افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 25 سپتامبر , 2016 لینک کوتاه خبر :

دیدار رئیس جمهور غنی با کایل پیترز معاون بانک جهانی و هیئت همراه‌اش

%d8%a7%d8%b4%d8%b1%d9%81-%d8%ba%d9%86%db%8c

 

رئیس‌جمهور کشور از معاون بانک جهانی و هیئت همراه‌اش که قبل از نشست بروکسل در روند آمادگی‌ها همکاری نموده است، تشکری کرد.

 

محمداشرف غنی رئیس‌جمهوری اسلامی افغانستان، عصر روز گذشته با کایل پیترز معاون بانک جهانی و هیئت همراه‌اش در ارگ دیدار کرد. معاون بانک جهانی در این دیدار از تداوم همکاری‌های بانک جهانی در بخش‌های مختلف با افغانستان، به رئیس جمهور کشور اطمینان داد.

 

معاون بانک جهانی، تکمیل شدن برنامۀ میثاق شهروندی را به رئیس جمهور تبریک گفته، افزود که ما به این منظور آمده‌اییم، تا در بخش‌های مختلف با افغانستان همکاری‌ها را افزایش داده و از برنامه‌های حکومت اعلام حمایت کنیم.

 

رئیس‌جمهور کشور از معاون بانک جهانی و هیئت همراه‌اش که قبل از نشست بروکسل در روند آمادگی‌ها همکاری نموده است، تشکری کرد. او افزود که تمرکز بیشتر حکومت بالای مردم مستضعف می‌باشد، و تلاش می‌شود که با دیزاین و تطبیق پروژه‌ها، مردم مستضعف به‌گونۀ مستقیم از آنها بهره‌مند گردند.

 

رئیس‌جمهور غنی گفت، نشست بروکسل برای ما وسیلۀ است که پس از به‌دست آوردن اعتماد جامعه جهانی، می‌خواهیم تا فساد اداری را از بین ببریم. او با تأکید گفت که با فقر مبارزه می‌کنیم، برای مردم زمینۀ کار فراهم می‌نماییم، تا روند زندگی آنان تغییر مثبت نماید.

 

محمد اشرف غنی خاطر نشان کرد، ما می‌خواهیم کمک و همکاری که با افغانستان صورت می‌گیرد از طریق بودجۀ ملی به گونۀ شفاف به مصرف برسد. او افزود که حکومت به ویژه وزارت مالیه کارهای زیادی نموده و اصلاحات مناسب را آورده است.

 

رئیس جمهور ضمن تأکید بر حذف تشکیلات موازی حکومت گفت که لازم است تا فضای مناسب مناسب کار برای سرمایه گذاری خصوصی فراهم شود و از هیئت بانک جهانی خواست که سرمایه گذاران را در بخش بیمه و ضمانت ها همکاری کند، تا سرمایه گذاران به خاطر آرام سرمایه گذاری نمایند.

 

رئیس جمهور کشور اضافه کرد، در میان سکتورهای مختلف، سهم سکتور خصوصی هر روز برجسته تر می‌شود، و برای نخستین‌بار فعالیت‌های سکتور برشنا با سکتور خصوصی به شکل موفقانه به پیش میرود.

 

رئیس‌جمهور کشور گفت، تمرکز بیشتر ما روی تولید انرژی و ترانزیت می‌باشد، و می‌خواهیم تا از این طریق افغانستان را به مرکز انرژی، ترانزیت و تولید منطقه مبدل کنیم. او افزود که نقش سکتور خصوصی در این زمینه بسیار مهم است و نقش بانک جهانی نیز در بخش ظرفیت‌سازی ارزنده می‌باشد. به گفتۀ رئیس‌جمهور، با استفاده از سیستم “سی بی آر” اصلاحات لازم در ادارات رونما خواهد شد.

 

محمداشرف غنی گفت، در بخش ساخت یک کوریدور هوایی با کشور هند موافقه نمودیم، تا اقلام افغانی از طریق هوا به هند انتقال یابد، و بندرهای محاط به خشکه نیز افزایش یابد. او اضافه کرد که درنظر است تا در هر میدان هوایی زون‌های آزاد اقتصادی خاص ایجاد می‌شود که کار روی زیربنایی آن جریان دارد.

 

رئیس‌جمهور بر سرمایه‌گذاری در سکتور زراعتی تأکید کرده گفت، در بخش زراعت زمینه‌های سرمایه‌گذاری بیشتر فراهم خواهد شد که بالای زندگی مردم مستضعف تأثیر مثبت می‌گذارد.

 

رئیس‌جمهور با اشاره به تجارب بانک جهانی در عرصۀ شهرسازی، در زمینه خواهان همکاری آنها شد. او گفت که با عملی شدن برنامۀ میثاق شهروندی فاصله میان شهر و روستا از از میان برداشته خواهد شد.

 

سپس، معاون بانک جهانی گفت: تلاش ما این است که همکاری‌های خود را با دولت افغانستان افزایش دهیم، و برنامه‌های خویش را طبق پالیسی‌های حکومت عیار سازیم.

 

پیترز، تلاش‌های حکومت افغانستان را جهت تقویت همکاری‌های منطقه‌یی قابل قدر خواند، و یکبار دیگر از ادامۀ همکاری‌های بانک جهانی به رئیس جمهور غنی اطمینان داد.

 

معاون بانک جهانی بر علاوۀ تعهد همکاری در بخش انرژی گفت: ما اولویت‌ها را در افغانستان درنظر می‌گیرم، و بر اساس آن روی برنامه‌های کار خواهیم کرد، تا زندگی مردم مستضعف و اقتصاد افغانستان بهبود یابد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار