افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اجتماعی, اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 12 جولای , 2016 لینک کوتاه خبر :

دیدار رئیس جمهور غنی با مشاورین مقام عالی ریاست جمهوری، بزرگان و علما

غنی (2)

 

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان عصر روز گذشته در دیدار با مشاورین مقام عالی ریاست جمهوری و شماری از بزرگان و علمای کشور، در خصوص اجراات اخیر حکومت، دستآوردها به ویژه پیرامون نشست وارسا به آنان معلومات ارائه نمود.

 

رئیس جمهور گفت، در روزهای آینده بخاطر شریک نمودن اجراات، دستآوردهای حکومت و نیز مسایل مهم کشور با تمام نمایندگان اقشار مختلف، بخصوص قشر سیاسی، علمای دینی و جامعه مدنی دیدار خواهد نمود. رئیس جمهور از آنان خواست که در این زمینه نظریات و پیشنهادات شانرا با وی شریک سازند.

 

رئیس جمهور کشور به مشاورین و بزرگان در نشست گفت که به منظور وضاحت بیشتر پیرامون اجراات و دستاوردهای حکومت برای مردم، معلومات را در این زمینه ها از طریق رسانه های جمعی و نشست ها با آنان شریک سازند.

 

رئیس جمهور گفت که در نشست وارسا، ما دستآوردهای خوبی داشتیم و کشورهای جهان را قانع نمودیم، که همکاریهای شانرا با افغانستان ادامه دهند. وی از شجاعت و قربانی های نیروهای امنیتی و دفاعی و تلاشهای علما و بزرگان در این زمینه قدردانی نمود.

 

رئیس جمهور غنی گفت، از برکت قربانی های بی دریغانۀ سربازان و اعتماد مردم، توجه جهان به افغانستان زیاد گردیده است. وی تصریح کرد که توانایی و هماهنگی میان نیروهای امنیتی ودفاعی کشور افزایش یافته و در مورد تقویت، تجهیز و تمویل نیروها هنوز هم بحث ها و مذاکرات با همکاران بین المللی جریان دارد.

 

رئیس جمهور غنی تأکید کرد که من خواهان برگزاری صد در صد انتخابات می باشم، اما باید فضا و شرایط مساعد گردد تا انتخابات بگونۀ اساس آن انجام شود. وی تلاش مشترک اقشار مختلف جامعه به ویژه، بزرگان و علمای دینی را در این راستا مهم دانست.

 

رئیس جمهور، مدیریت منابع و کمک های بین المللی را مهم قلم داد کرده گفت، پیام ما به کشورهای منطقه این است که افغانستان بر اساس اصول و منافع ملی خود خواهان مناسبت نیک با همسایه گان می باشد.

 

محمد اشرف غنی خطاب به مخالفین مسلح گفت، در میدان جنگ موفق نخواهی شد و باید از راه مذاکره به صلح و ثبات دست یابیم.

 

رئیس جمهور گفت، با تمدید معیاد حضور نیروهای بین المللی در چوکات مأموریت حمایت قاطع، آنان صلاحیت استعمال قوه علیه تمام سازمان ها و گروپ های تروریستی بشمول شبکۀ القاعده را دارند.

 

رئیس جمهور تصریح کرد که در جریان سفرهای اخیرش به امارات متحدۀ عربی، قطر و عربستان سعودی، آنان را بر تداوم همکاریهای شان با افغانستان فرا خواند و در آیندۀ نزدیک کشورهای عربی با افغانستان کمک های همه جانبه خواهند کرد.

 

رئیس جمهور غنی گفت، ما میراث‌دار تمدن اسلامی هستیم و از تمدن اسلامی دفاع می نماییم و برای هیچکس اجازه نمیدهیم که این تمدن با افتخار ما را به یغما ببرد.

 

محمد اشرف غنی با اشاره به تلاش‌های رهبری حکومت در زمینه سازی همکاریهای اقتصادی میان کشورهای منطقه و گسترش روابط دو جانبه و همچنان دستاوردها و اجراات حکومت گفت، اکنون افغانستان از محدودیت های ترانزیتی بیرون شده است، زیرا خط آهن ترکمنستان با آقینه وصل میشود و از این طریق اموال افغانستان در ظرف 5-7 روز به اروپا خواهد رسید.

 

وی افزود که با هندوستان و ایران در خصوص سرمایه گذاریها در منطقۀ چهابهار به نتیجه رسیدیم و همچنان کشور چین برای نخستین بار طی چند هفتۀ آینده در کنار همکاری های اقتصادی، با افغانستان همکاری نظامی نیز خواهد نمود.

 

رئیس جمهور کشور هند را دوست خوب افغانستان دانسته، گفت که بند سلما افتتاح شد و باید 6 میلیارد متر مکعب آب از ارزگان تا هلمند که آینده اقتصادی و اجتماعی را رقم میزند، بگونۀ اساسی مدیریت شود.

 

او علاوه کرد که روابط ما با کشورهای منطقه بگونۀ خوب تنظیم شده است و با پاکستان باید به نتیجه برسیم، زیرا خواست ما از این کشور واضح می باشد که پاکستان باید میان تروریزم خوب و بد تفکیک قایل نشود و از مداخله دست بکشد.

 

رئیس جمهور گفت، آنان که فکر میکنند دولت افغانستان را میتوانند سقوط دهند، و یا تلاش میکنند که جغرافیای افغانستان را به دو بخش تقسیم کنند، این آرمان را با خود به گور خواهند برد.

 

محمد اشرف غنی خاطر نشان کرد که ملت که اتحاد، دیدگاه، تحمل و برای رسیدن به هدف صبر و اراده نداشته باشد، به نتیجه نخواهد رسید. وی بر اصلاح پولیس تأکید کرده گفت که باید نسبت به پولیس از سوی مردم اعتماد سازی شود.

 

رئیس جمهور گفت، افراد مسلح غیر مسؤول در قاموس ملی و اسلامی جای ندارند. وی با تأکید افزود که استعمال قوه باید منطقی باشد و این از صلاحیت‌ها و مسؤولیت‌های ماست.

 

رئیس جمهور غنی ارائۀ مشوره های مشاورین ریاست جمهوری، بزرگان و علما را در زمینه های مختلف مؤثر و با اهمیت دانسته، گفت که از این پس در خصوص مسایل مهم کشور با آنان دیدار خواهد کرد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار