افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 26 آوریل , 2016 لینک کوتاه خبر :

دیدار رئیس جمهور غنی با صدراعظم جمهوری چک

ارگ

 

در این دیدار، هردو جانب در خصوص گسترش و تحکیم روابط و همکاری‌ها در بخش‌های مختلف میان دو کشور بحث و تبادل نظر کردند.

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان با بوهوسلاف سوبوتکا صدراعظم جمهوری چک و هیئت همراه اش دیدار نمود.

 

در این دیدار که در ارگ انجام شد، هردو جانب در خصوص گسترش و تحکیم روابط و همکاری‌ها در بخش‌های مختلف میان دو کشور بحث و تبادل نظر کردند.

 

رئیس جمهور کشور ضمن عرض خوش آمدید به صدراعظم جمهوری چک، از همکاری‌های آن کشور در بخش‌های امنیتی و بازسازی برای افغانستان قدردانی نمود و نیز از قربانی‌های نیروهای آن کشور در چوکات آیساف طی سال های گذشته در افغانستان، ستایش کرد.

 

رئیس جمهور غنی، روابط افغانستان و جمهوری چک را تاریخی خوانده، گفت که نیروهای جمهوری چک در افغانستان در زمینه‌های بازسازی و تأمین امنیت فعالیت‌های ارزندۀ داشته اند.

 

رئیس جمهور غنی با اشاره به اهمیت نشست‌های وارسا و بروکسل گفت که حکومت افغانستان در این نشست‌ها با پلان و دستآورد اشتراک خواهد کرد و این اطمینان وجود دارد که کشورهای اشتراک کننده به شمول چک از موقف افغانستان حمایت خواهند کرد.

 

رئیس جمهور گفت که ما با تروریزم منطقوی و بین المللی مواجه هستیم و این خطر با توجه به حملات اخیر در کشورهای فرانسه، بلجیم و ترکیه، از سوی کشورهای منطقه و جهان باید جدی گرفته شود.

 

رئیس جمهور کشور از صدراعظم چک خواست که تجار و سرمایه گذاران آن کشور را تشویق نماید تا در بخش‌های تجارت، زیربنایی و شهرسازی در افغانستان سرمایه گذاری نمایند. وی گفت که تاجران افغان آماده هستند، تا در این راستا با تجار و سرمایه گذاران چک همکاری کنند.

 

رئیس جمهور کشور همچنان از صدراعظم جمهوری چک تقاضا نمود که در زمینۀ ترمیم هلیکوپترها با قوای هوایی افغانستان همکاری نموده و یک تیم تخنیکی را در این زمینه به افغانستان اعزام نماید.

 

در مقابل صدراعظم چک از سفرش به کابل ابراز خرسندی نمود و از ادامه همکاری‌های کشورش در بخش‌های نظامی و بازسازی به افغانستان اطمینان داد. وی گفت که بخاطر همکاری بیشتر میان چک و افغانستان، قونسلگری این کشور بزودی در شهر مزار شریف افتتاح خواهد شد.

 

وی با تعهد گفت که کشورش در بخش آموزش پیلوت‌های افغان به همکاری‌های خود ادامه میدهد و سطح آموزش آنانرا از ۵۰ تن به ۱۰۰ تن افزایشخواهد داد.

 

آقای سوبوتکا خاطر نشان کرد که عنقریب هیئتی از وزارت دفاع جمهوری چک به کابل سفر خواهد کرد و در رابطه به مسایل امنیتی و همکاری‌های مشترک با مقامات افغان بحث و تبادل نظر خواهد نمود.

 

صدراعظم چک از رئیس جمهور دعوت کرد که به جمهوری چک سفر نماید و رئیس جمهور غنی این دعوت را پذیرفت و خاطر نشان نمود که در یک فرصت مناسب به آن کشور سفر خواهد کرد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار