افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 25 ژوئن , 2017 لینک کوتاه خبر :

دیداراشرف غنی با وزیر امور خارجه چین

غنی

روز گذشته رئیس جمهور با وزیر امور خارجه جمهوری مردم چین دیدار و گفتگو کرد.

در این دیدار که در ارگ انجام شد، ابتدا رئیس جمهور غنی به نمایندگی از دولت و مردم افغانستان مراتب تسلیت و همدردی خویش را بخاطر تلفات ناشی از لغزش زمین در آن کشور ابراز کرد و سفر وی را به افغانستان مفید دانست.

رئیس جمهور ضمن تشکری از همکاری های چین به افغانستان، گفت که چین نه تنها همسایه خوب افغانستان است بلکه شریک مهم منطقوی ما نیز می باشد. وی همچنان دیدارش را با رئیس جمهور چین در شهر آستانه مهم و مفید توصیف نمود.

در مقابل وزیر امور خارجه چین، تمنیات نیک رئیس جمهور آن کشور را به رئیس جمهور غنی تقدیم کرد و از همدردی رئیس جمهور غنی تشکری نمود. وی افزود که به اساس موافقت شما و رئیس جمهور چین در شهر آستانه، من امروز به افغانستان آمده ام.

آقای وانگ یی گفت که چین و افغانستان دو همسایه تاریخی می باشند و ما در زمینه تامین صلح و ثبات در افغانستان همکاری خواهیم کرد. وی افزود که هدف سفر من به افغانستان، قبولاندن شرایط ما بالای افغانستان و پاکستان نیست، بلکه برای ما همکاری منطقوی مهم است و می خواهیم در این شرایط دشوار در زمینه تامین صلح و ثبات با افغانستان همکاری نمائیم.

موصوف افزود: افغانستان تحت حملات گروه های تروریستی بین المللی قرار دارد، از همین سبب باید روابط افغانستان و پاکستان بهتر گردد و چین آماده است که برای ایجاد مکانیزم عملی در این خصوص همکاری نماید.

وزیر خارجه چین، تلاش ها و رهبری رئیس جمهور را در این شرایط دشوار قابل قدر دانسته، گفت که افغانستان در حال پیشرفت است و چین منحیث دوست تاریخی، در کنار این کشور قرار دارد.

وانگ یی گفت که چین روابط چند جانبه را در منطقه تقویت و حمایت می نماید. وی افزود که کشورش در سال جاری کار مسکن سازی را در افغانستان عملاً آغاز خواهد کرد و بر اساس برنامه های جدید، همکاری های چین با افغانستان در سه سال آینده بیشتر می گردد.

آقای وانگ گفت که افغانستان بر ضد گروه تروریستی ATIM که برای چین یک تهدید است، همکاری کند. موصوف همچنان حمایت کشورش را از نشست پروسه کابل اعلام کرد.

وزیر خارجه چین خاطرنشان کرد که کشورش مذاکرات بین الافغانی را حمایت می کند. وی تامین صلح را برای پیشرفت افغانستان مهم دانسته، گفت که افغانستان برعلاوۀ فشار بالای گروه های تروریستی، راه صلح را برای گروه های مسلح افغان باز گذاشته است که ما از این اقدام ستایش و حمایت می کنیم.

وی از موافقت رئیس جمهور غنی و نوازشریف صدراعظم پاکستان در زمینه بهبود روابط دو جانبه در حاشیه کنفرانس شانگهای در شهر آستانه، استقبال کرده گفت که ما آماده هستیم که برای بهبود روابط میان دو کشور همکاری نمائیم.

وانگ یی تصریح کرد که این موافقت رئیس جمهور غنی و نواز شریف صدراعظم پاکستان در راستای بهبود روابط میان دو کشور، مبارزه برضد تروریزم و پیشرفت های دیگر در این راستا، یک بنیاد مهم خواهد بود.

وزیر خارجه چین با اشاره به پذیرفته شدن هند و پاکستان به عنوان اعضای دایمی سازمان همکاری های شانگهای گفت که افغانستان عضو ناظر در این سازمان است و برای عضویت دایمی آن در آینده بحث خواهیم کرد.

وانگ یی گفت که افغانستان و پاکستان، دین، فرهنگ و سایر مشترکات دارند که این مسایل در بهبود روابط میان دو کشور ممد واقع می شود. وی افزود که افغانستان با ثبات برای ثبات منطقه مهم است.

موصوف گفت که در سفر امروزی اش به پاکستان از مقامات آن کشور خواهم خواست که در زمینه بهبود مناسبات با افغانستان نیت نیک خویش را نشان دهند و طالبان و شبکه حقانی را کنترول نمایند تا بالای مردم ملکی افغانستان حملات تروریستی را انجام ندهند. وی افزود که پاکستان بالای طالبان تاثیر دارد و از این کشور خواهیم خواست که از این نفوذ خویش استفاده نماید. پاکستان در این راستا ابراز آمادگی کرده است و ما از آن تقاضا خواهیم کرد که به آن جنبه عملی بخشد.

رئیس جمهور غنی گفت که ما خواهان روابط حسنه با پاکستان و تمام همسایه ها و کشورهای منطقه می باشیم. وی افزود که برای نخستین مرتبه در تاریخ، فرصت های خوب همکاری میان کشورهای آسیایی فراهم شده و چین نیز در این عرصه گام های ارزشمندی را برداشته است.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد که تروریزم تهدید جدی در برابر این فرصت و همکاری می باشد، زیرا تروریزم نسبت به گذشته گسترش یافته و به خطر وسط مدت مبدل شده است، پس برای جلوگیری این خطر باید مبارزه و همکاری مشترک صورت گیرد.

رئیس جمهور کشور گفت که تروریستان تلاش دارند که افغانستان را به مرکز بی ثباتی مبدل سازند، اما این اجازه را به آنها نمی دهیم؛ زیرا افغانستان نقش بسزای به عنوان چهارراه منطقه برای همکاری ها در عرصه های انرژی، فایبر نوری، ترانزیت و تجارت ایفا می کند.

رئیس جمهور غنی گفت که افغانستان به شمول چین با کشورهای آسیای مرکزی در عرصه های اقتصادی و تجارتی، پیشرفت ها و دستآوردهای خوبی دارد. وی افزود که برای ایجاد زون اقتصادی خاص در ولایت بدخشان، طرح مشترکی را با چین روی دست خواهیم گرفت.

محمد اشرف غنی گفت که ما اقدامات خویش را در برابر شبکه تروریستی ATIMنموده ایم، اما به شمول چین، سایر کشورها باید از در زمینه جلوگیری از ورود آنها و سایر شبکه های تروریستی به افغانستان همکاری نمایند.

وی افزود که ATIM و سایر گروه های تروریستی با همدیگر ارتباط دارند و از همدیگر حمایت می کنند، پس باید تفکیک خوب و بد در میان آنها وجود نداشته باشد و اقدامات جدی برضد تمام گروه های تروریستی صورت گیرد.

رئیس جمهور کشور گفت که گروه ها و گروپ های تروریستی در پاکستان دفاتر و پناهگاه ها دارند، از آنجا حمایت و مجروحین شان مداوا می شوند، پس باید پاکستان طوریکه تعهد نموده است در مقابل آنها اقدام جدی و قاطع نماید. وی افزود که پاکستان می تواند از دفاتر، فعالیت ها و رفت و آمد آزادانه آنها جلوگیری نماید.

محمد اشرف غنی تاکید کرد که به منظور بهبود روابط افغانستان و پاکستان و اقدامات قوی و مشخص بر ضد گروه های تروریستی از میکانیزم نشست گروه هماهنگی چهارجانبه و دیدارهای دوجانبه استفاده صورت گیرد. رئیس جمهور غنی خاطرنشان کرد که ما برای برقراری صلح اراده داریم و این اراده و ظرفیت خود را با انجام مذاکرات موفقانه با حزب اسلامی برای همه ثابت ساختیم.

وزیر خارجه چین گفت که در سفرش به پاکستان با مقامات آن کشور در راستای بهبود روابط افغانستان و پاکستان تمرکز خواهد کرد. وی افزود: چین و ایالات متحده امریکا در زمینه تامین صلح و ثبات در افغانستان و آغاز مجدد مذاکرات چهارجانبه، حمایت می کنند.

 

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار