افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 27 آوریل , 2015 لینک کوتاه خبر :

دولت خواستار صلح نیست

غلام سخی ارزگانی نویسنده و پژوهشگر در برنامه «زاویه» گفت: رهبران دولت از مساله صلح به عنوان یک دستاویز استفاده می کنند و صلح به خاطر واقعیت هایی که در افغانستان وجود دارد به هیچ عنوان در افغانستان نمی آید.

ما پروسه صلح با طالبان را پیش گرفتیم که کاری کاملاً غیر موثر، غیر عاقلانه و غیر قانونی است. چرا که طالبان کسانی هستند که اختیار خود را ندارند. طرف ما پاکستان و عربستان سعودی است. این عربستان سعودی و امارات متحده عربی هستندکه طالبان را مسلح کرده اند و بیش از چهار دهه است که در افغانستان قربانی می گیرند و خون می ریزانند.

 

وی، رهبران حکومت را خواستار صلح نمی داند و می افزاید: اراده ای قوی برای آوردن صلح در افغانستان وجود ندارد. همانطور که در زمان کرزی وجود نداشت. اشرف غنی دنباله رو سیاست های کرزی است.

 

ارزگانی عدم رسیدن به صلح را خطرناک دانسته و گفت: من به دولت پیشنهاد می کنم که اگر واقعاً به خدا ایمان دارد و صادقانه حاضر است که برنامه هایی که شعار می داد را برای مردم افغانستان پیاده کند مساله قومیت و مشکلات اقتصادی مردم تمام شود اما متاسفانه آنها این اراده را ندارند.

 

این پژوهشگر، از کشمکش ها میان اشرف غنی و عبدالله اظهار نگرانی کرده افزود: آنها هر روز درگیر کشمکش ها هستند. برای تعیین وزیر، تعیین والی، تعیین مامور و قوماندان کشمکش دارند و این موضوع مردم را نا امید کرده است.

 

وی، رهبران حکومت وحدت ملی را نصیحت کرده توصیه می کند: رهبران دولت ما به خاطر خدا و قرآن بیایند با هم یک دل شوند و به شورای ملی افغانستان، با صاحبان نظر افغانستان برنامه ای عملی را طرح کنند که مردم افغانستان را از این بحران نجات دهند. در غیر آن مردم افغانستان در کام داعش می رود، پروژه داعش یک پروژه بسیار کلان بین المللی است که افغانستان بار دیگر مرکز قربانی تمام جنایت ها خواهد شد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار