افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, امنیتی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 3 ژانویه , 2017 لینک کوتاه خبر :

دوستم اوضاع کابل را وخیم تر کرد!

دوستم

 

دوستم با هزاران فرد مسلح غیر مسئول وارد کابل شد و در مردم تشویش روانی ایجاد کرد.

 

این اعضای ولسی جرگه و مشرانو جرگه ادعا می‎کنند که عبدالرشید دوستم چند روز پیش با بیش از دو هزار تفنگدار غیر مسئول و مقدار زیادی سلاح و مهمات از جوزجان به کابل آمده‎است.

 

آنان می‎گویند، از آمدن دوستم همراه با این افراد مسلح به کابل تشویش دارند.

 

محمد نذیر احمدزی عضو ولسی جرگه افغانستان می‎گوید، عبدالرشید دوستم با نیروهای شخصی اش وارد کابل شده‎است، وی اظهار می‎دارد که بر اساس گزارش‎های رسیده به او همین اکنون این نیروها در بخش‎های از کابل به شمول تپه وزیر محمد اکبر خان و شیر پور جابجا‎ شده‎اند.

 

او افزود:

 

“ما می‎گوییم که این افراد مسلح شخصی اند و ما که شنیده‎ایم تقریبا به تعداد دو هزار و یا سه هزار تن را آورده همراه سلاح ثقیله و تانک‎های زرهی در تپه و زیر اکبر خان و شیرپور فعلا وجود دارند و این عمل غیر قانونی است و برای ما قابل قبول نیست.”

 

عبدالرشید دوستم اواخر سال گذشته میلادی یعنی 4 روز پیش با یک کاروان نظامی از راه زمین از ولایت جوزجان به کابل آمد.

 

معمولا پیش از این جنرال دوستم از راه هوا به کابل رفت و آمد می‎کرد و ظاهراً این دومین باریست که معاون اول رئیس جمهور از راه زمین از جوزجان به کابل میاید.

 

برخی اعضای مشرانو جرگه می‎گویند، آمدن این بار دوستم به کابل با رفت و آمدهای قبلی اش متفاوت است.

 

زیرا پیش از آمدن معاون اول به کابل احمد ایشچی والی پیشین جوزجان ادعا کرده بود که جنرال دوستم و محافظان اش با وی بدرفتاری جنسی کرده‎است.

 

زلمی زابلی عضو مشرانوجرگه افغانستان می‎گوید، آمدن جنرال دوستم با شماری زیادی از افراد مسلحغیر دولتی تشویش روانی را در میان پایتخت نشینان به میان آورده‎است.

 

او افزود:

 

“واضح گپ است که این افراد مسلح دولتی نیستند چون جنرال صاحب دوستم میلیون‌ها طرفدار دارد و اگر صدا کند کسانی که در خانه خود سلاح داشته باشد ممکن یک بیست هزار تن دیگر هم به همراهش بیاید ولی نباید بزرگ‎های کشور حالتی را به وجود بیاورد که باعث تشویش برای هموطنان ما شود.”

 

مسئولان در دفتر معاونیت اول ریاست جمهوری در این باره اظهار نظر نکردند و همچنان تلاش کردیم تا با کنشکا ترکستانی رئیس شورای جوانان جنبش ملی افغانستان در این باره صحبت کنیم اما وی از ابراز نظر در این باره خود داری کرد.

 

اما وزارت دفاع افغانستان می‎گوید، افرادی که با معاون اول به کابل آمده‎اند نیروهای مربوط به دولت اند.

 

محمد رادمنش معاون سخنگوی این وزارت هرچند در این باره معلومات نمی‎دهد که آیا این نیروها دوباره به جوزجان برگشت کرده‎اند یا نه اما می‎گوید، حکومت در این باره هیچ تشویشی ندارد.

 

او افزود:

 

“این‎ها یقناً نیروهای‎اند که با دولت ارتباط دارند و از این ساحه دولت جمهوری اسلامی افغانستان هیچ گونه تشویشی ندارد.”

 

آقای رادمنش این را هم تائید و یا رد نمی‎کند که آیاد نیروهای که با معاون اول به کابل آمده‎اند مربوط وزارت دفاع می‎شود یا نه؟

 

رادمنش در باره تجهزات نظامی که به همراه قطار نظامی معاون اول رئیس جمهور به کابل انتقال شده‎است مربوط کدام ارگان امنیتی می‎شود نیز معلومات نداد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار