افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 17 فوریه , 2016 لینک کوتاه خبر :

دولت ما دولتی ناکارآمد و ضعیف است

ضعف دولت در نهادهای امنیتی در سقوط قندز، در سربریدن ها در وردوج، در حادثه جلریز و در سنگسار کردن رخشانه مشخص شد و خیانت دولت هم در معامله با طالبان در دندغوری به اثبات رسید.

سال 2015 خونین ترین و بدترین سال برای غیر نظامیان در افغانستان بود. تشدید و گسترش ناامنی به نقاط مختلف کشور، جان سه هزار و پانصد نفر را گرفت و بیش از هفت هزار غیر نظامی را مجروح ساخت. در این میان نهادهای امنیتی و حقوق بشری، چه مسوولیت هایی دارند تا این موضوع تکرار نشود؟

 

باقی سمندر فعال جامعه مدنی، در برنامه «تحول» گفت: کوتاهی هایی که در زمینه تامین امنیت وجود دارد در همه قسمت های حکومت موج می زند. حکومت وحدت ملی یک سال و نیم است که ادعا می کند تامین امنیت خواهد کرد اما ما در کابل دیدیم که در شاه شهید در نیمه های شب قربانی ها داشتیم، دیدیم که در آکادمیک پولیس، یک نفر با لباس شخصی رفته و بسیاری را کشته و زخمی کرد و دیدیم که چندی قبل هفت نفر ازاصحاب رسانه کشته و بیست و چندنفر زخمی شدند و صدها مورد اینچنینی دیگر در این یک سال و نیم اتفاق افتاده است. دولت ما دولتی ناکارآمد و ضعیف اس که نتوانسته است امنیت راتامین کند. ضعف دولت در نهادهای امنیتی در سقوط قندز، در سربریدن ها در وردوج، در حادثه جلریز و در سنگسار کردن رخشانه مشخص شد و خیانت دولت هم در معامله با طالبان در دندغوری به اثبات رسید.

 

وی، در خصوص راههایی برای کاهش تلفات ملکی در جنگ گفت: دولت ما اگر اراده جدی برای قطع جنگ در افغانستان و کاهش تلفات ملکی داشته باشد باید تمرکز خود را روی تامین امنیت در شهرها بگمارد. مخالفان مسلح دولت به هیچ قانونی از جنگ پایبند نیستند و این دولت ما است که باید به فکر راه های تازه ای برای حفظ جان شهروندانش باشد. متاسفانه افرادی وجود دارند که عمداً جنگ را از روستاها و دهات به داخل شهرها می کشانند. با این کار تعداد تلفات ملکی بسیار بالا می رود و کنترل جنگ سخت می شود.

سمندر، از جامعه بین المللی می خواهند فقط آمار و شعار ندهند و اهل عمل در حوزه قطع جنگ باشند و افزود: خواست فوری مردم افغانستان از جامعه بین المللی قطع فوری جنگ است. طالبان و داعش باید دست از جنگ بردارند و آمریکا و چین هم که داعیه دار صلح افغانستان شده اند تضمین بدهند که این گروه ها دیگر جنگ نمی کنند. نیرو های بین المللی باید تضمین بدهند که پاکستان هم دیگر در افغانستان مداخله نمی کند. تا زمانیکه این تضمین ها وجود نداشته باشد، سال 2016 آغاز جنگ ها دیگری خواهد بود. در این صورت سال 2016 بسیار خونین تر از سال 2015 خواهد بود. متاسفانه گروه هایی مانند طالبان و داعش به شهر ها می روند در خانه ها پنهان می شوند و مردم را گروگان می گیرند و بدین ترتیب شهر ها را در تصرف خود در می آورند. نیروهای امنیتی ما باید این تاکتیک ها را خنثی کنند و آنهارا خلع سلاح کنند. نیروهای امنیتی ما باید چنان آنها را در هم کوبند که وقتی این گروه ها بر سر میز مذاکره حاضر می شوند، از موضعی بسیار پایین تر حرف بزنند.

 

این فعال مدنی، ادامه بحران و جنگ را اراده کشورهایی چون آمریکا برای تامین منافعشان و سود بیشتر می داند و می گوید: جنگ در افغانستان باید به خاتمه برسد. تدوام جنگ در افغانستان به منزله تلفات غیر نظامی است. جنگ باید پایان یابد و نیروهای امنیتی افغانستان باید تمام تمرکزشان همین موضوع باشد.متاسفانه اراده هایی در افغانستان وجوددارند که قطع جنگ را نمی خواهند. کشورهایی وجود دارند که برای فروش سلاح هایشان نیاز به تدوام جنگ در افغانستان دارند. این یکی از ترفندهای اقتصاد اروپا و آمریکا است که جنگ ها را دامن بزنند و به دو طرف جنگ، اسلحه بفروشند.

سمندر در پایان گفت: مردم افغانستان باید در مقابل این سیاست ها به پا خیزند، سال 2016 را سال صلح بنامند و از جامعه جهانی و حکومت، قطع جنگ را بخواهند. صلحی که هم اکنون حکومت آن را دنبال می کند صلحی مردمی نیست و به جایی نمی رسد. این مردم هستند که باید صلح را به خانه های خود بیاورند. این صلحی که جامعه جهانی و حکومت دنبال می کند فریبی برای مردم و مشغول نگاه داشتن آنها است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار