افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 23 دسامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

دولت علیه طالبان نمی جنگد!

دولت علیه طالبان نمی جنگد و هم اکنون و در مجموع سه ولسوالی در دست حکومت است و ما بقی هم در دست طالبان است. تقریباً پنج ماه است که حوزه چهارم شهر لشکرگاه در دست طالبان است و هیچ عملیاتی هم صورت نگرفته است که دوباره پس گرفته شود.

 

پس از چهارده روز نبرد میان نیروهای نظامیان دولتی و طالبان، ولسوالی سنگین هلمند هم سقوط کرد. معاون والی هلمند از شهادت نود تن از نیروهای هموطن در دو روز گذشته خبر می دهد. در این حال وزارت دفاع و داخله افغانستان، سقوط ولسوالی سنگین را رد نمی کنند اما ادعا می کنند که در این جنگ فقط هفت نفر از نیروهای امنیتی کشته شده اند. این در حالی است که مقام های هلمند از عدم توجه حکومت مرکزی به هلمند شکایت می کنند. این بیان های ضد و نقیض مقام ها بیان گر چیست؟

 

میرزا حسین علیزاده عضو شورای ولایتی هلمند در برنامه «آماج» گفت: اوضاع ولایت هلمند تقریبا بعد از سقوط ولایت سنگین خراب شد و جنگ آغاز شد. ما در همان زمان هم صدای خود را به عنوان وکیل شورای ولایتی و جمعی از وکلای شورای ولایتی، به گوش مسوولان دولتی رساندیم اما متاسفانه هیچ توجهی به ولسوالی سنگین نشد و تعداد زیادی شهید دادیم. نیروهای پولیس، سربازان اردو و نظم عامه در مجموع در مقابل دشمن می جنگند و به شهادت می رسند اما متاسفانه کسانی که در راس قرار دارند رهبری درستی ندارند.

وی افزود: اکثر رهبران اصلاً از ولسوالی ها با خبر نیستند، آنها فقط در مکانی که برایشان ساخته شده است به سر می برند و نه از پولیس و نه از اردوی خود هیچ آگاهی ندارند. حتی کسانی بوده اند که در ولسوالی سنگین و در مجموع ولسوالی های شمالی شهید شدند و جنازه هایشان تا یک هفته در همانجا ماند اما هیچ اقدامی برای رساندن آنها به خانواده هایشان نشد. این اوضاع کسانی است که به خاطر دفاع از وطن، جانشان را به خطر می اندازند و می جنگند و شهید می شوند اما هیچ احترامی به جنازه های آنها نمی شود. وقتی به جنازه یک نفر که به خاطر این خاک به شهادت می رسد احترام نشود چطور ممکن است امنیت در این کشور برقرار شود؟ دیگر چه کسی دلخوش دارد که فرزندان خود را برای اردو و پولیس این سرزمین بفرستد؟ ما بارها صدای خود را به تک تک مسوولان دولت رساندیم اما هیچگونه توجهی نشد. اگر کوچکترین توجهی به ولایت هلمند می شد امروز با سقوط مواجه نمی شد.

 

علیزاده مسوولان گماشته شده از سوی دولت را غرق در فساد و دروغ و نیرنگ می بیند و می گوید: آمار تعداد نیروهای امنیتی در هلمند سی و شش هزار است اما اگر بخواهیم آنها را بشماریم می بینیم که هجده هزار هم وجود ندارد اما معاش آنها گرفته می شود. وقتی در یک ولسوالی، در یک ساحه و در طی بیست و چهار ساعت نود نفر به شهادت می رسد، دیگر چه کسی دلخوش می کند که به آنجا بیاید و مقرر شود. این آماری هم که از کشته شدگان داده می شود گزارش درستی نیست. اگر صد نفر کشته شوند، اعلام می شود که دو نفر کشته شده است. این گزارش های اشتباه به رییس جمهور و رییس اجرایی می رسد. کاش آنها خود به این ولسوالی ها می آمدند و آن زمان شاید می توانستند درد مردم را درک می کنند.

این عضو شورای ولایتی اظهار می کند که دولت علیه طالبان نمی جنگد و در این مورد می گوید: هم اکنون و در مجموع سه ولسوالی در دست حکومت است و ما بقی هم در دست طالبان است. تقریباً پنج ماه است که حوزه چهارم شهر لشکرگاه در دست طالبان است و هیچ عملیاتی هم صورت نگرفته است که دوباره پس گرفته شود. منطقه نادعلی هم از این ولایت در دست طالبان است. برای ما از شورای ولایتی از منطقه می آیند و گزارش می دهند که بیشتر از ده نفر طالب در آنجا موجود نیست. ما صدها نفر در مقابل این ده نفر روان می کنیم اما بازهم شکست می خوریم. این نشان می دهد مسوولان ما جنگ نمی کنند و رهبری درست نیز ندارند و همین باعث می شود که جنگ در هلمند ادامه پیدا کند.

 

وی حکومت را متهم به کنار زدن افراد شایسته در ولایت ها می کند و می گوید: متاسفانه در ولایت هملند تا به حال هر شش ماه یکبار مسوولان تغییر کردند و تبدیل شدند وقتی یک مسوول آمد و تا با مردم و منطقه آشنا شد رفت و به جای وی دیگری آمد. با این حال مردم نمی توانند با دولت همکار باشند و با دولت هماهنگ و همراه باشند. مساله تقسیم پنجاه درصدی میان اشرف غنی و عبدالله به جایی رسیده است که در این ولایت هر روز عزل و نصب وجود دارد. فرمانده امنیت هلمند ملاخیل از روزی که در این پست نشست هر روز به یک ولسوالی سرزد و بیکار ننشست اما متاسفانه به جای اینکه تقدیر شود تحقیر شد و از او سپاسگذاری نشد متاسفانه در این حکومت کسانی که واقعا خدمت می کنند و شایسته هستند و باید تقدیر شوند تحقیر و کنار گذاشته می شوند.

علیزاده در پایان گفت: این ناهماهنگی و عدم همکاری میان مردم و دولت باعث می شود که طالبان منطقه را بگیرند و مردم به بودن طالبان خوشحال باشند چرا که برخی مسوولان حکومتی رفتارهایی با مردم کرده اند که مردم از بودن آنها بیزار شده اند. رویه هایی بسیار بد داشتند، مردم را آزار و اذیت کردند و این باعث شده است که مردم دل خوشی از دولت نداشته باشند و همکار با طالبان شوند و این خطرناک ترین پدیده برای افغانستان است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار