افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 18 ژوئن , 2015 لینک کوتاه خبر :

دوام کار اعضای مجلس، مشروعیت دارد!

کار اعضای مجلس نمایندگان به پایان رسیده است، بیشتر اعضای مجلس نمایندگان خواهان تمدید دوره خود هستند. رییس جمهور در این روزها با اقشار مختلف سیاستمداران و نخبه ها دیدار کرده و از آنها درمورد ماندن اعضای مجلس نمایندگان مشورت خواسته است. بسیاری از نخبه های حقوقی کشور این کار را غیر قانونی می دانند و معتقد هستند که قانون هشتاد و سوم قانون اساسی بسیار صریح است و جای هیچ گونه تفسیر ندارند و دوام کار پارلمان مشروعیت ندارد.

 

غلامحسین ناصری عضو مجلس نمایندگان در برنامه «آماج» گفت: معتقدم که این کارها و تلاش هایی که اشرف غنی به عنوان رییس جمهور حکومت وحدت ملی انجام داده است هیچ گونه پشتوانه حقوقی و قانونی ندارد. اعضای مجلس نمایندگان توسط مردم و از طریق انتخابات تعیین می گردند. دادگاه عالی صلاحیت دادن مشروعیت به دوام کار یا عدم آن را برای مجلس نمایندگان ندارد. این ماده های قانونی که در مورد انتخابات پارلمان است، کاملاً صراحت دارد و آن هم می گوید که بعد از نتایج انتخابات اعضای قبلی کارشان به پایان می رسد. پس این حکومت و یا دادگاه عالی نیست که به ما مشروعیت ادامه کار می دهد بلکه قانون است که مشروعیت داده است. در این میان حکومت باید وظیفه خود را انجام داده و انتخابات را هرچه زودتر برگزار کند. متاسفانه حکومت ناکارآمد افغانستان وظیفه خود را انجام نداده و انتخابات را برگزار نکرده است و حکومت فاسد گذشته شرایط بدی را در کشور ایجاد کرد و انتخابات برگزار نشد.

 

وی در خصوص نشست هایی که رییس جمهور در مورد دوام کار نمایندگان مجلس برگزار کرده است اظهار کرد: حکومت با این کارها و مشورت خواستن ها برای مشروعیت دادن به ادامه کار ما می خواهد بی کفایتی خود را در منظر مردم توجیه کند.

 

ناصری کار نمایندگان فعلی را ناتمام می داند و در این مورد می گوید: انتخابات دور شانزدهم هم به تاخیر افتاد و کار مجلس نمایندگان نیز با این کار به تعویق افتاد. مجلس نمایندگان در طول پنج سالی که کار می کنند باید ده اجلاس داشته باشد و حالا یک اجلاس دیگر از کار اعضای مجلس فعلی باقی مانده است پس کار ما هنوز ادامه دارد.

 

این نماینده مجلس در پایان گفت: تا مادامی که حکومت انتخابات را برگزار نکرده است بخواهد یا نخواهد من براساس رای مردم، نماینده مردم هستم. این که حکومت برای انتخابات بودجه دارد یا ندارد، انتخابات را کی برگزار می کند برعهده خودش است و خود می داند که چه باید کند اما مطابق با قانون هرچه سریعتر باید انتخابات را برگزار کند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار