افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 9 جولای , 2016 لینک کوتاه خبر :

دیدار رئیس جمهور غنی با رئیس جمهور آذربایجان

آذربایجان افغانستان

 

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان در دومین روز سفرش به وارسا، روز گذشته با الهام علی اوف رئیس جمهور آذربایجان دیدار نمود.

 

در این دیدار که در وارسا پایتخت پولند و در هوتل انترکانتینینتل انجام شد، رؤسای جمهور دو کشور پیرامون گسترش روابط و همکاری‌ها میان افغانستان و آذربایجان در بخش‌های مختلف بحث و تبادل نظر کردند.

 

رئیس جمهور آذربایجان گفت، بر اساس دیدارها و تعهدات قبلی با مقامات حکومت وحدت ملی، آذربایجان در آینده نزدیک تسلیحات نظامی را به منظور تمویل قوای امنیتی و دفاعی افغانستان، به این کشور خواهد سپرد.

 

آقای علی اوف گفت، آذربایجان همچنان به سلسلۀ همکاری‌های نظامی با افغانستان، بر علاوۀ ترمیم هلیکوپترها آماده است، تا در صورت نیاز شماری از هلیکوپترهای آن کشور را بگونۀ خدمتی به افغانستان بفرستد.

 

رئیس جمهور غنی از همکاری‌های آذربایجان در بخش‌های مختلف با افغانستان قدردانی نمود و با اشاره به فرصت‌های خوب سرمایه‌گذاری در افغانستان، از رئیس جمهور آذربایجان خواست تا هردو کشور مشترکاً در عرصه‌های تولید سمنت، افزایش محصولات زراعتی و تولید پنبه سرمایه‌گذاری نمایند.

 

رئیس جمهور کشور گفت که بشمول ولایت هرات در اکثر ولایات افغانستان زمینۀ مناسب برای تولید پنبه وجود دارد و افغانستان سالانه ۲۵۰ هزار تن پنبه را تولید می‌نماید.

 

آقای علی اوف گفت، در آیندۀ نزدیک هیئتی از وزارت اقتصاد این کشور به افغانستان سفر خواهد کرد و پس از بحث و مشوره با مقامات افغان، به منظور تولیدات سمنت، افزایش محصولات زراعتی و تولید پنبه، ، پلان عملی را برای سرمایه‌گذاری در این بخش‌ها خواهند ساخت.

 

وی افزود، در صورتی‌که حکومت وحدت ملی در بخش زمین زراعتی بخاطر افزایش تولیدات پنبه همکاری نماید و تسهیلات را فراهم سازد، در هر هکتار زمین زراعتی در افغانستان به شماری از افراد زمینۀ کار مساعد می‌گردد.

 

رئیس جمهور کشور گفت که افغانستان با سرمایه‌گذاری مشترک با آذربایجان در بخش زراعت، از تجارب آن کشور استفاده خواهد کرد، که این کار باعث افزایش تولیدات محصولات زراعتی در کشور خواهد شد.

 

همچنان سران دو کشور رشد اقتصادی و فعالیت‌های ترانسپورتی را مهم دانستند و در رابطه به راه لاجورد نیز بحث نمودند.

 

رئیس جمهور غنی از الهام علی اوف رئیس جمهور آذربایجان تشکری نمود، که آن کشور بر علاوۀ همکاری در عرصه‌های اقتصادی و نظامی با افغانستان، بگونۀ مشترک علیه تروریزم نیز مبارزه می نماید.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار