افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 4 نوامبر , 2016 لینک کوتاه خبر :

دکتورعبدالله با نخست وزیر جمهوری قرقیزستان دیدار کرد.

%d9%86%d8%ae%d8%b3%d8%aa-%d9%88%d8%b2%db%8c%d8%b1-%d8%ac%d9%85%d9%87%d9%88%d8%b1%db%8c-%d9%82%db%8c%d8%b1%d8%ba%db%8c%d8%b2%d8%b3%d8%aa%d8%a7%d9%86

 

در حاشیه اجلاس سران حکومت‌های سازمان همکاری‌های شانگهای در شهر بشکیک جمهوری قرقیزستان، رئیس اجرائیه با سورون بای جین بیکوف دیدارکرد.

 

در این نشست آقای جین بیکوف از تشریف آوری رئيس اجرائیه و هئیت همراه ایشان به جمهوری قیرغیزستان جهت اشتراک در نشست سران کشورهای سازمان همکاری‌های شانگهای سپاسگزاری کرد. آقای جان بیکوف در ادامه صحبت‌های خویش گفت: افغانستان و قرقیزستان دو کشور دوست٬ برادر و مسلمان اند. آرامی شما آرامی ماست و صلح استقرار شما صلح و استقرار منطقه است.

 

رئيس اجرائيه کشور با سپاسگزاری از استقبال گرم و مهمان‌نوازی حکومت و مردم قیرغیزستان٬ برگزاری و میزبان موفقانانه پانزدهمین نشست سران را برای نخست وزیر و مردم این کشور تبریک گفت. رئيس اجرائیه در ادامه افزود:‌ این نشست در پهلوی بحث روی قضایای مهم٬ زمینه نشست‌های دوجانبه را نیز فراهم ساخت تا قضایای مورد علاقه و مایه نگرانی کشورهای منطقه مورد بحث قرارگیرد. افغانستان و قرقیزستان دو کشور دوست و برادراند و روابط میان ما همیشه حسنه بوده است.

 

نخست وزیر قرقیزستان در صحبت‌های خود گفت زمینه‌های هست که می‌توانیم باهم همکاری بیشتر نماییم و به عنوان نمونه از افزایش تجارت و همکاری در بخش انرژی نام برد.

 

رئیس اجرائیه کشور در ادامه صحبت‌های خود گفت: بهتر است ملاقات‌ها و مذاکرات در سطح معاونان وزارت امورخارجه از سرگرفته شود و کشور شما به عنوان عضو دفاع مشترک می‌تواند با افغانستان در عرصه تبادله معلومات استخباراتی برای جلوگیری از حملات تروریستی و قاچاق مواد مخدر همکاری نماید. رئيس اجرائیه از نخست وزیر قیرغیزستان خواست تا از عضویت دایمی افغانستان در سازمان همکاری‌های شانگهای حمایت نماید. رئيس اجرائیه همچنان خواهان همکاری بیشتر در بخش اقتصادی٬ علمی و فرهنگی گردید و برای تحقق این هدف خواهان تشکیل کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی و فرهنگی شد. رئیس اجرائیه همکاری دو کشور در برنامه کاسا یک هزار و وصل شدن به خط ریل ۵ کشور منطقه را نمونه خوبی از همکاری‌های مشترک میان دو کشور خواند.

 

نخست وزیر قرقیزستان پیشنهادات طرف افغانستان را پذیرفته و گفت: ملاقت میان معاونان وزارت‌های خارجه از سرگرفته شود٬ آماده‌هستیم در بخش تبادله اطلاعات همکاری نماییم٬‌ از درخواست عضویت شما حمایت می‌کنیم٬ کمیسیون مشترک ایجاد گردد و همکاری در برنامه کاسایکهزار و خط ریل پنج کشور از خواست‌های مشترک ماست.

 

در پایان نشست نخست وزیر قرقیزستان با ابراز سپاس مجدد برای رئيس اجرائیه و ملت و مردم افغانستان آرزوی موفقیت نمود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار