افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 14 می , 2015 لینک کوتاه خبر :

دوست افغانستان، دوست پاکستان نخواهد بود

صبح روز سه شنبه نخست وزیر و مقامات نظامی و غیرنظامی ارشد پاکستان به دعوت رسمی اشرف غنی برای شرکت در گفتگوهای مهم در خصوص راه های افزایش همکاری های بین پاکستان و افغانستان به منظور مبارزه با شبه نظامیان در دو سوی مرزها، وارد کابل شدند.

 

این هیات پاکستانی شامل نواز شریف نخست وزیر، جنرال راحیل شریف فرمانده ارتش و جنرال رضوان اختر رییس سازمان استخبارات، سرتاج عزیز مشاور نخست وزیر، طارق فاطمی مشاور نخست‌وزیر، اعزاز احمد چودهری معاون وزیر امور خارجه پاکستان بود که ملاقات با اشرف غنی و عبد‌الله، مذاکره درباره جلوگیری از استفاده هند از خاک افغانستان علیه پاکستان، گسترش روابط بین دو کشور، تلاش برای همکاری امنیتی و کنترل مرزها و توافق درباره مسایل مهم منطقه‌ای از اهداف این سفر بیان گردید.

 

نواز شریف که از زمان به قدرت رسیدنش در پاکستان برای دومین بار به کابل می آمد، در نشست خبری مشترکی با اشرف غنی به مطالب قابل تاملی اشاره کرد که باز هم صداقت پاکستانیها را زیر سوال می برد.

 

نخست وزیر پاکستان گفت: دشمن افغانستان، دوست پاکستان نیست و ما در مورد استراتژی‌های منطقه‌ای به صورت هماهنگ با کابل وارد عمل خواهیم شد چرا که صلح و ثبات به نفع دو کشور است بنابراین برای رفع چالش‌ها و مشکلات موجود، همکاری خواهیم کرد.

 

نواز شریف اظهار داشت: اسلام‌آباد به رهبری کابل در روند صلح معتقد است و از هر تلاشی برای ثبات در افغانستان حمایت خواهد کرد. وی ادامه داد اسلام‌آباد به سیاست عدم مداخله در کشورهای دیگر پایبند است!

 

داکتر اشرف‌غنی نیز در این نشست مشترک خبری اعلام کرد: آینده خوبی در انتظار روابط افغانستان و پاکستان است زیرا ما با تهدیدها و فرصت‌های مشترکی مواجه هستیم و هدف تروریزم در دو کشور نیز یکسان است.

 

رییس جمهوری افغانستان با بیان اینکه مردم افغانستان و پاکستان نباید تحت فشار‌های افراط گرایان و اعمال خرابکارانه باشند، افزود: اگر فقر در منطقه حاکم باشد، ثبات و آرامش نیز بوجود نخواهد آمد و بر همین اساس کابل و اسلام‌آباد باید در همکاری با یکدیگر ثبات و امنیت را در منطقه ایجاد کنند.

 

این تعارفات معمول دیپلماتیک میان اشرف غنی و نواز شریف به حدی تصنعی بود که به راحتی می شد از رفتار و گفتارشان فهمید چرا که هیچگاه عمل و گفتار پاکستان یکی نیست. نواز شریف می گوید دشمن افغانستان، دوست پاکستان نخواهد بود در حالیکه ریشه و بنیاد تمام شبه نظامیان مستقر در افغانستان در پناهگاه های پاکستان است. نواز شریف مدعی است که سیاست کشورش عدم مداخله در دیگر کشورها است، گویی فراموش کرده که یک ماه قبل قصد اعزام نیروی نظامی به یمن را داشت ولی با مخالفتهای شدید مردمی و دخالت مستقیم پارلمان پاکستان از این کار منصرف شد.

 

بسیار بهتر بود که نواز شریف با صداقت اعلام می کرد دوست افغانستان، دوست پاکستان نخواهد بود زیرا طی این سیزده سال جنگ نیابتی اسلام آباد و دهلی نو در افغانستان صدها کشته برجای گذاشته است. در حالی هند یکی از بهترین دوستان دولت کرزی بود و خدمات بی منت فراوانی را برای ملت افغانستان انجام داد ولی همیشه منافعش در افغانستان توسط مزدوران پاکستانی به خطر افتاد.

 

لذا به آسانی می توان نتیجه گرفت که در پشت این سفرهای پُرتکرار مقامات اسلام آباد به کابل، اهداف آمریکایی نهفته است تا طی ماه های آینده آنچه را که کاخ سفید به اشرف غنی و دوستان پاکستانی اش ابلاغ نموده، اجرایی نمایند که گذر زمان قطعا روشنگر این مسایل خواهد بود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار