افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 26 می , 2012 لینک کوتاه خبر :

دوکتور ثریا دلیل، به عنوان معاون اسامبله جهانی صحت منصوب شد

دوکتور ثریا دلیل وزیر صحت عامه جمهوری اسلامی افغانستان در نشست شصت و پنجمین اسامبله جهانی صحت که در آن بیش از هفتاد وزیر صحت کشورهای عضو سازمان صحی جهان اشتراک نموده بودند، به عنوان معاون این اسامبلی انتخاب شد.

وزیر صحت عامه کشور پس از بازگشت از شصت و پنجمین نشست اسامبله جهانی که در شهر ژنوا، به تاریخ 22 می سال 2012 دایرشده بود، طی کنفرانس مطبوعاتی گفت: انتخاب دولت افغانستان به حیث معاون این اسامبله، اعتبار کشورمان را در جامعه جهانی افزایش می دهد.

دوکتور دلیل اضافه نمود که در حاشیه‌ی این اجلاس با برخی وزرای صحت کشورهای جهان از جمله؛ وزیر صحت ایالات متحده امریکا و وزیران صحت کشورهای شرق مدیترانه، از جمله ایران، عراق و پاکستان ملاقات های جداگانه‌ی را انجام داده و بر همکاری های دو جانبه تأکید نموده است.

وزیر صحت عامه یادآور شد: در ملاقات روز گذشته با وزیر صحت کشور پاکستان نیز بر روی همکاری های مشترک در خصوص محو ویروس فلج اطفال به توافق رسیدیم که این کشور همسایه کمپاین های ملی واکسیناسون محو پولیو را همزمان در قسمت مرزی انجام دهند تا از گردش و انتشار این ویروس جلوگیری لازم صورت گیرد.

خانم دلیل در خصوص وضعیت بیماری پولیو در افغانستان گفت: 80 فیصد بیماری پولیو در ولایات جنوبی افغانستان همچون قندهار، هلمند و ارزگان به وقوع پیوسته و ما تا کنون 13 ولسوالی را در حوزه جنوب کشور شناسایی نمودیم همچنین برنامه های خاصی را به منظور امحای ویروس پولیو در ولایات مذکور روی دست داریم.

وی با بیان اینکه در سال گذشته حدود 80 واقعه پولیو در کشور به ثبت رسیده، اضافه نمود: تلاش های ما بطور جدی ادامه دارد تا تمام افغانستان را از این مرض عاری سازیم، چنانچه در پی همین تلاش ها در سال روان 6 واقعه پولیو ثبت شده و این نشان می دهد که ریشه این بیماری در حال از بین رفتن است.

وزیر صحت عامه کشور در پایان از همه مسئولین دولتی به شمول والیان، ولسوالان، قوماندان های امنیه و متنفذین قومی و مردم خواست که با واکسیناتوران وزارت صحت عامه در تطبیق کمپاین های واکسیناسیون پولیو همکاری نموده و نیز از والدین خواست تا اطفال شان را به طور منظم برای تطبیق واکسین پولیو حاضر نمایند تا از فلج دائمی آنان جلوگیری به عمل آید.

آواپرس

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار