- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

دیدار رئیس جمهور غنی با اقشار مختلف ولایت هلمند

غنی

 

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان بعد از ظهر روز گذشته در جلسه با رهبری نظامی و مسؤلان اداری ولایت هلمند، گزارش اجراات و کارکردهای آنان را استماع نمود و جهت بهبود روند کاری، به آنها هدایت لازم داد.

 

سپس رئیس جمهوری اسلامی افغانستان در جلسۀ با علمای دینی، بزرگان اقوام، زنان، تاجران ملی، اعضای شورای ولایتی، جامعه مدنی و منسوبین قوای امنیتی و دفاعی هلمند حضور یافت و با آنان دیدار و گفتگو کرد.

 

ابتدا حیات الله حیات والی هلمند به رئیس جمهور و هیئت همراه‌اش خوش آمدید گفت و از توجه رئیس جمهور نسبت به اوضاع ولایت هلمند قدردانی نمود. وی افزود که حضور شما در روز رخصتی و نخستین روز ماه رمضان به ولایت هلمند، بیانگر توجه جدی تان نسبت به مردم و ولایت هلمند است.

 

والی هلمند علاوه کرد که از برکت تلاش ها و توجه نیک رئیس جمهور، افغانستان موقف‌ا‌ش را در منطقه و جهان برجسته نموده است. او اضافه کرد که پروژه‌های بزرگ اقتصادی و منطقوی، در ثبات و تأمین امنیت منطقه و رشد اقتصاد کشور نقش اساسی دارد.

 

والی هلمند از رئیس جمهور تقاضا نمود که در زمینۀ تسریع روند رسیدگی به دوسیه‌های متهمین که به منظور تحقیق به مرکز ارسال گردیده، به مسؤلین مربوط هدایات لازم صادر نمایند.

 

در این جلسه مولوی میردل به نمایندگی از علما، حاجی امیر حفیظ الله بزرگ قومی، فضل‌الباری فیاض مسول شورای صلح هلمند، هدیه حمیدی هلمندی به نمایندگی از زنان، وکیل عبدالحمید نماینده تجار، بشیر شاکر نماینده شورای ولایتی، سردار محمد همدرد نماینده جامعه مدنی، عبدالودود پوپل نماینده مردم در ولسی جرگه صحبت نمودند و از برنامه‌های افتصادی و ملی و نیز نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان اعلام حمایت کردند.

 

آنان مشکلات و پیشنهادات منطقوی ولایت هلمند را در بخش‌های، تأمین امنیت و آوردن صلح، تجهیز بیشتر و ایزاد تشکیل قوای امنیتی، ایجاد زمینۀ کار مخصوصاً به جوانان، توجه در زمینۀ جذب زنان در ادارات دولتی، از بین بردن فاصله میان ارگ و مسجد، نبود خدمات صحی و تعلیمی مخصوصاً در ولسوالی‌های شمالی ولایت هلمند، اعمار تعمیر برای پوهنتون هلمند، بهبود کیفیت معارف، اعمار کلینیک صحی، جلوگیری از غصب زمین و فعالیت افراد زورمند و تسریع روند کار بند کجکی با رئیس جمهور شریک ساختند.

 

رئیس جمهور کشور پس از شنیدن صحبت‌های اشتراک کننده‌گان، ابتدا حلول ماه مبارک رمضان را به همه مردم افغانستان تبریک گفت و از همه سخنرانان که با وضاحت تمام و حوصله‌مندی خاص مشکلات و پیشنهادات شانرا با وی شریک ساختند، تشکری نمود.

 

رئیس جمهور گفت، من منحیث خادم اول مردم وظیفه دارم که به مشکلات آنان رسیدگی نمایم. او از والی و شاروال ولایت هلمند تشکری کرد که به وقت کم توانسته اند اعتماد و حمایت مردم را کسب نمایند.

 

رئیس جمهور غنی گفت که در بخش حکومتداری ولایت هلمند تغییرات بنیادی وارد خواهد شد و به والی هلمند هدایت داد، تا ادارات محلی این ولایت را بگونۀ همه جانبه بررسی نماید تا به افراد متخصص و با دانش زمینۀ کار مهیا گردد. وی تأکید کرد که به هر پست کلیدی سه کاندید پیشنهاد گردد، تا بر حسب شایستگی و تخصص یکی برگزیده شود.

 

رئیس جمهور خطاب به مردم گفت، اصلاحاتی را که شما می‌خواهید من نیز در آوردن آن عزم مستحکم دارم و روی آن تأکید می‌نمایم. وی افزود که من می‌خواهم هلمند یکبار دیگر به مکان امن، آباد و سر سبز مبدل گردد.

 

رئیس جمهور از باشنده‌گان زمین‌داور هلمند که بخاطر اعمار کانال آب ۶۰ سال حوصله مندی اختیار نموده اند، تشکری کرد و وعده داد که کار این کانال بزودی آغاز می‌شود. همچنان رئیس جمهور از فتتاح بند کجکی نیز یاد آوری کرد.

 

رئیس جمهور گفت، امسال سال ساده و آسان نیست، مزدوران بی‌گانه بالای مردم بی‌گناه ما و تأسیسات عامه حمله می‌کنند و نیز خواهان ایجاد مشکل به ولایت هلمند می‌باشند، زیرا هلمند حوزۀ غرب و جنوب است. وی خاطر نشان کرد که هیچ‌کس باید به هلمند به چشم کم نظر نیندازد، این ولایت مادر تمدن هاست.

 

رئیس جمهور گفت کسی‌که برای ثبات هلمند عمل ناقض انجام می‌دهد باید شناسایی شود. وی به معین ارشد امنیتی هدایت داد که شکایات و ادعاهای موجود علیه قوماندان امنیۀ پیشین را بررسی نماید، تا در صورت اثبات با وی برخورد قانونی صورت گیرد.

 

رئیس جمهور علاوه کرد که ما در منطقه تحول اقتصادی می‌خواهیم و پروژۀ تاپی مثال خوبی از آن است. وی گفت که از این طریق برق، فایبر نوری و گاز از منطقه عبور خواهد کرد و مردم افغانستان نیز از آن بهرمند خواهند شد.

 

رئیس جمهور غنی گفت آب‌های افغانستان بر اساس قوانین بین‌المللی مهار و تنظیم خواهد شد زیرا این خواست ملت ماست. وی اضافه کرد که کار بندهای دهله و کجکی نیز بزودی آغاز می‌شود.

 

رئیس جمهور کشور تصریح نمود که در تاریخ افغانستان برای نخستین بار یکی از زنان به عنوان معاون لوی سارنوالی گماشته شد و به کارش آغاز کرد، امیدوارم که یک تن دیگر از زنان به عضویت شورای عالی ستره محکمه شامل گردد.

 

رئیس جمهور با اشاره به تأمین صلح و ثبات گفت که هیچ افغان باید در مورد عزم و ارادۀ ما برای آوردن صلح شک نداشته باشد، زیرا ما تلاش‌های فراوان در زمینه انجام دادیم و عزم ما متین می‌باشد. وی گفت، صلح تحمیلی که به زور دیگران  تأمین گردد، قابل قبول ما نیست چرا که این ملت روحیۀ زنده دارد.

 

رئیس جمهور کشور از تلاش‌ها و فداکاری نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان به نیکی یاد نموده گفت، امروز قوای امنیتی و دفاعی جهت و مسیر واحد اختیار نمودند و دلیرانه علیه دهشت افگنی مبارزه می‌نمایند. وی جنگ پیشرو را بالای مردم افغانستان تحمیل شده دانسته تأکید کرد که این جنگ هرگز قابل قبول و تحمل ما نخواهد بود.

 

رئیس جمهور به روح همه شهدا مخصوصاً شهدای نیروهای امنیتی و دفاعی و کسانی‌که جان خویش در راه آزادی و حفظ ارزش‌های ملی از دست داده اند، درود و دعا فرستاد.

 

رئیس جمهور غنی گفت که در بخش پولیس ملی باید اصلاحات لازم بوجود آید و به وزیر داخله دستور داد، که در زمینه از اجراات و پروسۀ استخدام به وی گزارش دهد.

 

رئیس جمهور کشور به والی، قوماندان قول اردوی ۲۱۵ میوند، رئیس امنیت ملی و قوماندان امنیۀ ولایت هلمند هدایت داد که از صفوف نیروهای امنیتی نظارت به عمل آورند و تأکید کرد، کسانیکه از خود فداکاری و شجاعت نشان داده اند، باید تقدیر شوند.

 

در اخیر این جلسه شماری از بزرگان ولایت هلمند به نمایندگی از دیگران، به رئیس جمهور دستار عزت و چپن هدیه دادند.

 

سپس رئیس جمهور و هیئت معیتی‌اش به مقر قول اردوی ۲۱۵میوند رفتند و رئیس جمهور به پای منار یادبود از شهدا، اکلیل گل گذاشت و در شفاخانۀ قول اردوی ۲۱۵ میوند نیز از مجروحین قوای امنیتی و دفاعی دیدن و دلجویی به عمل آورد.