افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 16 مارس , 2012 لینک کوتاه خبر :

دوشرط رییس جمهور همراهی با آمریکا است

 

خانم شکریه بارکزی عضو فعال مجلس نمایندگان که دیر باز منتقد سیاست های دولت و حامی حضور خارجی ها در افغانستان بوده است ، در باره نقض حاکمیت توسط خارجی ها صدایش درامده می گوید : آیا حاکمیت ما زیر سوال نمیرود وقتی مرزهای ما توسط همسایه ها زیر توپ و حمله قرار میگیرد؟ ایا حاکمیت ما زیر سوال نمی رود وقتی به طالبان پیشنهاد بازگشایی دفتر رسمی میدهیم؟ پیشنهاد من این است که به خاطر اختلافات کوچک، ارزش های بزرگ ملت را قربانی نکنیم.

خانم بارکزی افزود که : به نظر من این دو شرط رییس جمهور اصلا شرط نیست! چون چه رییس جمهور بخواهد چه نخواهد این انتقال زندانیان تا چند ماه دیگر حل خواهد شد. در باره عملیات شبانه هم بهتر است بدانیم که این عملیات را 70 درصد از فرزندان این خاک انجام میدهد.
در مورد اینکه چرا رییس جمهور به این پیش شرط ها تاکید دارد باید بگویم که مقامات افغانستان رییس جمهور را در یک خلاء اطلاعاتی قرار میدهند و من مطمئنم تا کنون حتی در باره اینکه 70 در صد این عملیات را فرزندان این ملت انجام میدهد به رییس جمهور هیچ نگفته اند. سپر انسانی برای مقابله با شورشیان همیشه افراد ملکی بوده است.

خانم بارکزی در پاسخ به این سوال که چه دلیلی وجود دارد که امریکا میخواهد این پیمان را قبل از نشست شیکاگو انجام دهد؟ گفت : به نظر من امریکا این درخواست را نکرده بلکه همانطور که می بینیم امریکا تازه این موضوع را به تعویق هم انداخته است.

همچنین در باره اینکه امریکا چرا هر روز بحث انتقال زندانیان را به تعویق می اندازد گفت : این کار برای استاندارد سازی زندان های افغانستان و بحث نظارت و نگهداری از زندان ها است. همانطور که متوجه هستید به تازگی موضوع نگهداری از زندان ها به وزارت داخله سپرده شده در صورتی که در گذشته این مسئولیت را وزارت عدلیه بر عهده داشت. که به نظر من وزارت داخله از هر نظر این توانایی را بهتر و بیشتر از وزارت عدلیه دارد.
من فقط از سران کشورهای امریکا و افغانستان میخواهم که به مناظره های مطبوعاتی خود خاتمه دهند و سلیقه گرایی را کنار بگذارند و به فکر منافع و سر نوشت مشترک ملت ها باشند.

خانم شکریه بارکزی در ادامه، به این سوال که با توجه به اینکه شما عضو کمیسیون دفاعی هم هستید کاهش نیروهای امریکایی را تا چه حد نگران کننده میدانید؟ گفت : ضعف مدیریت در داخل افغانستان به حدی است که تا چند سال اینده هم ما هنوز متکی به نیروهای خارجی باشیم، با توجه به اینکه در سال های قبل هم بدون کمک خواستن از نیرو های خارجی در زمان مشکلات این فرزندان افغانستان بود که در مقابل دشمن ایستادگی کرد.
چرا حکومت قانون مکلفیت سربازی را عملی نمیکند؟ کاش وزارت دفاع افغانستان بجای چانه زنی به فکر بنیاد سازی باشد تا وقتی که خارجیان نباشد مردم ما دچار مشکل نشوند.

شرایط در افغانستان برای خدمت در زیر پرچم وجود دارد؟ خانم بارکزی در این مورد گفت : این شرایط را ما میسازیم.
چرا وقتی موضوع ساختن پلیس محلی است ، خدمت زیر پرچم امکان دارد. چرا وقتی بحث قومندان و قومندان بازی است، این خدمت زیر پرچم امکان دارد؟ چرا وقتی صحبت از…. ولی وقتی تمرکز برای حفاظت از جغرافیای افغانستان است این خدمت را از جوانان نا ممکن میدانند؟ باید توانایی جوانان نادیده گرفته نشود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار