افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 5 مارس , 2016 لینک کوتاه خبر :

دیدار رئیس جمهور غنی با رئیس و اعضای شورای سرتاسری علمای افغانستان

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان بعد از ظهر روز گذشته با رئیس و اعضای شورای سرتاسری علمای افغانستان دیدار کرد.   

در این دیدار که در ارگ انجام شد، در حالیکه مولوی قیام الدین کشاف رئیس شورای سرتاسری علما نیز حضور داشت، اعلامیه آن شورا توسط مولوی ذبیح الله حقجو قرائت گردید.

در این اعلامیه، شورای سرتاسری علما یکبار دیگر حمایت و پشتیبانی خود را از نیروهای امنیتی و دفاعی کشور اعلان کردند و از ملت مسلمان افغانستان تقاضا نمودند تا در پهلوی نیروهای ملی شان ایستاده و دوشادوش آنها در راه تامین امنیت کشور سعی و تلاش نمایند.

شورای علما از جهات درگیر در جنگ تقاضا کرد تا از طریق مذاکرات مستقیم و سازنده که یگانه راه حل معضله فعلی افغانستان است، مشکلات شانرا حل نمایند.

شورای علما از سعی و تلاش رئیس جمهور برای تامین صلح و ثبات پایدار در کشور با تعیین قیادت و هیات رهبری جدید شورای عالی صلح و انجام مذاکرات چهارجانبه استقبال کرد و تقاضا نمود تا از تمام جهات مخالفین در این مذاکرات دعوت بعمل آید.

همچنان از ایالات متحده که از یکی اشتراک کننده گان مذاکرات چهارجابنه است، خواست تا مسئولانه در راستای برقراری صلح و ثبات دایمی در افغانستان تلاش بيشتر نماید.

شورای علما در این اعلامیه از مخالفین مسلح خواست تا در صورتیکه صادقانه خواهان قطع جنگ و تامین صلح در کشور باشند، حملات و کشتار مردم بی گناه را قطع نموده تا برای ملت مسلمان افغانستان واضح گردد که گفتگو های صلح به نتیجه مثبت میرسد.

رئیس جمهور کشور پس از استماع اعلامیه شورای سرتاسری علمای افغانستان، از تلاش های دوامدار رئیس و اعضای شورای سرتاسری علما در عرصه های مختلف بخصوص تامین صلح و ثبات در کشور تشکری کرده، گفت که نفش علما مساوی و یا بیشتر از نقش قوای امنیتی و دفاعی کشور است زیرا جلو انگیزه جنگ، نفاق و فتنه را تنها علمای کرام دین گرفته می توانند.

رئیس جمهور گفت که هر کلمه که ثبات، امن و رفاه عامه را به مخاطره می اندازد، در دین مبین اسلام جایز نیست.

محمد اشرف غنی افزود که نقش علما در تقویت قوای امنیتی و دفاعی کشور حیاتی است. وی خاطر نشان کرد که شهدای نیروهای امنیتی و دفاعی کشور شهدای راه حق هستند زیرا تمام تلاش و مبارزه شان براي دفاع از وطن و مردم شان است.

رئیس جمهور در رابطه به گفتگوی های صلح گفت که نیت ما برای برقراری صلح در کشور پاک و اراده ما مستحکم است و همچنان برای دفاع از کشور نیز آماده گی داریم.

وی گفت که بر اساس خواست علمای کرام برای گفتگو های صلح شرط نگذاشتیم و تمام مخالفین را به میز مذاکره دعوت کردیم.

رئیس جمهور غنی خطاب به مخالفین مسلح گفت که اگر آنان خود را فرزندان این خاک می دانند باید انتخاب کنند که شما علمای کرام برادران شان هستید نه تروریستان خارجی.

ریئس جمهور کشور از پیر سید احمد گیلانی رئیس شورای عالی صلح و استاد محمد کریم خلیلی معاون ارشد و سایر معاونین و هیات رهبری شورای عالی صلح تشكري كرد که این مسئولیت بزرگ را پذیرفتند، و خاطرنشان نمود که پروسه صلح یک پروسه دولتی نیست بلکه ملی می باشد. وی افزود که شورای عالی صلح اکثریت مطلق هیات مذاکره کننده از جانب دولت افغانستان را در گفتگوی های صلح تشکیل خواهد داد.

رئیس جمهور از تلاش های دولت در زمینه مبارزه با فساد اداری یاد آوری نموده، گفت که در چهار ماه گذشته ۳۲ هزار جریب زمین را از نزد غاصبین برگشتاندیم.

همچنان رئیس جمهور غنی گفت که دولت امسال تصمیم دارد که از بودجه خویش پنج مسجد جامع را در پنج ولایت کشور به صورت اساسی ترمیم و تکمیل نماید و همه ساله این پروسه را ادامه خواهد داد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار