افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 8 آگوست , 2015 لینک کوتاه خبر :

دولت هرچه عاجل نیروهای کمکی را به کوهستانات اعزام کند

درکوهستان همین لحظه تمام طالبانی که از ولسوالی های المار و قیصارمتواری شده اند، دراطراف لولاش و بندرکوهستان موضع گرفته اند. جنگ هم درلولاش و هم در بندر فعلاً ادامه دارد.

 

باردیگرولسوالی کوهستان ولایت فاریاب شاهد حملات گروهی طالبان مسلح درسه روزاخیر بوده است. بزرگان، متنفذین واهالی این ولسوالی طی تماس های زیاد ازدولت می خواهند تا هرچه عاجل نیروهای کمکی را به کوهستانات اعزام کند. داکترسعادت رییس شورای مردمی ولسوالی کوهستان درمورد وضعیت کوهستان گفت:

 

“درکوهستان همین لحظه تمام طالبانی که از ولسوالی های المار و قیصارمتواری شده اند، دراطراف لولاش و بندرکوهستان موضع گرفته اند. جنگ هم درلولاش و هم در بندر فعلاً ادامه دارد. ما درمحاصره قرارداریم، تمام راه های مواصلاتی بند است، مشکلات بسیار زیاد است و تعداد این ها هم بسیار زیاد است. وضعیت در بندر و لولاش به همین گونه می باشد.”

 

رییس شورای مردمی کوهستان همچنان می گوید، درجریان درگیری بین طالبان مسلح و نیروهای مردمی شماری کشتهو زخمی گردیده است.

 

داکترسعادت می گوید:

 

“در جنگ امروز تقریباً 10 نفر از دشمن کشته شدهو ازطرف ما هم یک نفر شهید و دوسه نفرهم زخمی گردیده است. تنها مردمان محلی کوهستان است که دفاع می کنند، ولی به این ها هیچکس توجه نمی کند، نه دوا، نه مهمات، نه اعاشه و نه یک چیز دیگر. من حیران هستم که این چی قسم حکومت است وچی قسم از مردم دفاع می کند. باید حکومت امنیت مردم را بگیرد، ولی حالا مردم امنیت حکومت را می گیرند. بسیار زیاد مردم ما پریشان هست، اگر حکومت توجه نکند و ممکن اگر جنگ امشب یا فراد شب تکرارشود، یک فاجعهء انسانی در کوهستان به بارخواهد آمد.”

 

یکتن دیگر از باشنده گان کوهستان می گوید، اگرمناطق بندر و لولاش درولسوالی کوهستان سقوط کند، ولسوالی های گرزیوان، بلچراغ المار و قیصارنیزتحت تهدید شورشیان طالب قرارخواهد گرفت. وی گفت:

 

“بسیارنیروی عظیم به شمول والی نام نهاد طالبان بادغیس آمدند و فعلاً همان گروپ های که ازسمت های المار و قیصار که درجنگ های اخیرمتواری شده اند، به سمت کوهستان تجمع کرده اند و همهء آنها مسلح هستند و برنامه دارند که ولسوالی کوهستان را سقوط بدهند. امکان آن می رود که بسیار سریع بندرهم سقوط بکند و لولاش هم. وقتیکه این دوساحه سقوط کرد، بازدرینجاست که ده هزارو یا بیست هزارنیروی مسلح تهیه شود و این ها به شدت می توانند، ولسوالی های گرزیوان، المار و قیصار و قرایی را دوباره سقوط بدهند.”

 

درین حال عبدالستار”بارز” معاون و سرپرست مقام ولایت درمورد محاصرهء ولسوالی کوهستان گفت:

 

“نی کوهستان درمحاصره نیست، آنها دست بلند دارند و دست آوردهای خوب دارند و همی لحظه طیاره ها را به کمک شان ارسال کردیم.”

 

وی در پاسخ به این سوال که آیا نیروهای زمینی تا به حال به آن منطقه اعزام شده است، گفت:

“نیروها وجود دارد و دست آورد دارند. دشمن 4 اسیر و 4 کشته دارد. نیرو های ولسوالی به قدرکافی مهمات و همه چیز دراختیار دارند. چند دقیقه پیش با آن ها تماس داشتم، تا همین لحظه نگرانی نیست تا همین لحظه دست بلند دارند.”

 

به گفتهء باشنده گان ولسوالی کوهستان، طی چند سال گذشته این چهارمین حملهء تهاجمی است ومردم ولسوالی کوهستان به شکل گروهی علیهء طالبان اقدام نموده و آنان را از مناطق شان دور می سازند. اما بنابر عدم کمک دوامدار دولت، هر چند گاهی این مناطق مورد حملات گروهی مخالفین قرار گرفته است که مشکلات و نا امنی های جدی را برای مردم به وجود می آورند .

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار