افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 11 می , 2016 لینک کوتاه خبر :

دیدار رئیس جمهور غنی با همتای تاجکستانی اش

افغانستان و تاجکستان

 

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان روز گذشته در قصر ملت در شهر دوشنبه  طی مراسم تشریفاتی مورد استقبال رسمی امام علی رحمان رئیس جمهور تاجکستان قرار گرفت.

 

سپس روسای جمهور دو کشور با هم دیدار کردند و رئیس جمهور تاجکستان نخستین سفر رسمی رئیس جمهور غنی را به تاجکستان در راستای گسترش مناسبات و همکاری های همه جانبه میان دو کشور مهم دانست.

 

در این دیدار هر دو جانب در مورد گسترش روابط و همکاری ها میان دو کشور، تحولات اخیر سیاسی در منطقه و جهان و اوضاع جاری بحث و تبادل نظر کردند.

 

رئیس جمهور غنی گفت که افغانستان و تاجکستان نه تنها اختلاف دیدگاه ندارند بلکه در عرصه صلح، ثبات و رفاه، نقاط نظر مشابه دارند. وی افزود که افغانستان باثبات به منفعت تاجکستان است.

 

رئیس جمهور گفت که افغانستان، مسیر مناسب انتقال انرژی از آسیای مرکزی به جنوبی است و ما متعهد هستیم تا راه ترانزیت تاجکستان را به بدسترس تمام کشور های منطقه قرار دهیم.

 

محمد اشرف غنی، همکاری های سرحدی میان دو کشور را نیز مهم خوانده گفت که امنیت در سرحدات افغانستان و تاجکستان برای ما ارزش حیاتی دارد. وی افزود که به همین منظور مشاور امنیت ملی افغانستان در آینده نزدیک به آن کشور سفر خواهد کرد.

 

در مقابل رئیس جمهور تاجکستان گفت که افغانستان شریک مهم ما در منطقه است و مناسبات دوستانه با افغانستان برای ما اهمیت زیادی دارد زیرا ما با این کشور سرحد طولانی داریم و به همین لحاظ ثبات افغانستان برای ما مهم است.

 

آقای رحمان گفت که افغانستان در مقایسه با بیست سال گذشته تغییرات مثبت نموده است و این مسئله امیدواری برای آینده درخشان آن کشور را بیشتر می سازد.

 

امام علی رحمان افزود که افتتاح پروژه کاسا ۱۰۰۰ آغاز خوبی برای رفاه و پیشرفت منطقه است. وی همچنان بر همکاری های همه جانبه اقتصادی و فرهنگی میان دو کشور تاکید کرد.

 

رئیس جمهور تاجکستان مسیر افغانستان را برای انتقال انرژی، کوتاه و مناسب دانست. وی افزود که به همکاری های صمیمانه خویش با افغانستان در تمام عرصه ها آماده هستیم.

 

همچنان در این دیدار هر دو جانب بر همکاری مشترک میان دو کشور در عرصه تبادله مجرمین تاکید کردند.

 

رئیس جمهور غنی از مهمان نوازی آقای امام علی رحمان تشکری کرد و از وی دعوت نمود تا به افغانستان سفر نماید که با تشکری از سوی رئیس جمهور تاجکستان پذیرفته شد و وی  تاکید کرد که مناسبات و سفر های رسمی میان مقامات دو کشور باید بیشتر گردد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار