افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 20 جولای , 2015 لینک کوتاه خبر :

دوستم طرفدار ملیشه سازی نیست!

جنرال عبدالرشید دوستم معاون اول رییس جمهور افغانستان از قیام های مردمی علیه جنگجویان مسلح مخالف حمایت کرده، در پی ایجاد یک قوای دیگر خارج از چوکات نیروهای امنیتی افغانستان نیست.

 

سلطان فیضی مشاور مطبوعاتی جنرال دوستم این مطلب را بیان کرده گفت، معاون اول رییس جمهور طرفدار ملیشه سازی نبوده بلکه قیام های مردمی در مناطق تحت تهدید مخالفین در شمال افغانستان را تقویت می کند:

 

” این موضوع درست نیست که جنرال صاحب دوستم خارج از نظام امنیتی افغانستان در سدد ایجاد کدام ملیشهء باشد. همیشه در گفته های خود نیز ذکر کرده که نمی خواهد، خدای ناخواسته نیروی موازی ایجاد شود که تهدید برای نظام باشد بلکه طرفدار خیزش های مردمی در مناطق است که از خود دفاع کنند نه اینکه به سایر جا ها تعرض نمایند. ”

 

سلطان فیضی اضافه کرد، معاون اول رییس جمهور اولین شخصی بود که از برنامه خلع سلاح یا (دایاگ) در افغانستان حمایت کرد و از نیروهای وابسته به خود خواست که سلاح های شان را تسلیم دهند.

 

در این حال، جنرال دولت وزیر معاون سخنگوی وزارت دفاع افغانستان گفت، به هیچ کسی اجازه داده نمی شود که بیرون از چوکات حکومت به ملیشه سازی بپردازد.

 

نگرانی ها به خاطر ایجاد نیروهای اضافی خارج از تشکیل حکومت بعداز آن اوج گرفت که عطا محمد نور سرپرست والی بلخ گفت که با جنرال عبدالرشید دوستم معاون اول رییس جمهور و محمد محقق معاون رییس اجراییه افغانستان برای یک مبارزه مشترک علیه مخالفین مسلح در برخی از مناطق شمال، آمادگی دارند.

 

از سوی دیگر، ولسی جرگه افغانستان می گوید: بیرون از چوکات نیروهای امنیتی، مسلح کردن مردم و ملیشه سازی قابل قبول نیست و افغان ها هیچ گاهی به این کار اجازه نخواهند داد.

 

سلطان فیضی مشاور معاونیت اول ریاست جمهوری افغانستان در ادامه صحبت خود گفت که جنرال عبدالرشید دوستم بر اساس هدایت رییس جمهور به شمال کشور سفر کرده تا با استفاده از نفوذش در ولایات شمالی افغانستان قیام های مردمی را در آنجا تقویت نماید:

 

” جنرال صاحب یک چهرهء مردمی است، در بین مردم نفوذ دارد. او تنها چهره حکومتی نیست، درست است که معاون اول ریاست جمهوری بوده و یکی از پایه های اساسی حکومت وحدت ملی را تشکیل می دهد، زمانیکه جنرال صاحب بالای مردم صدا می کند که منسجم باشید و متحد باشید، در برابر تمام تهدید های بیگانه ها این یک حرف نیک است و این یک همکاری بوده و به نیروهای امنیتی و نظام مشروع افغانستان روحیه میدهد. ”

 

به گفتهء مشاور مطبوعاتی جنرال دوستم قیام های مردمی در سایر ولایت مانند، کنر، نورستان، زابل و غزنی نتیجه داده و جنرال دوستم به ولایات شمالی افغانستان سفر کرد تا این قیام ها را تقویت نماید.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار