افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 25 ژوئن , 2016 لینک کوتاه خبر :

دیدار رئیس جمهور غنی با رئیس جمهور قرغزستان

قرغزستان

 

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان عصر روز گذشته در حاشیه اجلاس سران سازمان همکاری های شانگهای در تاشکند با آلماس بیگ اتامبایوف رئیس جمهور قرغزستان دیدار کرد.

 

در این دیدار روسای جمهور دو کشور در رابطه به گسترش روابط میان افغانستان و قرغزستان در عرصه مختلف بحث و تبادل نظر کردند.

 

رئیس جمهور قرغزستان گفت که کشورش از پذیرفته شدن افغانستان به عنوان عضو سازمان همکاری های شانگهای حمایت می کند و ما خواهان گسترش روابط با افغانستان هستیم.

 

او  گفت که کشورش از اقدامات مثبت افغانستان در همکاری های منطقوی استقبال می کند و از آن حمایت می نماید.

 

در این دیدار هر دو جانب در مورد چگونگی اتصال دو کشور از طریق خط آهن نیز بحث و تبادل نظر کردند و پروژه برق کاسا ۱۰۰۰ را یکی از پروژه های مهم اقتصادی منطقه خواندند و  تاکید نمودند که این چنین پروژه ها در آینده بیشتر گردد.

 

در مقابل رئیس جمهور غنی گفت که کار های مطالعات مقدماتی در مورد ایجاد خط ریل نزدیک به نهایی شدن است از جانب افغانستان تکمیل شده است و کار امتداد خط آهن از ترکمنستان به افغانستان و همچنان از تاجکستان به افغانستان جریان دارد و عنقریب به افغانستان می رسد و ما آماده هستیم که قرغزستان و همچنان ایران را نیز در این پروژه سهیم بسازیم زیرا برای همه منفعت های اقتصادی مشترک را به بار می آورد.

 

محمد اشرف غنی گفت که ما تهداب ثابت تجارت انرژی را در منطقه گذاشته ایم و افغانستان در آینده نزدیک به مرکز ترانزیت انرژی مبدل می شود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار