افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, امنیتی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 4 اکتبر , 2016 لینک کوتاه خبر :

دوستم فرمانده جنگ کندز شد!

دوستم

 

جنرال دوستم فرماندهی جنگ شهر کندز را بر عهده گرفت…

 

در این میان وزارت داخله افغانستان تائید می‌کند که نیروهای خاص و کوماندوهای اردوی ملی افغان به شهر کندز رسیده‌اند تا این شهر را از وجود طالبان مسلح پاکسازی کنند.

 

بخش‌های بزرگِ از شهر کندز از صبح دیروز، به دست طالبان سقوط کرد و جنگ در جریان شب در چندین منطقه مرکزی شهر ادامه یافت.

 

معاون اول ریاست جمهوری افغانستان دیشب خودش مسئولیت رهبری جنگ کندز را از کابل به عهده گرفت.

 

او از مرکز سوق و اداره در پایتخت و جنرال مراد علی مراد معاون لوی درستیز افغانستان در کندز، به صورت هماهنگ عملیات پاکسازی شهر را رهبری می‌کنند.

 

شاه حسین مرتضوی معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان گفت، تا صبح روز سه شنبه، وضعیت جنگ در کندز به نفع نیرو های امنیتی افغان تغییر بزرگ خواهد کرد.

 

آقای مرتضوی در باره رهبری عملیات توسط جنرال دوستم جزئیات بیشتر داده گفت:

 

” معاون اول ریاست جمهوری جنرال عبدالرشید دوستم در سوق و اداره کابل است و جنرال مراد علی مراد معاون لوی درستیز، قوماندان فرقه در کندز است. تمام مسئولین محلی هم در کندز استند. مراد صاحب هم در کندز است ولی صرف هماهنگی های کلان از مرکز سوق و اداره کابل صورت می‌گیرد.”

 

طالبان مسلح دیروز حملات را از چندین استقامت بر شهر کندز آغاز کردند و چندین منطقه را در تصرف خود در آوردند.

 

در کابل صدیق صدیقی سخنگوی وزارت داخله افغانستان می گوید، انگیزه اینکه طالبان چگونه خود را به شهر کندز رساندند، پس از تصفیه کامل شهر واضح خواهد شد.

آقای صدیقی گفت: پاکسازی شهر کندز از وجود شورشیان ادامه دارد.

وی افزود:

 

” شماری زیادی از قطعات خاص و کوماندو های اردوی ملی افغانستان برای پاکسازی کندز وارد شهر شده‌اند. هنوز هم عملیات های ما به شدت در مناطق مختلف، در حومه شهر و در ساحاتی که راپور مبنی بر موجودیت طالبان موجود است، ادامه دارد. هنوز هم قطعات خاص ما، کوماندو های ما، همه گی شان شامل عملیات استند، تلفات زیادی شب گذشته به دشمن وارد شده است.”

 

طالبان مسلح پارسال در همین شب و روز شهر کندز را برای یک مدت کوتاه تصرف کردند اما بسیاری از آنها به زودی در نتیجه عملیات‌های نیرو های امنیتی افغان، یا کشته و زخمی شدند و یا هم از شهر گریختند.

 

روز دوشنبه وضعیت شهر کندز دگرگون بود. دفاتر، دکان‌ها و مکان‌های عامه بسته بودند و مردم از این ناحیه با مشکلات زیاد روبرو شدند.

 

تصاویر و نوار های که از سوی طالبان و حامیان شان در شبکه های اجتماعی پخش شده، نشان می‌دهد که آنها دیروز در حومه های شهر کندز به گشت و گذار پرداختند و به همین خاطر مردم با نگرانی از وضعیت، به امور روزمره شان رسیدگی کرده نتوانستند.

 

بر اساس گزارش‌ها، شماری از باشنده‌های شهر کندز، دیروز شهر را ترک کردند و خود را به مناطق نسبتاً امن رساندند.

 

در این میان سازمان عفو بین‌الملل از تمامی جوانب دخیل در کندز خواسته تا از غیر نظامیان حفاظت کنند.

 

چمپا پتیل مسئول بخش جنوب آسیا در عفو بین‌الملل می‌گوید، خیلی قابل نگرانی است که طالبان مسلح از باشنده‌های شهر در حملات شان سوء استفاده کنند.

 

به گفته خانم پتیل، هر گونه استفاده انسانی و غیر نظامیان در جریان جنگ و حملات، بر اساس قانون بین‌المللی ممنوع است و وضعیت فعلی، بی پروایی کامل طالبان را به زندگی و مصئونیت غیر نظامیان نشان می‌دهد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار