افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 20 جولای , 2015 لینک کوتاه خبر :

دولت وزیری: مردم حق دارند از قریه خود، از ده خود، دفاع کنند

 

مقامات وزارت دفاع افغانستان می گویند، دفاع از خانه، روستا و شهر حق هر افغان بوده، اما هیچ کسی نمی تواند، خارج از تشکیل وزارت دفاع و ارگان های امنیتی کشور، قوای دیگر را ایجاد کند.

 

جنرال دولت وزیری معاون سخنگوی وزارت دفاع افغانستان گفت، هر افغان در هر جای که است باید از خود، خانه و منطقهء خود دفاع کند و به مخالفین جا ندهد:

 

” مردم افغانستان حق دارند، از قریه خود، از ده خود، دفاع کنند. این به این معنی نیست که کسی قطعات مسلح را ایجاد کند و یک اردو دیگر بسازد. مگر دفاع خودی حق هر افغان است. ”

 

افزایش ناامنی‌ها در افغانستان بخصوص در شمال باعث شد که جنرال دوستم معاون اول رئیس جمهوری و عطا محمد نور سرپرست ولایت بلخ ایتلافی را برای مبارزه با جنگجویان طالبان و داعش در شمال تشکیل دهند.

 

به دنبال آن، محمد محقیق معاون اول عبدالله عبدالله در جمع از طرفدارانش از هزاره ها و شیعه ها خواست تا برای دفاع از خود آمادگی داشته باشند.

 

روز پنجشنبه عطا محمد نور سرپرست ولایت بلخ گفت که نیروهای او با نیروهای دوستم و محقق آماده‌ اند تا “شورشیان را در مناطق شمال افغانستان از بین ببرند.”

 

این موضوع نگرانی های را به میان می آورد که گویا مانند دهه 90 چندین گروه مختلف در افغانستان تشکیل شده و بار دیگر فاجعه برپا می شود.

 

جنرال دولت وزیری می گوید، فکر نمی کند که آنها نیروی را ایجاد کنند که بیرون قوای مسلح بوده و خود سرانه عملیات کند. به گفتهء سخنگوی وزارت دفاع آنها نیروهای را در چوکات وزارت دفاع تشکیل خواهند داد:

 

” من هیچ فکر نمی کنم که کسی در افغانستان یک قوای مسلح دیگر را ایجاد کند. این فکر کنم که شاید تبلیغات باشد. ما به این عقیده نیستیم که معاونین رییس جمهور و رییس اجراییه یک قوای دیگر را ایجاد کنند. ”

 

در این میان، ولسی جرگه افغانستان می گوید، خارج از چوکات نیروهای امنیتی، مسلح کردن مردم و ملیشه سازی قابل قبول نیست و افغان ها هیچ گاهی به این کار اجازه نخواهند داد.

 

این در حالیست که حکومت افغانستان بارها روی خلع سلاح کردن افراد مسلح غیر مسوول تاکید کرده و یکی از عوامل نا امنی را موجودیت این افراد خوانده است.

 

محمد حنیف اتمر مشاور شورای امنیت ملی افغانستان در صحبت با یکی از رسانه های خصوصی گفته است که دفاع حق افغان هاست، اما خارج از چوکات نیروهای امنیتی هیچ حرکتی مسلح جواز قانونی ندارد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار