افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 8 آگوست , 2015 لینک کوتاه خبر :

دو نمایندهء دیگر طالبان از سمت خود کنار رفتند

آژانس خبررسانی فرانسه به استناد یک اعلامیۀ طالبان در انترنت گزارش می دهد که دو نمایندهء دیگر آنها، عزیزالرحمن و مولوی نیک محمد نیز از دفتر قطر استعفا کرده اند.

 

طالبان میگویند، دو مسوول دیگر دفتر آنها در قطر نیز استعفا داده اند. سید طیب آغا رئیس دفتر سیاسی طالبان در قطر روز دوشنبه گذشته به علت اختلافات درونی طالبان از سمت خود کنار رفت.

 

طالبان پس از کناره گیری وی ملا عباس ستانکزی را به حیث رئیس این دفتر اعلان کردند.

 

آژانس خبررسانی فرانسه به استناد یک اعلامیۀ طالبان در انترنت گزارش می دهد که دو نمایندهء دیگر آنها، عزیزالرحمن و مولوی نیک محمد نیز از دفتر قطر استعفا کرده اند.

 

اختلافات میان رهبری طالبان پس از تائید خبر مرگ ملا محمد عمر رهبر سابق آنها و اعلان ملا اختر محمد منصور به حیث جانشین وی بروز کرد.

 

برخی رهبران طالبان چون ملا حسن رحمانی و مولوی عبدالمنان نیازی گفتند که تعیین ملا منصور برای آنها قابل پذیرش نیست و آنها ملا محمد یعقوب پسر ملا محمد عمر را مستحق جانشینی می دانند.

 

ملا حسن رحمانی می گوید:

 

” خواسته ملت و امت اینست که یک گردهمایی بزرگ علما، دانشمندان و مجاهدین گردهم آید و یک کسی را انتخاب کند. کسی را که صلاحیت این کار را داشته باشد. (ملا محمد یعقوب) جوان است ولی کار کرده می تواند اگر مشاوران نیک و دانشمند داشته باشد و مجاهدین خوب در کنار وی خدمت کنند. ”

 

گزارش های هم نشر شده که طالبان در یک گردهمایی وسیع در پاکستان در بارۀ رهبری جدید خود غور و بررسی می کنند. آنها هفته گذشته در ویب سایت خود یک ویدیو فیلم از گردهمایی تعیین ملا اختر محمد منصور به حیث رهبر جدید طالبان را نشر کردند ولی این ویدیو فیلم مخالفت شماری از اشتراک کنندگان را نیز نشان داد:

 

” ملا اختر محمد منصور امیر تعیین شد. علما با وی بیعت کردند…….. گوش کنین…. گوش کنین به سخن گوش کنین. بشنوید آرام شوید. ”

 

آژانس خبر رسانی فرانسه از قول طالبان گزارش میدهد که ملا اختر محمد منصور دیروز با ملا عبدالمنان نیازی برادر ناسکۀ ملا عمر ملاقات کرد و از وی جداً تقاضا کرد که با او بیعت کند.

 

به علت اختلافاتی که پس از نشر خبر مرگ ملا محمد عمرمیان رهبری طالبان بروز کرد، دور دوم گفتگوهای مستقیم میان طالبان و حکومت افغانستان که قرار بود به میزبانی پاکستان هفتۀ گذشته انجام شود تا مدت نا معلوم به تعویق افتاد.

 

ولی اسلام آباد چند روز پیش به کابل اطمینان داد که این گفتگوها به زودی از سر گرفته خواهد شد. اما هنوز معلوم نیست که این گفتگو ها چه زمانی آغاز خواهد شد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار