افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 7 آگوست , 2015 لینک کوتاه خبر :

دیدار ریاست اجراییه با شیخ الازهر در مصر

عبدالله عبدالله که در مصر به سر می برد در دیدار با شیخ الازهر از وی خواسته تا با صدور فتوا، جلو ادامه جنگ در افغانستان را بگیرند.

 

ریاست اجراییه حکومت به این باور است که الازهر یا حوزه بزرگ علمی جهان اسلام می تواند در ختم جنگ مذهبی تحمیل شده بالای افغانستان، کمک لازم کند.

 

عبدالله عبدالله که در مصر به سر می برد در دیدار با شیخ الازهر از وی خواسته تا با صدور فتوا، جلو ادامه جنگ در افغانستان را بگیرند.

 

جاوید فیصل سخنگوی ریاست اجراییه روز گذشته گفت، مصر به این درخواست آقای عبدالله پاسخ مثبت داده است:

 

” شیخ الازهر که در جهان اسلام از نام بسیار بالای برخوردار است و در مسایل چون افغانستان، جنگ که به نام مذهب راه اندازی شده بسیار موثر است، تاکید رییس اجراییه همین بوده که مصر در این مساله کمک زیاد کرده می تواند و می شود که با صدور فتوا ها کمک کند به پروسه صلح و جنگ در افغانستان خاتمه یابد، مصر هم تعهد کرده که الازهر ازهر گونه کمک دراین بخش دریغ نمی کند و کوشش شان به این خواهد بودکه جنگی که در افغانستان به خود جنبه مذهبی گرفته، خاتمه یابد. ”

 

آقای فیصل همچنان گفت که رییس اجراییه با نخست وزیر مصر نیز در رابطه به چگونگی تقویت روابط میان دو کشور در بخش های استخباراتی، صحت، مسایل فرهنگی و تعلیمی صحبت کرده است.

 

عبدالله عبدالله رییس اجراییه حکومت افغانستان روز چهارشنبه به دعوت رسمی رییس جمهور مصر در راس یک هییت دولتی برای اشتراک در مراسم افتتاح کانال دوم سویز در راس یک هییت دولتی، وارد قاهره شد.

 

شماری از کارشناسان افغان این سفر آقای عبدالله را به مصر به نماینده گی از حکومت افغانستان، عاری از مفاد نمی دانند.

 

غفور لیوال یکی از محققین مسایل منطقه و جهان می گوید که مشروعیت جنگ در افغانستان وابسته به عقیده است و الازهر می تواند در راستای خاتمه بخشیدن به آن، نقش مهمی را بازی کند:

 

” اگر بزرگترین حوزه علمی جهان اسلام یعنی الازهر رسماً بخاطر پایان بخشیدن مشروعیت جنگ جاری در افغانستان اقدام بکند، من باور دارم که در اذهان و افکار مردم مشروعیت جنگ فرو کش می کند و این تاثیر می کند بالای اینکه دیگر بهانه و ابزاری سیاسی برای جنگ وجود نداشته باشد. ”

 

این حرف در حالی مطرح می شود که در بیش از یک دهه گذشته در جنگ جاری در افغانستان، هزاران تن کشته شدند، اما هیچ گاه حوزه های علمی جهان اسلام در این خصوص از خود عکس العملی جدی نشان نداده اند.

 

گرچه شیخ الازهر مصر دعوت رییس اجراییه را مبنی بر اشتراک در یک کنفرانس صلح در کابل پذیرفته، اما معلوم نیست که اقدام عملی این کشور برای پایان بخشیدن جنگ در افغانستان، چه خواهد بود؟

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار