افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 27 آگوست , 2015 لینک کوتاه خبر :

دیدار حنیف اتمر مشاورامنیتی افغانستان با سفیر چین

پس ازتیره گی روابط میان افغانستان و پاکستان، چین از پاکستان خواسته است تا درپروسهء صلح افغانستان همکاری و تلاش های صادقانه از خود نشان دهد .

 

تواب غورحنگ سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان می گوید که این اطمینان ازسوی دنگ ژیجون سفیرچین درکابل به محمد حنیف اتمرمشاور امنیت ملی داده شده است .

 

آقای غورحنگ، روز گذشته گفت که سفیر چین در دیدار با مشاور امنیت ملی تعهد کرده است که کشورش ازبرنامه های صلح حکومت افغانستان حمایت می کند.

 

تواب غورحنگ می گوید:

 

“سفیرجمهوری مردم چین درکابل طی یک دیداربا مشاورامنیت ملی افغانستان آقای محمد حنیف اتمرگفت که کشورش ازپاکستان خواسته است تا درراستای تامین صلح همکاری صادقانه کند. سفیر چین این را هم گفت که کشورش آماده کمک با نیروهای امنیتی ودفاعی افغانستان در بخش تجهیزات وسایروسایل نظامی است و ازبرنامه های حکومت افغانستان دربخش تامین صلح وثبات دراین کشورحمایت می کند.”

 

به گفته آقای غورحنگ، حنیف اتمرمشاورامنیتی ملی کشورنیزبه سفیرچین اطمینان داده استکه حکومت افغانستان با تمام کشورهای همسایه روابط اش را براساس حسن نیت واحترام متقابل حفظ خواهد کرد .

 

پس ازحملات اخیرتروریستی در کابل و شماری از ولایت های کشور روابط میان افغانستان وپاکستان تا حدی به تیره گی گرایید و رهبران حکومت وحدت ملی برتعهدات مقامات پاکستان در پروسه صلح انتقاد کرده ازاین کشورخواسته تا موقف اش را دراین خصوص روشن نماید .

 

اخیرآ حکومت افغانستان یک هیات ازمقامات عالیرتبه اش را به رهبری صلاح الدین ربانی وزیرخارجه این کشوربه پاکستان فرستاد، اما با آنهم گفته می شود که جانب پاکستان تا کنون دراین مورد موقف شان را اعلام نکرده است.

 

گزارش های می رسانند که تیره گی روابط میان دوکشور و انتقاد های حکومت افغانستان بر پاکستان سبب شده است تا کمک یک میلیارد دالری امریکا که همه ساله برای مبارزه با تروریزم به پاکستان داده می شد نیز متوقف شود .

 

درعین حال شماری ازکارشناسان افغان می گویند که با توجه به اوضاع جاری کشور و منطقه، مقامات چینایی خود نیزبرای تامین امنیت کشورشان مشارکت در پروسه صلح افغانستان را حایزاهمیت می دانند .

 

نصرالله ستانکزی استاد پوهنحی حقوق وعلوم سیاسی پوهنتون کابل و یکتن ازکارشناسان امور دراین مورد گفت :

 

“با توجه به اینکه چین وپاکستان روابط استراتیژیک با هم دارند چینایی ها کدام اقدام دیگرنخواهند کرد، مگراینکه پاکستان را تشویق کند و ازسوی دیگرچین ضرورت دارد تا درپروسهء صلح افغانستان نقش اش را ایفا کند زیرا برخی از مسلمانان افراطی ایغورکه هم اکنون نیزدرپاکستان هستند، میتوانند برای امنیت چین یک تهدید باشند. ازسوی دیگرگروهء داعش و برخی ازحرکت های که قصد مختل ساختن امنیت کشورهای آسیایی مرکزی را دارند، برای منافع چین از چندین جهت می توانند ضرروارد کنند . ”

 

این اظهارات درحالی صورت می گیرد که اخیرآ آفتاب احمد خان شیرپاو وزیرداخله سابق پاکستان دریک نشست به رسانه های آن کشورگفت که روابط میان افغانستان وپاکستان دوباره احیا خواهد شد.

 

اما بیشترباورها براینست که شیرین ساختن کام تلخ کار دشواراست.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار