افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 22 ژوئن , 2016 لینک کوتاه خبر :

دیدار رئیس جمهور غنی با شماری از صادر کننده گان میوه

غنی

 

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان عصر روز گذشته با شماری از صادر کننده گان میوه تازه دیدار کرد.

 

در این دیدار که در ارگ انجام شد، ابتدا شیرباز کمین زاده رئیس اتحادیه سرتاسری صنعت کاران افغانستان صحبت کرده گفت که افغانستان بهترین میوه را دارد اما امکانات برای صادرات آن اندک است و ضرورت به هماهنگی نهادها برای صادرات بهتر میوه احساس می شود. وی افزود که میوه افغانستان مارکیت های خوبی در کشور های منطقه از جمله روسیه، هند و کشور های عربی دارد.

 

کمین زاده گفت که یکی از بخش های عمده در صادرات میوه، میدان های هوایی کشور می باشند و از رئیس جمهور خواست که در این زمینه سهولت های بیشتری فراهم گردد.

 

سپس خان جان الکوزی معاون اتاق تجارت و صنایع صحبت کرده گفت که افغانستان انواع مختلف میوه از قبیل انگور، انار، زردالو، شفتالو و سایر میوه ها دارد که باید برای فروش آن در مارکیت های داخلی نیز توجه صورت گیرد.

 

متعاقباً حاجی صافی یکتن از تاجران میوه، ضمن اینکه مشکلات تاجران را در گمرکات و میدان های هوایی بخاطر طی مراحل انتقال میوه جات مطرح کرد، گفت که برخی از موسسات اقدام به ایجاد سرد خانه های میوه کرده اند، ولی خوب است تا این سرد خانه ها در مطابقت به نیازمندی های تاجران کشور ایجاد گردد.

 

حاجی صافی خواست ها و پیشنهادات تاجران میوه را در زمینه معیاری شدن جواز تجارتی که در برخی موارد از آن سؤ استفاده صورت می گیرد، وضع نمودن نرخ مناسب در کرایه انتقال میوه جات و همچنان افزایش همکاری آتشه های تجارتی با تاجران را در زمینه بازاریابی مطرح کرد.

 

رئیس جمهور غنی پس از استماع خواست ها و پیشنهادات صادر کننده گان میوه تازه گفت که ما روی مشکلات شما خصوصاً در بخش میدان های هوایی تمرکز می کنیم و میدان های هوایی کابل، کندهار، هرات و بلخ به اصلاحات نیاز دارد تا برای صادرات آماده گردد.

 

وی افزود که میدان هوایی کندز توسعه می یابد و امکانات مالی آن فراهم شده است و  همچنان در ولایات فراه و خوست نیز میدان های هوایی وجود دارد و باید صادرات هر ولایت مشخص شود تا از میدان های هوایی استفاده بهتر صورت گیرد.

 

رئیس جمهور گفت که کمیسیون مشترک سکتور خصوصی و دولتی ایجاد شود و گزارش آن به شورای عالی اقتصاد ارایه گردد تا مشکلات تاجران حل شود.

 

محمد اشرف غنی از تاجران خواست تا استندرد های لازم را در اموال تجارتی شان ایجاد نمایند تا وزارت خانه ها بتوانند از تولیدات داخلی استفاده کنند.

 

رئیس جمهور وعده سپرد که به مشوره تاجران و صادرکننده گان میوه، در آتشه های تجارتی تغییرات لازم به وجود خواهد آورد.

 

رئیس جمهور کشور گفت که با مقامات کشور های منطقه و کشور های عربی در رابطه به صادرات میوه افغانستان صحبت خواهد کرد و خطوط آهن ترکمنستان- آقینه، ترکمنستان- تورغندی و  ایران- هرات را فرصت های خوبی برای افزایش صادرات کشور دانست.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار