افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 25 ژوئن , 2016 لینک کوتاه خبر :

دیدار رئیس جمهور اشرف غنی با رئیس جمهوری خلق چین

چین

 

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان قبل از ظهر روز گذشته در حاشیه شانزدهمین اجلاس سران سازمان همکاری های شانگهای با شی جین پینگ رئیس جمهوری خلق چین دیدار کرد.

 

در این دیدار که در شهر تاشکند انجام  شد، سران افغانستان و چین در مورد گسترش مناسبات میان دو کشور در عرصه های مختلف از جمله گسترش روابط اقتصادی و مبارزه با تروریزم بحث و تبادل نظر کردند.

 

رئیس جمهور غنی ابتدا بخاطر تلفات جانی و خسارات مالی ناشی از سیلاب های اخیر در چین، مراتب تسلیت و همدردی خویش را به رئیس جمهور آن کشور ابراز کرد.

 

رئیس جمهور گفت  که افغانستان علاقمند است تا در بانک سرمایه گذاری زیربنای آسیا عضویت حاصل نماید و به صورت فعال در ابتکارات آن در زمینه اعمار سرک ها و زیربنا ها سهم بگیرد.

 

رئیس جمهور افزود که افغانستان آماده است تا همکاری های خویش را با چین در عرصه های اقتصادی، تجارتی، ساخت زیربنا ها، امنیتی، انکشاف منابع بشری و سایر عرصه ها گسترش دهد.

 

در مقابل شی جین پینگ رئیس جمهوری خلق چین گفت که چین از افغانستان حمایت خواهد کرد تا در ارتباطات منطقوی بیشتر از پیش سهیم شود و می خواهد همکاری های دو جانبه در عرصه های اقتصادی، تجارتی، انرژی، زراعت، زیربنا ها  و منابع بشری تقویت یابد.

 

رئیس جمهور چین گفت که کشورش افغانستان را همسایه نیک و قابل اطمینان خویش می داند و علاقمند است که مناسبات مقامات و روابط استراتیژیک میان دو کشور گسترش یابد.

 

شی جین پینگ تاکید کرد که هر دو کشور باید همکاری های خویش را در عرصه های امنیتی و مبارزه با تروریزم تعمیق ببخشند.

 

او گفت که چین از پروسه صلح افغانستان حمایت می کند و تاکید کرد که یگانه راه برقراری صلح در این کشور، پیشبرد پروسه صلح جامع و همه شمول است که رهبری و مالکیت آن به افغانستان تعلق داشته باشد.

 

شی جین پینگ گفت که چین به طور فعال در تلاش های بین المللی برای کمک و همکاری به افغانستان سهیم خواهد بود. او افزود که چین از نقش مناسب شانگهای در افغانستان حمایت می کند.

 

در اخیر این دیدار رئیس جمهور غنی گفت که چین دوست با اعتبار و خوب افغانستان است و ما از کمک ها و همکاری های دوامدار و حمایت های آن کشور از پروسه صلح، قدردانی می کنیم.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار