- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

دولت ترمپ نمی‌خواهد اشتباهات سابق امریکا در افغانستان را تکرار کند!

سباستین گورکا

سباستین گورکا گفت: دولت ترمپ اکنون نمی‌خواهد سیاست بازنگری‌شده واشینگتن در قبال افغانستان را فاش سازد.
معاون دستیار رییس‌جمهور امریکا گفت: برای دانستن پیروزی یا عدم پیروزی امریکا در جنگ افغانستان باید به این پرسش پاسخ داد که دلیل اهمیت یافتن افغانستان برای امریکا چیست و منافع ملی که واشینگتن را به کابل ارتباط داده کدام است؟

گورکا با اذعان بر اینکه امریکا اشتباهات گذشته را تکرار نخواهد کرد، اظهار داشت که مشکل در 16 سال گذشته این بوده که امریکا پس از سپری شدن هر 10 ماه، تعریف خود از پیروزی را تغییر داد.

معاون دستیار ترمپ تصریح کرد: اگر تعریف ماموریت امریکا در افغانستان جلوگیری از استفاده از این کشور برای حملات گسترده علیه امریکا باشد، بنابراین می‌توان در این جنگ پیروز شد.

وی افزود: امریکا پس از حملات تروریستی یازدهم سِپتِمبر 2001 به افغانستان نیرو اعزام کرد تا از این کشور حملات علیه امریکا صورت نگیرد.

گورکا که یکی از مشاوران تیم امنیت ارگ سفید نیز هست در ادامه تصریح کرد: دولت ترمپ اکنون نمی‌خواهد سیاست بازنگری‌شده واشینگتن در قبال افغانستان را فاش سازد و یا در مورد پیامدهای احتمالی آن صحبت کند.

وی اظهار داشت: این اشتباهی است که دولت سابق در زمان ریاست جمهوری بارک اوباما انجام داده بود و دشمنان و رقبای واشینگتن از اعلام پیش از موقع سیاست امریکا در قبال افغانستان سوء استفاده کردند.

گورکا همچنین تصریح کرد: دولت دونالد ترمپ نمی‌خواهد اشتباهات 16 سال گذشته امریکا در افغانستان را تکرار کند.

معاون دستیار دونالد ترمپ اذعان کرد: در بسیاری موارد استراتیژی امریکا در قبال افغانستان بر مبنای فرضیه‌های نادرست بنا شده بود.

این در حالی است که جنرال جیمز ماتیس وزیر دفاع امریکا نیز چندی درباره تمایل به مخفی نگه داشتن جزئیات استراتیژی امریکا اظهار کرده بود: نمی‌خواهم به دشمن بگویم که چه‌تعداد نظامی را اعزام خواهیم کرد؛ شما من را می‌شناسید، اگر اعلام شمار نیروها نظامیان ما را به خطر اندازد، من در این باره صحبت نخواهم کرد.

سباستین گورکا در پاسخ به پرسش صدای امریکا که آیا وی راپور نیویارک تایمز مبنی بر تمایل ترمپ برای استخراج معادن افغانستان را تاکید می‌کند یا خیر؛ اظهار داشت که در عصر حاضر نمی‌توان بحث اقتصاد را از امنیت ملی جدا کرد.

نیویارک تایمز در راپوری نوشته بود: در حالی ترمپ از امضای پلان اعزام نظامیان بیشتر به افغانستان خودداری کرده است، اما این رییس‌جمهور تاجر مسلک امریکایی اذعان کرده که استفاده از منابع سرشار افغانستان می‌تواند توجیهی برای حضور امریکا در این کشور باشد.

در ادامه این راپور آمده است که برای بررسی این شرایط، ارگ سفید حتی در نظر دارد تا نماینده‌ای را برای دیدار با مقامات وزارت معادن افغانستان اعزام کند.

با این حال اظهارات این مقام ارگ سفید در حالی بیان می‌شود که اختلافات مقامات امریکایی بر بازنگری استراتیژی جدید منطقوی واشینگتن در قبال افغانستان و خاصتاً نحوه برخورد با پاکستان، موجب تاخیر در اعلام این راهبرد شده است.