افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 17 آگوست , 2016 لینک کوتاه خبر :

دیدار رهبران حکومت وحدت ملی در ارگ ریاست جمهوری

رهبران

 

هر دو مقام حکومتی امروز یک ساعت در ارگ ریاست جمهوری ملاقات می‌کنند.

 

در حالی که از کشیدگی‌ها میان ریاست جمهوری و ریاست اجرائیه، نزدیک به یک هفته می‌گذرد، قرار است که امروز محمداشرف غنی و عبدالله عبدالله برای پایان تنش‌ها و حل مسایل اختلافی با هم گفتگو کنند.

 

دواخان مینه‌پال معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان گفت، هر دو مقام حکومتی یک ساعت در ارگ ریاست جمهوری ملاقات می‌کنند.

 

آقای مینه‌پال گفت “روی تمام مسایل بحث خواهند کرد، خواست وی (عبدالله عبدالله) را خواهد شنید که داکتر صاحب عبدالله چه خواستی دارد؟ سپس هر دو با مردم جلسه می‌کنند و در مجموع یک تصمیم می‌گیرند”.

 

ریاست اجرائیه افغانستان نیز ملاقات رئیس جمهور و رئیس اجرائیه را تأیید کرده؛ اما جزئیات بیشتر ارائه نکرده است.

 

قرار بود رئیس جمهور و رئیس اجرائیه به روز شنبه دیدار کنند؛ اما به دلایل نامعلومی که هنوز مشخص نشده است؛ این ملاقات صورت نگرفت.

 

تنش‌ها میان رئیس جمهور و رئیس اجرائیه، پس از آن بالا گرفت که پنجشنبۀ گذشته، عبدالله عبدالله وضعیت حکومتداری را فلج خواند و گفت که رئیس جمهور در چهار ماه، حتا حاضر نشده است که برای یک ساعت با وی دیدار کند.

 

او رئیس جمهور را به تک‌رَوی متهم کرد و گفت، برای وزرا فرصت سخن گفتن را نمی‌دهد؛ اما در مقابل یک روز پس از این اظهارات، رئیس جمهور گفت، هر زمانی که اقدام به مبارزۀ جدی علیه فساد می‌کند، از سوی برخی حلقاتی که منافع شان در خطر است به انحصارگرایی متهم می‌گردد.

 

هر دو مقام حکومتی افغانستان، در حدود یک هفتۀ گذشته سخنان تندی را به صورت مشخص و گاهی تلویحاً علیه یکدیگر بیان کرده اند. این کار سبب نگرانی نهادهای خارجی، حلقات سیاسی، احزاب، جامعۀ مدنی و مردم شده است.

 

عبدالله عبدالله گفته است که سخنانش به مفهوم سقوط‌ دادن نظام نیست. وی بر تطبیق موافقتنامۀ سیاسی تأکید کرده و گفته است که ذره‌ای از مواد موافقتنامه عقب‌نشینی نمی‌کند.

 

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار