افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 8 ژانویه , 2016 لینک کوتاه خبر :

دولت وحدت ملی الفبای سیاست و حکومتداری نمی داند

در شرایط نه چندان بسامان و تاحدودی نامطلوب حکومت مرکزی افغانستان هم از نظر محبوبیت نزد مردم ملکی و هم از نظر مشروعیت نزد همسایگان و جامعه جهانی، می بایست گام ها رو به جلو و با احتیاط تمام برداشته شوند.

در واقع این سیاست آینده نگری و دوراندیشی مستلزم و ضروری در پایه های ثبات و تداوم یک حکومت است اما دولت وحدت ملی که الفبای سیاست و حکومتداری نمی داند؛ نه تنها تاکنون درجا زده است بلکه اخیرا عقبگرد و پسرفت داشته و رو به گذشته خیز برداشته است.

برکناری ها و جابجایی های افراد در چوکی های مختلف با درجه اهمیت و حساسیت متفاوت، کاری بس دقیق و حیاتی است که می تواند نوید دهنده ی عمران و توسعه و آبادانی یا بیم دهنده ی فساد اخلاقی و اداری و اقتصادی و خرابی های جبران ناپذیر باشد.

اشرف غنی و عبدالله در حول یک محور نامشخص با انبوهی از مشاوران و معاونان زاید گرد خود می چرخند و از هیاهویی که در بیرون از ارگ در جریان است بی خبرند؛ به همین خاطر هرکه ارج و قرب بیشتری داشته باشد ولو لیاقت و کفایت کمتر، در چوکی باقی می ماند و مابقی با تحصیلات و تخصص و سابقه کاری به جرم قوم گرایی و نژادپرستی برکنار می شوند.

چندین مورد متوالی از استعفاها به علت عدم اعتنای حکومت به معضلات در ادارات زیر گروه دولت در ولایات مختلف و حتی سازمان امنیت ملی و پارلمان و سنا و وزارتخانه ها انجام شد که زنگ خطری جدی برای حکومتی است که هنوز مشروعیت و محبوبیتی ندارد.

در همین راستا، چندین مورد متوالی برکناری ها و اخراج ها و جابجایی ها به علت مصلحت های شخصی و انتقادات کارکنان ارشد دولتی از سیستم جاری اداری و حتی سفارش و صلاحدید حامیان پشت پرده بر پشتون گرایی در وزارتخانه ها را شاهد و شنونده بوده ایم که جای بسی تامل و تاثر دارد.

بسیاری از افراد به حاشیه رانده شده کسانی بوده اند که می توانستند در راهبرد اهداف ملی موثر و مفید باشند و برخی از مسوولان و مقامات مستعفی یا اخراجی نیز جایگزینی ندارند اما روسای جمهور و اجرایی بی اعتنا به سرنوشت افغانستان، صرفا سلیقه ای عمل می کنند.

تاکنون فقط کسانی از گزند عزل و نصب های بی حساب و کتاب جا مانده اند که دست نشانده ها و فرمایش شده های غرب و شرق بوده اند.رحمت الله نبیل، محمدجان رسولیار، محمدعلی احمدی، جنرال بازمحمد جوهری، رحیم الله لودین، حمدالله دانشی و برخی دیگر افراد از قلم افتاده در لیست سیاه دولت وحدت ملی قرار گرفته اند و هنوز جای خالی های بسیاری نیز پر نشده است و این لیست طول و دراز ادامه دارد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار