افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 31 اکتبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

دوستم: شورای فرماندهان جهادی، هماهنگ با حکومت باشند

دوستم خاطر نشان ساخت که اگر این شورا به طور مستقلانه عمل نماید نتیجه مثبت از آن حاصل نخواهد شد.

 

جنرال عبدالرشید دوستم، معاون اول رییس جمهور با ابراز این مطلب گفته است که فعالیت های شورای فرماندهان جهادی و احزاب سیاسی در صورتی می تواند موثر باشد که این شورا کارهایش را در هماهنگی با حکومت وحدت ملی عیار سازد.

 

آقای دوستم تاکید کرده است که هماهنگی میان شورای فرماندهان جهادی و حکومت می تواند نتایج خوبی ببار آورد. اما دوستم خاطر نشان ساخت که اگر این شورا به طور مستقلانه عمل نماید نتیجه مثبت از آن حاصل نخواهد شد.

 

دوستم در این باره چنین اظهار داشت:” به تمامی اینا حرمت دارم اگر این حرکت ها با دولت وحدت ملی ما همآهنگ باشد موثر خواهد بود اما اگر مستقلانه باشد به جایی نخواهد رسید.”

 

این اظهارات در حالی صورت میگیرد که گزارش های وجود دارند که شورای رهبران سیاسی و جهادی از رهبران حکومت وحدت ملی خواسته تا هرچه زودتر لویه جرگه را برگذار کنند. اما اعضای این شورا در این باره از ابراز نظر خود داری می نمایند.

 

در همین حال، سید آقا فاضل سانچارکی مشاور فرهنگی رییس اجراییه عبدالله عبدالله گفته است که شورای رهبران سیاسی و جهادی برای تقویت حکومت و پشتیبانی از نظام کار می کند و کدام انگیزه دیگر ندارند.

 

سانچارکی گفته است: ” اجتماع و نشست های رهبران جهادی و سیاسی یک امرنیک است تا جایی که ما در جریان هستیم در این نشست ها حمایت از نظام و تقویت نظام مشاهده شده است .”

 

از سوی هم، کمیته نظارت بر عملی شدن توافق نامه سیاسی حکومت ملی نیز بدین باور است که هرحرکتی باید برای تقویت نظام باشد.

 

محمد ناطقی ،عضو کمیته نظارت برعملی شدن توافق نامه سیاسی گفته است:”درست است که رهبران جهادی احزاب سیاسی تاثیر گذار هستند هرکاری که انجام میدهند باید در جهت تقویت حکومت باشد.”

 

پس از افزایش نا امنی ها و سقوط شهرکندز به دست طالبان، شماری از فرماندهان جهادی و احزاب سیاسی به رهبری عبدرب رسول سیاف گردهم آمدند و پس از رای زنی ها بر سر ایجاد شورای فرماندهان جهادی و احزاب سیاسی به توافق رسیدند، عبد رب رسول سیاف، بسم الله محمدی، محمد یونس قانونی ، محمد اسماعیل خان، محمد عمر داوود زی، فاروق وردک،صادق مدبر،عبدالهادی ارغندیوال، انوارالحق احدی، عبدالرحیم وردگ شمار دیگر از چهره های سیاسی و جهادی اعضای این شورا را تشکیل میدهند.

 

افغان تلکس

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار