افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 10 جولای , 2016 لینک کوتاه خبر :

دیدار رئیس جمهوری اسلامی افغانستان با صدراعظم کانادا

کانادا

 

در این دیدار سران دو کشور در رابطه به مناسبات افغانستان و کانادا در عرصه‌های مختلف و گسترش همکاری‌ها میان دو کشور بحث و تبادل نظر نمودند.

 

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان در حاشیۀ نشست وارسا با جستن ترودو صدراعظم کانادا دیدار نمود.

 

در این دیدار که داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه نیز حضور داشت، سران دو کشور در رابطه به مناسبات افغانستان و کانادا در عرصه‌های مختلف و گسترش همکاری‌ها میان دو کشور بحث و تبادل نظر نمودند.

 

صدراعظم کانادا گفت که حکومت وحدت ملی در زمینه‌های امنیتی ، انکشافی؛ حقوق زنان و فراهم کردن زمینه‌های کاری به آنها، دستآوردهای خوبی داشته است.

 

آقای جستن ترودو گفت که کانادا به همکاری‌های خویش با افغانستان در عرصه‌های نظامی و اقتصادی ادامه خواهد داد. وی افزود که کانادا در سه سال آینده ۱۷۰ میلیون دالر در بخش نظامی و۲۷۰ میلیون دالر در عرصۀ ملکی  با افغانستان کمک خواهد کرد.

 

صدراعظم کانادا افزود که کشورش کمک‌های ملکی‌اش را با افغانستان افزایش می‌دهد. او به رئیس جمهور غنی از تداوم کمک‌های کشورش به افغانستان، اطمینان داد.

 

در مقابل رئیس جمهور غنی از کمک‌های کانادا به افغانستان در عرصه‌های مختلف قدردانی نموده، از آقای ترودو خواست تا کشورش در بلند بردن ظرفیت کدرهای افغانستان در زمینه‌های مدیریت و منابع بشری، همکاری نماید.

 

محمد اشرف غنی با اشاره به ظرفیت‌های افغانستان در زمینۀ تولید انرژی قابل تجدید گفت که کانادا در عرصۀ تولید انرژی قابل تجدید تجارب کافی دارد، و افغانستان علاقمند است که در این زمینه از تجارب کانادا استفاده نماید.

 

آقای ترودو گفت که کانادا در زمینۀ حفظ محیط زیست و تولید انرژی قابل تجدید تجربۀ کافی و تعهد بین‌المللی دارد و این کشور علاقمند است که به شمول افغانستان در سایر کشورهای در حال توسعه، تجارب خود را در این عرصه شریک سازد.

 

در این دیدار داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه، از همکاری‌های کانادا با افغانستان در عرصه‌های اقتصادی، انکشافی و مبارزه با تروریزم قدردانی کرد، و آن کشور را دوست و شریک خوب افغانستان دانست.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار