افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 30 سپتامبر , 2014 لینک کوتاه خبر :

دو دهه جنگ مو جب خسارات منابع طبیعی کشور

پیش از دو دهه 80 در صد مردم افغانستان برای تامین نیازهای روزانه خود مستقیماٌ به منابع طبیعی کشور ما متکی بودند ولی دو دهه جنگ و خشکسالی های متمادی در این کشور موجب خسارات دیدن بسیاری از منابع این کشور شده است.

آبراه ها شامل دریاجه های، کانال ها، جوی های عنعنوی، نهرهای خاکی، کاریزها، قنات ها از اثر جنگ در اکثر ولایات کشور خراب یا بکلی خشک گردیده اند. جنگلات نوع همالیایی سه حصه خاک را نشتر سرب ارچه تشکیل داده است.

حدود 4500 هکتار زمین شروع از نواحی شمال شرق تا شمال غرب بشکل پراگنده جنگلات پسته طبیعی پوشانده است.

از جمله 90 هزار هکتار زمین از جنگلات پسه طبیعی در نواحی مختلف از بن کنده شده است. یخچال های طبیعی که در نقاط مرتفع کشور ما وجود داشت و بهترین منابع مطمین ذخیره آبی کشور را تشکیل می داد از عدم مدیریت در جنگلات باعث حذف پوشش گیاهی شد و گرم تاثیر بلای یخچال ها نموده و بتدریج ذوب گردیده و بعضی شان در حال نابودی هستند.

انحراف بیشتر آب از مسیر طبیعی تالاب هامون صابر و هاهون پوزک به مخزن ها جهت کشاورزی تالاب های مذکور در استانه خشک شدن کامل قرار دارند.

تالاب ها که مهد جایگاه دگرگونی زیستی یاد می شود که با فراهم ساختن آب و قابلیت زاد آوری رول مهم در دوام زیست گونه های بی شمار گیاهان و جانوران و بخصوص حیوانات وحشی ایفا می کنند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار