افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 13 اکتبر , 2014 لینک کوتاه خبر :

دولت وحدت ملی با طالبان چه می کند؟

هماهنگی و همگرایی ریاست جمهوری و رییس شورای اجرایی در دولت وحدت ملی می تواند چشم انداز روشنی را در مهار طالبان ترسیم کرده و به نوعی مقدمه استقلال، حاکمیت، تامین امنیت و ثبات باشد البته مشروط بر اینکه آمریکا بخواهد که با انتصاب اشرف غنی با قایله طالبان خاتمه دهد.

واقعیت آن است که با امضای توافقنامه امنیتی، به نوعی حضور غربی ها در کشور ما تدوام می‌یابد و آنان به شکل آشکار و پنهان در راستای اهداف کلان شان نظیر کنترل روسیه، چین و ایران سعی خواهند کرد از گروههای تروریستی به ویژه در آسیای مرکزی حمایت کنند تا در آینده از این گروهها علیه کشورهای یاد شده بهره‌برداری نمایند.

همواره سیاست‌های دوگانه امریکا و ناتو در مبارزه با تروریزم نه تنها برای کشور ما، بلکه برای کشورهای پیرامونی مساله ساز بوده و با گذشت 13 سال از حضور اشغالگران، هنوز تروریزم ریشه کن نشده و حتی بیش از گذشته گسترش یافته است. به طوریکه اکنون همین تروریست ها در عراق، سوریه و لبنان میدان‌داری می کنند و به نوعی تغذیه کننده و تامین کننده نیروههای گروهک تروریستی داعش در غرب آسیا هستند.

با این توصیف، پیامد تداوم اشغال افغانستان به نوعی موجب ادامه ناامنی‌ها در منطقه می شود. کارشناسان سیاسی اذعان می کنند که سیاست‌های امریکا و حضور آن در هر کشوری جزء بی ثباتی و ناامنی دستاورد دیگری نداشته است بویژه که طالبان ادامه حضور امریکا را بهانه اقدامات تروریستی خود می‌داند و با دولت وحدت ملی مخالفت کرده اند. این در حالی است که دولت وحدت ملی باید نسبت به مبارزه با تروریزم و گروه‌های تروریستی مصمم بوده و نسبت به سیاست‌های امریکا محتاطانه برخورد کند، همان توصیه که محترم حامد کرزی در آخرین روز ریاست جمهوری اش به آن تاکید داشت.

اکنون تنها سوال مهم این است که دولت جدید کابل چگونه می تواند به اقدامات گروه طالبان پایان دهد؟

طالبان در همین دو هفته ی آغازین دولت وحدت ملی با انتشار اطلاعیه و حملات انتحاری، ضمن به رسمیت نشناختن دولت اشرف غنی، آن را حاصل دخالتهای آمریکا دانسته و دولت وحدت ملی را یک شرکت سهامی تلقی کرده اند. براین اساس طالبان مدعی است ما جنگ علیه دولت آینده کابل و نیروهای خارجی را ادامه خواهیم داد و انتخاب اشرف غنی برای رییس جمهوری قابل قبول نیست.

در بخشی از بیانیه طالبان آمده بود، اشرف غنی احمدزی و دولت نمادین جدید وی مورد قبول مردم افغانستان نخواهد بود و از نظر ما، آنان هیچگونه جایگاهی در کشور ندارند. سران طالبان همچنین تاکید کرده بودند، افغانستان متعلق به مردم افغانستان و مجاهدین و یا همان جنگجویان مقدسی است که تا پایان خروج نیروهای نظامی خارجی به جنگ با آنان ادامه می دهند.

واقعیت آن است اگر داکتر عبدالله هم به عنوان رییس جمهور انتخاب می شد طالبان همین موضع فعلی زا اتخاذ می کرد و اساسا آنان بدلیل نگاه مطلق گرایانه و قدرت طلبی و تمامیت خواهی، مخالف تشکیل دولت وحدت ملی هستند. هنوز سقوط از قدرت را نمی خواهند باور و قبول کنند. البته باید به آن، حمایتهای عربستان، آی اس آی پاکستان و حتی سیاستهای مبهم امریکا و ناتو در حمایت پنهانی از تروریزم و گروههای افراطی افزود.

با توجه به این مسایل بعید به نظر می رسد با تشکیل دولت وحدت ملی، تحرکات طالبان کاهش یابد، اما نکته قابل توجه این است که: هماهنگی و همگرایی ریاست جمهوری و رییس شورای اجرایی در دولت وحدت ملی، می تواند چشم انداز روشنی را در مهار طالبان ترسیم کرده و به نوعی مقدمه استقلال، حاکمیت، تامین امنیت و ثبات باشد البته مشروط بر اینکه آمریکا بخواهد که با انتصاب اشرف غنی با قایله طالبان خاتمه دهد.

پیش از اعلام نتایج نهایی انتخابات یکی از ایراداتی که تیم اصلاحات و همگرایی به رهبری داکتر عبدالله بر تیم اشرف غنی مطرح کرده بود، این بود که تروریست ها و مخالفین نظام چه جایگاهی در سیاست خارجی تیم تحول و تداوم دارند در حالی که اشرف غنی احمدزی آمادگی خود را برای تقسیم قدرت با طالبان اعلام کرده و از ملا عمر و حکمتیار خواسته تا با آن ها یک دولت مشترک را تشکیل بدهد.

به هر حال این موضوعی است که بعد از اعلام کابینه ی جدید، سیاست اشرف غنی را در قبال طالبان نیز مشخص خواهد کرد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار