افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 12 اکتبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

دوستم در روسیه/ وعده های روس ها به جنرال چیست؟

به سر بردن جنرال دوستم در روسیه و اعلام حمایت مسکو از وی برای مقابله با داعش؛ وعده ای که به مارشال فهیم برای ایجاد قدرت مستقل در شمال داده شده بود و وی نپذیرفت اینک به معاون اول رییس جمهور نزدیک شده است.

 

سالیان سال قبل، ارتش سرخ یا همان لشکر کمونیستی شوروی بزرگ برای آنچه رفاه عمومی و مساوات و تصرف خاک افغانستان می خواندند به کشورمان حمله کردند و خسارات زیادی به بار آوردند و سرانجام با مشارکت و حمایت دیگر کشورها شکست خوردند و به عقب رانده شدند.

 

پس از آن مجاهدانی که از بطن جنگ با کمونیست سربرآورده بودند به جان یکدیگر افتادند و باز هرکدام از سوی کشوری حمایت و تجهیز شدند تا اینکه طالبان نیز باز با مداخله دولت های زیاده خواه متولد شد و به سرعت بالغ شد. این روند ادامه داشت تا اینکه…

 

تا اینکه امریکا به بهانه ی مبارزه با تروریسم و خشونت علیه زنان وارد منطقه شد و با دایر کردن پایگاه های دایمی نظامی تهدیدی جدی برای قدرت های مخالف و همسایگان شمالی و جنوبی و شرقی و غربی بشمار آمد و در تمام این سالها فقط مردم ملکی قربانی برنامه های متجاوزانه ابرقدرت ها و رقابت ها شدند.

 

اینک اما پس از گذشت دهه ها درجا زدن و حتی پسرفت و عقبگرد اقتصاد و امنیت و ثبات سیاسی در افغانستان، روسیه و تاجیکستان مدعی نگرانی از اوج گیری مجدد طالبان و متضرر شدن در مرزهای مشترک با افغانستان شده اند و این به معنای آغاز جنگی دیگر است.

 

لشکر کشی مسکو برای دفع تروریسم و مقابله با ناتو به سرکردگی امریکا و تحت کنترل مستقیم واشنگتن در خاک کابل، می تواند مهر ابطالی بر تمام روزنه های کوچک باقی مانده ی امید به امنیت و صلح و ثبات باشد؛ مگر نه اینکه افغانستان هرگز سودی جز زیان از درگیری طرف های غربی و شرقی ندیده است؟

بنابر پیش بینی های برخی بزرگان قومی در سالیان پیشین، روسیه و امریکا افغانستان را از سالنگ تجزیه خواهند کرد؛ گرچه این در یک نگاه فقط یک پیشگویی مضحک به نظر می رسد اما حمله مسکو به طالبان در خاک کابل و مداخله در امور ناتو و واشنگتن این احتمال را قوت می بخشد.

گذشته از تمام موارد مذکور و مهمتر از این نکات، به سر بردن جنرال دوستم در روسیه و اعلام حمایت مسکو از وی برای مقابله با داعش است؛ وعده ای که به مارشال فهیم برای ایجاد قدرت مستقل در شمال داده شده بود و وی نپذیرفت اینک به معاون اول رییس جمهور نزدیک شده است.

 

نظر به تمام تغییر و تحولات اخیر آیا می توان قدرت گرفتن نماینده ازبک تبار در حکومت را با حمایت برخی قدرت ها و کشورهای همسایه زنگ خطری برای وحدت ملی دانست؟ یا به عبارت دیگر این می تواند تکرار تاریخ سیاه سالیان گذشته در سوگیری مغرضانه جناح ها در کابل باشد؟

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار