افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 8 مارس , 2016 لینک کوتاه خبر :

دیدار رئیس جمهور غنی با وزیر خارجه بریتانیا

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان عصر دیروز با فیلیپ هاموند وزیر خارجۀ بریتانیا در ارگ دیدار کرد.

ابتدا آقای هاموند تمنیات نیک رهبری کشورش را به رئیس جمهور تقدیم نمود و همچنان در خصوص پلان‌ها و برنامه‌های حکومت بریتانیا برای افغانستان  و منطقه به رئیس جمهور کشور معلومات ارائه کرد.

هر دو جانب در خصوص موضوعات امنیتی، پروسۀ صلح، انکشاف برنامه‌های اقتصادی، انتخابات و گسترش همکاری‌ها میان افغانستان و بریتانیا بحث و تبادل نظر نمودند.

وزیر خارجۀ بریتانیا از رئیس جمهور کشور بخاطر پذیرفتن دعوت صدراعظم بریتانیا جهت اشتراک در کنفرانس بین المللی مبارزه با فساد اداری، تشکری نمود.

وی افزود که دولت و مردم بریتانیا از اقدامات دولت افغانستان در راستای تأمین صلح و ثبات در این کشور حمایت می‌کنند.

در این نشست در مورد توانمندهای نیروهای امنیتی و دفاعی کشور بحث گردید و هردو جانب تأکید کردند که سال گذشته سال گذار از دشواری‌ها برای افغانستان بود.

آقای هاموند گفت نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان توانسته‌اند با تلاش‌های فراوان و مبارزات پی‌گیر ضمن سرکوب دشمن، نقاط مختلف را از زیر کنترول مخالفین بیرون کنند که این نقطۀ قوت آنان است.

وی علاوه کرد که نیروهای امنیتی ودفاعی افغانستان از توانائی لازم برخوردار شدند و وابستگی شان به نیروهای خارجی نیز رو به کاهش است.

رئیس جمهورغنی پس از استماع معلومات موصوف، از کمک‌های کشور بریتانیا در بخش‌های مختلف مخصوصاً در زمینه‌های انتخابات و پروسۀ صلح و همچنان کمک به اکادمی نظامی مارشال فهیم تشکری نمود. وی افزود که در سال جاری توانایی محاربوی قوای امنیتی و دفاعی کشور افزایش یافته  است.

رئیس جمهور غنی در خصوص پروسۀ صلح گفت، به منظور تأمین صلح و ثبات در افغانستان از گروه‌های مسلح مخالف دولت برای انجام گفتگوهای صلح دعوت به عمل آمده است و دولت افغانستان باب گفتگوهای صلح را به روی گروه‌های آشتی پذیر باز گذاشته است، اما گروه‌های که خشونت را ترک نکنند، علیه شان برخورد نظامی صورت خواهد گرفت.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد که بخش عمدۀ پیشنهادات اصلاحات انتخاباتی در قانون گنجانده شده و ساختار حقوقی انتخابات تکمیل گردیده است. وی افزود، تلاش می‌شود که انتخابات پیشرو به وقت معینۀ آن برگزار گردد و از لحاظ تخنیکی نیز تدابیر گرفته خواهد شد.

وزیر خارجه بریتانیا در زمینۀ مهاجرین گفت که پیش از این مهاجرین که بگونۀ غیر قانونی به بریتانیا پناهنده گردیده بودند، شماری آنان برگشت خورده اند و تعدادی که جدیداً درخواست پناهنده‌گی سپردند، اسناد شان تحت بررسی قرار دارد.

رئیس جمهور غنی گفت، باید موضوع مهاجرین تحت یک چارچوب خاص در آید و انگیزۀ مهاجرت و جذب مورد بررسی قرار گیرد. وی افزود که پروسۀ مکمل حقوقی مهاجرین باید تکمیل و طی مراحل شده سپس تصمیم نهایی اتخاذ گردد.

رئیس جمهور کشور تأکید نمود، درعین حال که تعدادی از جوانان به کشورهای بیرونی پناهنده شده اند، بخش عمدۀ از جوانان افغان در این کشور مصروف تحصیل و دفاع از افغانستان می‌باشند.

وزیر خارجۀ بریتانیا از تداوم همکاری‌های کشورش در بخش‌های مختلف برای افغانستان اطمینان داده، گفت که ارادۀ همکاری و کمک از سوی جامعۀ جهانی با افغانستان وجود دارد و برنامه‌های دراز مدت افغانستان در نشست‌های وارسا و بروکسل قناعت جامعۀ جهانی را فراهم خواهد کرد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار