افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 13 دسامبر , 2011 لینک کوتاه خبر :

دولت افغانستان بازار مواد نفتی را کنترل می کند

وزارت تجارت افغانستان اعلام کرده که کنترل درازمدت بازار مواد نفتی این کشور را به دست می گیرد و برای این کار سرمایه گذاری می کند.

این تصمیم به دنبال افزایش شدید بهای مواد سوخت و از جمله مواد نفتی در افغانستان گرفته شده که انتقادهای زیادی را متوجه نهادهای دولتی کرده است.

انوارالحق احدی، وزیر تجارت و صنایع افغانستان روز سه شنبه، ۲۲ قوس/آذر گفت که برای به دست گرفتن کنترل بازار مواد نفتی و به ویژه گاز مایع به ۵۰ میلیون دلار نیاز است.

وزیر تجارت افغانستان گفت: “ازدیاد ظرفیت تصدی نفتی دولتی برای خرید و فروش بخش اول برنامه ما است. در این مورد ما به صورت رسمی از وزارت مالیه (دارایی) خواسته ایم که دارایی بیشتر از ۵۰ میلیون دلاری را به ما بدهد تا ما بتوانیم قراردادهای بین المللی را امضا کنیم.”

او افزود که از وزارت مالیه خواسته که این پول را در بودجه سال آینده وزارت تجارت منظور کند.

آقای احدی گفت که بخش دوم برنامه این وزارت در بخش نظارتی است که بیشتر شامل نظارت بر بخش خصوصی خواهد بود.

آقای احدی همچنین گفت که در صورت فراهم شدن این مبلغ، در درازمدت کنترل بازار مواد نفتی به دست دولت خواهد افتاد و به نظر او، این امر از نوسانات در بازار این مواد جلوگیری خواهد کرد.

وزیر تجارت بخش خصوصی را متهم به سودجویی کرد و گفت که بازرگانان صرفا برای منافع شخصی خود دست به افزایش بهای مواد نفتی زده اند. او تاکید کرد که به همین دلیل وزارت تحت امر او تصمیم گرفته که تلاشهایی را برای به دست گرفتن کنترل بازار مواد نفتی به راه اندازد.

در همین حال پس از افزایش سرسام آور بهای گاز مایع در بازارهای افغانستان، وزارت تجارت و صنایع این کشور اعلام کرده که ۱۰ هزار تن گاز مایع را از تاجران خریده و از طریق دهها مغازه دولتی و خصوصی به قیمت ارزان به فروش خواهد رساند.

رسانه ای کردن شماره های تلفن ماری از مراکز دولتی و مغازه داران، یکی دیگر از اقدامات وزارت تجارت برای کنترل بهای گازمایع در کشور است.

مقامات امیدوارند که با این کار شهروندان در صورت گرانفروشی تاجران مواد نفتی، با تماس با مراکزی که تلفنهای آنها در اختیار مردم قرار گرفته، این موضوع را به اطلاع آنان برسانند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار