افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 3 نوامبر , 2016 لینک کوتاه خبر :

دیدار رئیس اجرائیه دکتور عبدالله عبدالله با معاون نخست وزیر ازبکستان

%d9%85%d8%b9%d8%a7%d9%88%d9%86-%d9%86%d8%ae%d8%b3%d8%aa-%d9%88%d8%b2%db%8c%d8%b1-%d8%a7%d8%b2%d8%a8%da%a9%d8%b3%d8%aa%d8%a7%d9%86

جلالتمآب دکتور عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه جمهوری اسلامی افغانستان صبح امروز در حاشیه اجلاس سران حکومت‌های سازمان شانگهای با محترم رستم عظیم اوف معاون اول نخست وزیر ازبیکستان ملاقات کرد.

در این نشست در قدم نخست آقای عظیم اوف با حمایت از تلاش‌ها و دستاوردهای اخیر در افغانستان گفت: افغانستان و ازبیکستان مشترکات تاریخی و فرهنگی طولانی دارند و ما به روابط خویش با افغانستان اهمیت فوق‌العاده قائل هستیم.

رئيس اجرائیه با ابراز تشکر از معاون اول نخست وزیر ازبیکستان از همکاری‌های این کشور با افغانستان در دوره‌های مختلف به نیکی یادکرد و درگذشت آقای اسلام کریموف را به ایشان و مردم ازبیکستان تسلیت گفت. رئيس اجرائیه در ادامه صحبت‌های خویش افزود: هنگامی‌که متصدی وزارت خارجه بودم و همچنان در جریان مقاومت با آقای کریموف ملاقاتهایی متعددی داشتم و از حسن نظر ایشان در مورد افغانستان آگاه هستم. سیاست‌های مدبرانه ایشان در رشد و ترقی ازبیکستان نقش به سزای داشته است. متیقن هستم که سیاست‌های مدبرانه ایشان را رئیس جمهور فعلی و حکومت ازبیکستان در رابطه با افغانستان ادامه می‌دهد.

رئیس اجرائیه کشور در ادامه صحبت‌های خویش علاوه کرد: از استقبال شما و حکومت تان از هیئت افغانستان در این اواخر تشکر می‌کنیم. ما و ازبیکستان روابط دیرینه تاریخی و فرهنگی داریم. اگر تهدیدهای وجود دارد تهدیدهای مشترک است و ما در خط اول مقابله با این تهدیدها قرارداریم. همانطوری‌که تهدیدها مشترک است فرصت‌ها و استفاده از این فرصت‌ها نیز مشترک می‌باشد. رئيس اجرائیه کشور همچنان افزود: موقعیت افغانستان به عنوان نقطه اتصال به آسیاسی جنوبی و بندرچابهار می‌تواند زمینه مناسبی را برای استفاده از این فرصت‌ها فراهم سازد.

رئيس اجرائیه در ادامه از سخنان اخیر رئیس جمهور ازبیکستان در پیوند به گسترش روابط اقتصادی با افغانستان استقبال کرد و خواهان فعال شدن کمیسیون‌های مشترک میان دو کشور گردید تا روابط در بخش‌های فرهنگی٬ اقتصادی و اجتماعی بهبود و استحکام یابد.

دکتور عبدالله عبدالله همچنان علاوه کرد: حکومت افغانستان برای عملی شدن وعده‌ها در عرصه روابط اقتصادی٬ فرهنگی و دادوستد تجارتی آماده است توافقنامه‌های لازم را با ازبیکستان امضا نماید. رئیس اجرائیه همچنان آمادگی افغانستان را برای استفاده از خط آهن ازبیکستان برای وصل شدن کشور از این طریق به خط آهن بین‌المللی مطرح ساخت و برهمکاری مشترک برای استفاده از بورسیه‌های ازبیکستان برای دانشجویان افغانستان تاکید کرد.

رئيس اجرائیه کشور همچنان در صحبت‌های خویش علاوه کرد: شرکت‌های ازبیکستان در عرصه سرکسازی تجربه خوبی‌ دارند و افغانستان آماده است از این ظرفیت استفاده نماید.

رئيس اجرائیه کشور از حضور وزیرخارجه ازبیکستان در بروکسل و کمک‌های این کشور کشور برای افغانستان سپاسگزاری کرد و پیشنهاد نمود تا در بخش افزایش روابط فرهنگی هفته‌های فرهنگی مشترک میان دو کشور برگزارگردد.

معاون نخست وزیر ازبیکستان با قدردانی و تشکر از صبحت‌های رئیس اجرائیه علاوه کرد: در صحبت با نمایندگان حکومت افغانستان در عرصه‌های مختلف به ویژه در بخش تجارتی به توافقات خوبی دست یافتیم. کشور ما آماده است زمینه عبور و انتقال اموال تاجران افغانستان را از طریق ازبیکستان فراهم سازد. کشور ما آماده است با امضای توافقنامه‌ای زمینه انتقال و عبور اموال تجارتی را به بهترین وجه از طریق ازبیکستان برای تاجران افغانستان فراهم سازد. کشور ما در نظردارد به زودی شعبه اتاق‌های تجارت ازبیکستان را در کابل باز نماید تا زمینه مناسب تبادله‌های تجارتی و اقلام مورد نیاز فراهم گردد. معاون نخست وزیر از قالین افغانستان به عنوان یکی از بهترین تولیدات منطقه نام برد و تذکر داد که خود قالین افغانی را از پدر به میراث برده است.

معاون نخست وزیر ازبیکستان در صحبت‌های خویش از توسعه جاده‌ها و وصل شدن منطقه به بندرهای مهم منطقه‌ای چون چابهار صحبت کرد و همچنان بر امتداد خط آهن به کابل و از کابل به قندهار تاکید کرد.

معاون نخست وزیر ازبیکستان براصل ساختن و امتداد جاده‌ها و خط آهن برای توسعه مناطق عقب مانده تاکید کرد و ابراز داشت که کشورش آماده است در این عرصه‌ها سرمایه گذاری کند و افغانستان را یاری رساند.

معاون نخست وزیر ازبیکستان همچنان در صحبت‌های خویش از امتداد لاین برق به همکاری ترکمنستان به افغانستان خبرداد. نخست وزیر ازبیکستان همچنان آمادگی کشورش را برای فراهم سازی بورسیه‌های بیشتر برای افغانستان ابراز داشت و علاوه نمود که کشورش همچنان آماده است افغانستان را در تربیه کدرهای حرفه‌ای در عرصه خط آهن یاری رساند.

معاون نخست وزیر ابراز امیدواری کرد که کمیسیون بین‌الوزراتی میان دو کشور هرچه عاجل تشکیل گردد و زمینه‌های عملیاتی ساختن برنامه‌ها فراهم گردد.

آقای عظیم اوف همچنان در صحبت‌های خویش علاوه کرد: کشور ازبیکستان صفحه جدیدی از روابط و همکاری با افغانستان را با آینده نگری باز می‌کند و امیدواریم شاهد رشد و شگوفایی بی‌سابقه در روابط و همکاری میان دو کشور دوست و برادر باشیم.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار