و پیشنهادات آنان، گفت که پکتیا به سرزمین جرگه ها مشهور است و امروز جای افتخار است که طرح‌ها و برنامۀ خود را نیز دارد.

رییس‌جمهور افزود که من برای شنیدن حرف‌های مردم حوصلۀ کافی دارم.

رییس‌جمهور کشور گفت که در وزارت دفاع ملی یک تحرک ایجاد شده است و این وزارت در حال تغییر است و همچنان وضعیت امنیتی نیز تغییر خواهد کرد.

وی افزود که به وزارت دفاع ملی و قول اردوی پکتیا هدایت من این است که شیوۀ استعمال قوه را تغییر دهند و باید وضعیت امنیتی زرمت تغییر کند.

محمد اشرف غنی در خصوص صلح گفت که هدف ما این است تا هم در داخل با مخالفین مسلح و هم با پاکستان به صلح برسیم. وی تاکید کرد که بخاطر صلح هم جرئت و هم اراده داریم.

رییس‌جمهور گفت که شهر گردیز به یک پلان جامع نیاز دارد و به والی این ولایت هدایت من این است که روی یک طرح در این خصوص کار کند.

وی تصریح کرد که فساد در پروژه ها باعث پائین آمدن کیفیت می‌شود، هدف ما این است که در اجرا و تطبیق پروژه ها کیفیت را بلند ببریم و قیمت را کاهش دهیم.

رییس‌جمهور گفت که حکومت به تنهایی نمی‌تواند جلو فساد را بگیرد و باید ملت صدای خود را در این خصوص بلند نماید.

رییس‌جمهور غنی اضافه کرد که سیب پکتیا در مرحلۀ اول برای قول اردوها خریداری می‌شود و همچنان به روسیه و قزاقستان صادر خواهد شد، باید تولیدات تان منظم باشد.

رییس‌جمهور خطاب به بزرگان ولایت پکتیا گفت: شما جرگه کننده های تان را بخاطر صلح در هر جایی بفرستید و حکومت به هر طرح و برنامۀ که می‌خواهید در صلح دخیل شوید، من حاضر هستم.
 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار