افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 3 نوامبر , 2016 لینک کوتاه خبر :

دکتور عبدالله عبدالله: تامین حقوق زن جزء از اساسات دینی ما است

عبدالله عبدالله

 

دکتور عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه جمهوری اسلامی افغانستان در کنفرانس دادستان های افغانستان که از سوی دادستانی کُل با حضور دادستان های سراسر کشور به منظور مبارزه با فساد و خشونت علیه زنان برگزار شد، اشتراک کرده و گفت: حکومت برای تامین حقوق زنان در قوانین و اجراآت تغییر می آورد.

 

رئیس اجرائیه کشور در این برنامه افزود: در چندین دهه گذشته بويژه دوران سیاه طالبان برعلاوه تمام مشکلات بیشترین رنج و درد را زنان کشیده است تا یک دوره خشونت سیستماتیک را سپری کرده اند. اکنون هم به دلیل جهل و ظلمت حقوق زنان نقض می شوند و گروه های تروریستی در این زمینه از هیچ جنایت و خشونت دریغ نمی ورزند.

 

رئیس اجرائیه کشور همچنان تاکید کرد: موضوع تامین حقوق زن یک پدیده ی وارداتی نیست بلکه جزء از اساسات دینی ما می باشد اما متاسفانه خشونت با سوء استفاده از دین و فرهنگ صورت می گیرد. بنابراین هنوزهم راه دشوار و راه پُر اتهام را در پیش داریم. برای پاک کردن این لکه ننگ نیازمند بسیج همگانی هستیم.

 

رئیس اجرائیه جمهوری اسلامی افغانستان ابراز کرد: با آنکه سطح آگاهی مردم نسبت به حقوق زنان بالا رفته است و این یک گام مثبت است ولی این آگاهی عمومی نیست به این خاطر آنان با انواع خشونت ها مواجه اند، از طرف دیگر فضایی نهادهای قانونی نیز برای شان سالم نمی باشد. دادستان های سراسر کشور مسوولیت دارند که حاکمیت قانون را در اولویت قرار دهند تا بتوانیم تغییرات اساسی را بیاوریم.

 

رئیس اجرائیه کشور گفت: خشونت با فساد پیوند مستقیم دارد که اساس آن از ذهن هر شخص آغاز می شود و جامعه خشونت را به آسانی قبول می کند، حتی در برخی از دانشگاه ها و مکاتب دختران با خشونت روبرو هستند. به این دلیل تغییر ذهنیت ها و افزایش سطح آگاهی مردم برای کاهش خشونت ها اساسی ترین مسئله است.

 

فرید حمیدی دادستان کُل کشور گفت: شورای وزیران در این زمینه نقش بسیار مهم دارد. اگر موضوع حقوق و خشونت علیه زنان با یک دید جنسیتی در برنامه ها، استراتژی ها، قوانین و مقررات جلسه های شورای وزیران در نظر گرفته شود یک کار بنیادین است. آقای حمیدی از رئیس اجرائیه کشور خواست که برعلاوه این موضوع برای الگوی سازی مدال های افتخار بنام زنان نامدار کشور زده شود.

 

دکتور عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه جمهوری اسلامی افغانستان با استقبال از پیشنهادات دادستان کُل کشور افزود: در قوانین باید تغییرات بیاید تا جزای مضاعف به زنان داده نشود، این موضوع پس از این در جلسه های شورای وزیران به طور جدی دنبال می شود. در زمینه مدال افتخار بنام زنان نامدار کشور به منظور ارج گذاری نه به یک فرد بلکه به یک طیف کلان جامعه نیز توجه صورت می گیرد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار