افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 27 جولای , 2015 لینک کوتاه خبر :

دور بعدی مذاکرات با طالبان هفته آینده برگزار میشود

یک عضو هیئت حکومت افغانستان که قرار است در دور بعدی مذاکرات با طالبان اشتراک داشته باشد می گوید: در این دور مذاکرات که قرار است هفته آینده برگزار شود، تأکید اساسی بر آتش بس خواهد بود.

 

هر نوع کاهش در حملات حتی اگر موقتی هم باشد می تواند مشروعیت پروسه صلح افغانستان را که هدف از آن پایان دادن جنگ 13 ساله می باشد، تقویه کند.

 

شهزاده شاهد عضو شورای عالی صلح افغانستان هم به این نظر است که بدون آتش بس نمی توان اعتماد را بر مذاکرات صلح جلب نمود.

 

آقای شاهد گفت:

 

” مردم در آنصورت امیدوار شده می توانند که در این مذاکرات بر آتش بس موافقه شود، چه به شکل کلی باشد یا نسبی، مقطعی باشد و یا دایمی. اما اگر آتش بس به وجود نیاید بر این مذاکرات اعتماد پیدا نخواهد شد. وقتی که اعتماد نباشد کشورها همکاری نخواهند کرد. از این رو خواست من این است که مسئله آتش بس جدی گرفته شود زیرا این برای اعتماد سازی نقطه مهم می باشد.”

 

اما این معلوم نیست، طالبانی که در ماه های اخیر در ولایات مختلف افغانستان حملات را بیشتر ساخته و تلفات زیاد وارد کرده اند به آتش بس موافقه خواهند کرد یا خیر؟

 

از سوی دیگر این هم معلوم نیست که آیا آتش بس قابل اجرا خواهد بود زیرا رهبران طالبان در مورد مذاکرات صلح نظریات متفاوت دارند.

 

محمد ناطقی مذاکره کننده حکومت افغانستان که در دور اول مذاکرات مستقیم در اوایل ماه جاری در پاکستان اشتراک داشت می گوید: موضوع آتش بس در آن وقت هم مطرح شد، ولی تصمیم گرفته شد که این موضوع در دور بعدی مورد بحث قرار بگیرد.

 

ناطقی گفت: آنها یک آتش بس کامل را تقاضا خواهند کرد و امیدوار اند که طرف مقابل هم آن را بپذیرد.

 

به گفته او آتش بس برای مردم امید می دهد که این مذاکرات ثمر بخش خواهد بود.

 

ناطقی افزود: در دور بعدی مذاکرات نماینده گان طالبان از شورای رهبری آنها که شورای کویته نامیده می شود و همچنان اعضای دفتر سیاسی طالبان که در دوحه پایتخت قطر تشکیل شده است، اشتراک خواهند داشت.

 

در اعلامیه ها و بیانات سخنگویان طالبان مستقیماً در مورد مذاکرات اخیر صحبت نشده ، اما در یک اعلامیه که اخیراً از آدرس رهبر طالبان ملا محمد عمر به نشر رسید، آمده است که مذاکرات با دشمنان در جریان جنگ غیر مشروع نیست.

 

به گفته آقای ناطقی، دور بعدی مذاکرات صلح قرار است در 30 ماه جولای در چین برگزار شود. پیکنگ از سرایت نا آرامی های افغانستان به منطقه و سرحدات خودش نگرانی دارد و در زمینه سازی برای مذاکرات بین حکومت افغانستان و طالبان نقش مهم بازی می کند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار