افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 20 ژانویه , 2018 لینک کوتاه خبر :

دیدارهای اشرف غنی و عبدالله با مقامات ازبکستان

دیدارهای اشرف غنی عبدالله ازبکستان

به گزارش افغان تلکس، رییس جمهور اشرف غنی با معاون صدراعظم و وزیر مالیه ازبکستان و داکتر عبدالله نیز با معاون نخست‌وزیر این کشور، طی دیدارهای جداگانه در مورد همکاری های بین دو کشور گفتگو کردند.

محمداشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان، قبل از ظهر امروز با جمشید قوچقاروف معاون صدراعظم و وزیر مالیۀ ازبکستان که در رأس یک هیئت بلندپایۀ آن کشور به کابل آمده بود، دیدار کرد.

رییس جمهور کشور به معاون صدراعظم وزیر مالیه ازبکستان و نیز هیئت همراه‌اش خوش‌آمدید گفت و مراتب تسلیت و همدردی خویش را به‌خاطر رویداد آتش‌سوزی موتربس حامل شماری از شهروندان ازبکستان، به دولت و مردم آن کشور ابراز داشت.

در مقابل، معاون صدراعظم و وزیر مالیۀ ازبکستان از غم‌شریکی رییس جمهور کشور امتنان نمود و تمنیات نیک رهبری کشورش را به رییس جمهور غنی و مردم افغانستان تقدیم کرد. وی سفر هیئت آن کشور را به افغانستان جهت گسترش همکاری‌ها، یک سفر تاریخی دانست.

رییس جمهور غنی به معاون صدراعظم و وزیر مالیه ازبکستان گفت: تمنیات و سلام‌های گرم مرا به برادر عزیزم شوکت میرضیایوف رییس جمهور ازبکستان و رهبری آن کشور تقدیم نمایید، این سفرتان برای تعقیب و عملی‌شدن توافقات و تحکیم بیشتر مناسبات میان دوکشور، کمک شایان خواهد کرد.

معاون صدراعظم ازبکستان نیز هدف از سفرش را به افغانستان، دیدار با مقامات بلندپایۀ این کشور و جستجوی بیشتر زمینه‌های همکاری میان دو کشور عنوان کرد و افزود که گام‌های عملی جهت تطبیق موافقت‌نامه‌های انجام‌ شده میان افغانستان و ازبکستان برداشته‌شده و ما تلاش مزید خواهیم‌کرد تا زمینه‌ بیشتر همکاری‌های مشترک جستجوی گردد.

وی اضافه کرد که رهبری ازبکستان و افغانستان تعهد لازم برای تطبیق موافقت‌نامه‌های همکاری دارند و تیم‌های کاری تحت هدایات و رهنمودهای رهبری دوکشور برای عملی‌شدن موافقت‌نامه به پیش می‌روند.

معاون صدراعظم و وزیر مالیۀ ازبکستان از تلاش‌ها و توجه رییس جمهورغنی نسبت به پروژه‌های زیربنایی تشکر کرده، افزود که روی تمویل خط آهن مزارف شریف-هرات بحث‌ها جریان دارد و ازریابی در مورد تطبیق این خط آهن که پروژۀ منطقه‌یی است انجام‌شده و نشان می‌دهد که پروژۀ مذکور با ۱۲۷ کیلومتر کوتاه‌تر و با هزینۀ کمتر تطبیق شده میتواند.

وی افزود که درمورد تمویل و تطبیق پروژۀ خط آهن مزار شریف – هرات با سفرا، بانک مرکزی و بانک سرمایه‌گذاری زیربنایی آسیا بحث خواهیم کرد و تفاهم دراین خصوص ایجاد خواهدشد.

قوچقاروف در مورد اهمیت خط آهن مزارشریف- هرات گفت که این پروژه برای افغانستان و ازبکستان و نیز کشورهای منطقه از اهمیت ویژۀ برخوردار می‌باشد.

وی همچنان علاوه کرد که انتقال برق از مسیر سرخان- پل‌خمری به گونۀ مشترک تعقیب می‌شود و کار عملی آن به زودی آغاز خواهدشد. معاون صدراعظم و وزیرمالیۀ ازبکستان گفت که افغانستان با احداث خط آهن، از مسیر اندیجان ازبکستان طی سه‌ روز به چین می‌رسد.

رییس جمهور کشور با ابراز خوش‌بینی از گسترش همکاری‌ها میان افغانستان و ازبکستان، تطبیق پروژه‌های زیربنایی را برای تغییر وضعیت زندگی و تأمین رفاه موثر خواند. وی درخصوص برگزاری کنفرانس‌های علمی پیرامون شخصیت‌های ابوریحان البیرونی و گوهرشاد بیگم گفت که تیم‌های دوکشور مشترکاً روی برگزاری کنفرانس‌های متذکره کار می‌نمایند.

معاون صدراعظم و وزیرمالیۀ ازبکستان تصریح کرد که صحبت‌های دوجانبه، نتایج قابل ملاحظۀ را روی تسریع روند تطبیق توافق‌نامه‌ها خواهد داشت و همکاری‌های گسترده را میان دو کشور برای داشتن آینده مرفه، ارزنده خواند.

دیدار رییس اجراییه افغانستان با معاون نخست‌وزیر ازبکستان

جلالتمآب دکتور عبدالله عبدالله، رییس اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان، صبح امروز (شنبه،۳۰ جدی) در دفتر کارش در قصر سپیدار با جلالتمآب جمشید کوچکاروف معاون نخست‌وزیر و وزیر مالیۀ ازبیکستان و هیأت همراهش ملاقات کرد.

در این دیدار، رییس اجراییه تشریف‌آوری آقای کوچکاروف را به کابل خیر مقدم گفت و از بهبود و توسعه روابط میان دو کشور در عرصه‌های مختلف استقبال و خرسندی کرد.

رییس اجراییه، ازبیکستان را کشور دوست و برادر و دارای روابط تاریخی، مشترک و دیرینه خواند و برگسترش هرچه بیش‌تر روابط به ویژه در عرصۀ اقتصادی- ترانزیتی و فرهنگی تأکید کرد.

دوکتور عبدالله عبدالله علاوه کرد که فرصت‌ها و تهدیدهای مشترکی در منطقه وجود دارد و هر دو کشور می‌توانند با همکاری و تعامل از فرصت‌ها استفاده و با تهدیدها مقابله نمایند.

سپس، جمشید کوچکاروف با ابراز امتنان از استقبال گرم رییس اجراییه و حکومت افغانستان٬ از آغاز صفحه نوی در روابط میان دو کشور صحبت نموده گفت: به افغانستان آمده‌ام تا دربارۀ راه‌های عملی تمویل و آغاز کار خط آهن بلخ – هرات و وصل‌شدن ازبیکستان و افغانستان به خط آهن ایران با مسوولین حکومت افغانستان بحث و تبادل نظر نماییم.

معاون صدراعظم ازبیکستان در ادامه صحبت‌های خویش گفت که عملی‌شدن این برنامه برای هردو کشور از اهمیت فوق‌العاده برخوردار است و می‌تواند زمینۀ رشد و توسعه اقتصادی را در منطقه فراهم سازد.

رییس اجراییه کشور با استقبال از تلاش‌های ازبیکستان در این زمینه٬ آمادگی طرف افغانستان را برای تمویل و آغاز این طرح بزرگ اقتصادی اعلان کرد و عملی‌شدن این طرح را یکی از آرزوهای بزرگ مردمان افغانستان و ازبیکستان خواند.

دوکتور عبدالله عبدالله همچنان در صحبت‌های خود تاکید نمود که ازبیکستان در عرصۀ اعمار خط آهن معیاری از تجربۀ خوبی برخوردار است و می‌تواند به همکاری افغانستان در ایجاد یک تحول بزرگ اقتصادی و وصل‌شدن منطقه به خط آهن جنوب آسیا، نقش اساسی ایفا نماید.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار