افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 20 جولای , 2016 لینک کوتاه خبر :

دیدار رئیس جمهور غنی با هیات رهبری وزارت اطلاعات و فرهنگ و روسای اطلاعات و فرهنگ ولایات

ارگ

 

رئیس جمهور پس از استماع معلومات و پیشنهادات متذکره گفت که ما فرهنگ بسیار غنی داریم زیرا هر بخش کشور ما یک امپراطوری و افغانستان مرکز تبادله فرهنگ ها و تمدن ها بود.

 

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان بعد از ظهر روز گذشته با هیات رهبری وزارت اطلاعات و فرهنگ و روسای اطلاعات و فرهنگ ولایات در ارگ دیدار کرد.

 

ابتدا حمیدالله ځاځی هماهنگ کننده میدیوتیک افغانستان، سیده مژگان مصطفوی معین نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ، ارونگ صمیم رئیس اطلاعات و فرهنگ ولایت ننگرهار و کبیر دادرس رئیس اطلاعات و فرهنگ ولایت بامیان به نمایندگی از دیگران صحبت کردند و خواست ها و پیشنهادات خویش را با رئیس جمهور شریک ساختند.

 

حمیدالله ځاځی در مورد ورکشاپ سه روزهء قوانین و ارزیابی رسانه ها که برای روسای اطلاعات و فرهنگ ولایات در کابل تدویر گردیده بود، معلومات ارائه کرد و ورکشاپ مذکور را برای ارتقای ظرفیت و تبادل تجارب آنان مفید دانست.

 

رئیس جمهور پس از استماع معلومات و پیشنهادات متذکره گفت که ما فرهنگ بسیار غنی داریم زیرا هر بخش کشور ما یک امپراطوری و افغانستان مرکز تبادله فرهنگ ها و تمدن ها بود. او افزود که در آن زمان تعداد مدارس افغانستان نسبت به عراق کم نبود. ما گذشته عظیم داریم پس باید آنرا برای رفتن به جلو، درک کنیم.

 

رئیس جمهور غنی گفت که فرهنگ یک بحث دوامدار بین مردم به اساس ارزش های قبول شده است. او افزود که در سالهای سانسور و نبود آزادی بیان نیز در افغانستان افکار اساسی و زنده جا داشت، اما امروز باید با استفاده از آزادی ها و امکانات موجود، افکار اساسی و ملی نهادینه و بیشتر از پیش گسترش یابد.

 

محمد اشرف غنی گفت که آزادی را که قانون اساسی داده است باید آنرا به یک بحث زنده تبدیل کنیم و اجماعی را در این مورد به وجود آوریم که حدود آن واضح باشد. وی افزود که با درک مطالب، درد های مشترک و نبض جامعه، مسایل آسان می شود.

 

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: قانون اساسی سرمایه معنوی ماست که تمام ارزش ها در آن وجود دارد. او افزود که بخاطر داشتن فرهنگ، ارزشها، باورها و آینده مشترک، هیچ فردی حتی در شرایط دشوار، تلاش برای جدایی نکرده است.

 

رئیس جمهور غنی گفت که در زمینه جمع آوری معلومات و انتقال آن، تغییرات خوبی در وزارت اطلاعات و فرهنگ رونما گردیده است اما این وزارت باید به منظور ایجاد دیدگاه افغانستان شمول، نظریات مردم را جمع آوری کند و معلومات خویش را در مطابقت به دیدگاه مردم مطرح نماید

 

رئیس جمهور گفت که فرهنگ باید دولتی نه، بلکه ملی باشد و از ظرفیت های موجود باید استفاده اعظمی صورت گیرد. او افزود که که ثبات بدون فرهنگ سیاسی به وجود نمی آید و سیاست مثبت به بحث اساسی نیاز دارد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار